Krzyżyk na drogę

83-7006-355-1
POEZJA
poezja
Beata

Pierwszy tomik z serii, w której wierszom ks. Jana Twardowskiego towarzyszą piękne, barwne fotografie Piotra Cieśli. Tutaj: krzyże i kapliczki przydrożne w polskim pejzażu.„Krzyż jest drogowskazem. Można iść od krzyża do krzyża i jeszcze dalej. Nie jest nieszczęściem - jest drogą”.

Antoni Leśniak | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 29 marca 2014

Czas Wielkiego Postu to doskonała okazja, by na rożne krzyże naszej codzienności popatrzeć trochę inaczej niż do tej pory. Kiedy zachodzimy do Kościołów, żeby pooglądać zawieszone na ścianach Drogi Krzyżowe możemy zauważyć ogromne bogactwo sposobów i form ich wykonań. Przyjmują one niezwykłą postać. Mogą to być tradycyjne drogi malowane, pojawiają się rzeźbione, są figurki, ale też można spotkać takie, które zachwycają swoją oryginalnością. Wpadamy tu w swoisty paradoks, jak oto bowiem może nas zachwycać i poruszać w wymiarze kategorii piękna coś, co jest z natury swej opisem najbardziej bestialskiego i tragicznego doświadczania, jakim była męka i śmierć Jezusa Chrystusa. Okazuje się, że staliśmy się dziś koneserami sztuki, która obrazując nam tamte chwile z założenia ma prowadzić nasze myśli do nich, by pogłębiały i uzmysławiały nam zbawczą rolę tego wydarzenia, a z drugiej nie jesteśmy w stanie już do końca oddzielić naszej oceny tego, w jaki sposób to czyni. I tak oto stają się...

Danuta_Helena | 2015-06-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane