Wybór Wierszy

83-85741-19-4
POEZJA
poezja
Beata

Tomik jest szerokim wyborem z całej twórczości poety. Wiersze Baczyńskiego, poety pokolenie wojennego, pozostają zapisem wyznaczonego przez historię gwałtownego i tragicznego dorastania. Zachwycają prostotą i kunsztem poetyckiej frazy, autentycznością prób zrozumienia świata, wewnętrznym żarem miłości.

Ciacho | 2011-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2011

"Wybór wierszy" w wydaniu, które przeczytałem (Siedmioróg) zawiera 104 wiersze autora, napisane w większości w latach od 1938 aż do roku 1944, czyli śmierci poety w młodym wieku 23 lat.

Wiersze te są wszelkiego rodzaju, jednak przeważająca ich część,z racji okresu wojennego w którym pisał, dotyczą tragicznego pokolenia skazanego na zagładę, II wojny, bohaterstwa, patriotyzmu, czy gloryfikacji polskiego żołnierza. Ale oprócz tych smutnych przeczytać można również piękne wiersze o miłości- najczęściej skierowane do ukochanej żony Barbary, o przyjaźni, rodzicach, helladzie,świętach czy przyrodzie.

Mnogość wierszy w tym wydaniu pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie, a że piękne i napisane przez człowieka walczącego i poległego w Powstaniu Warszawskim w tak młodym wieku, zasługują ponadto na większą uwagę i uznanie.

Leśna | 2015-09-28
krztonia | 2013-12-21