Ostatnia olimpiada

Okładka książki Ostatnia olimpiada
Aleksander Krawczuk Wydawnictwo: Ossolineum historia
171 str. 2 godz. 51 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
171
Czas czytania
2 godz. 51 min.
Język:
polski
Tagi:
Rzym Teodozjusz I Wielki esej
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1967
1143

Na półkach: ,

Motyw ostatniej olimpiady, która odbyła się w Grecji w samej końcówce IV w. n.e., jest tu potraktowany jako symbol końca pewnego świata. Chodzi bowiem o kulturowy koniec starożytności, o zwycięstwo nowego, czyli chrześcijaństwa, nad starym, czyli światem helleńskim, światem pogańskim. Kwestia igrzysk, stosunku kolejnych cesarzy do tych sportowych występów, są tu punktem wyjścia do zagadnienia znacznie szerszego. Autor w gawędziarskim niemal stylu toczy opowieść o tym minionym świecie – o intrygach i walkach o władzę, o prześladowaniach – raz chrześcijan przez pogan, potem odwrotnie. Opowiada o zniszczeniu najwspanialszej biblioteki w Aleksandrii, o zabójstwie myślicielki Hypatii, o tendencyjności spisywanych dziejów starożytnych przez kolejnych historyków, piszących zgodnie z uznaniem aktualnie panującego. Snuje smutną w sumie refleksję nad tym minionym światem, o wspaniałej cywilizacji, która na długie stulecia stłamszona została przez sztywną myśl chrześcijańską, która uczyniła swoisty krok wstecz, jeśli chodzi o własny rozwój.

Jest to jakby ciąg niedługich esejów, połączonych wspólną myślą. Czyta się to naprawdę dobrze, a dodatkowym walorem jest fakt, że bardzo umiejętnie przekazano tu całą masę informacji i rzetelnej wiedzy – bez nahalnego dydaktyzmu, bez naukowego zadęcia. Aż chce się sięgnąć po kolejne tytuły pana Krawczuka, nadrobić zaległości we własnej wiedzy na temat antyku...

Motyw ostatniej olimpiady, która odbyła się w Grecji w samej końcówce IV w. n.e., jest tu potraktowany jako symbol końca pewnego świata. Chodzi bowiem o kulturowy koniec starożytności, o zwycięstwo nowego, czyli chrześcijaństwa, nad starym, czyli światem helleńskim, światem pogańskim. Kwestia igrzysk, stosunku kolejnych cesarzy do tych sportowych występów, są tu punktem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    115
  • Chcę przeczytać
    66
  • Posiadam
    47
  • Historia
    15
  • Starożytność
    4
  • 2014
    2
  • Starożytność
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Ossolineum
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatnia olimpiada


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne