Krótkie wprowadzenie do filozofii islamu

Tłumaczenie: Michał Lipszyc
Wydawnictwo: Aletheia
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Brief introduction to Islamic philosophy
83-89372-12-6
filozofia i etyka
Feanor

Oliver Leaman wykorzystał swoją wszechstronną znajomość filozofii islamu, aby pokazać jak jej główne dociekania wiążą się ze współczesnymi problemami filozoficznymi, przez cały ten czas sygnalizując, że mistyczny wymiar terażniejszości, właściwy dla muzułmańskich filozofów, mógłby wzbogacić zachodnią debatę.

Andrzej | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Naprawdę dobra, przystępnie napisana książka. Pokazuje, że muzułmanin to niekoniecznie zaślepiony fundamentalista żądny krwi. Europa w XII i XIII wieku zaciągnęła spory dług u myślicieli arabskich, do którego zbyt rzadko się przyznaje. A sam rozwój myśli arabskiej nie skończył się na recepcji i skomentowaniu myśli greckiej. Ciekawa, potrzebna książka, pokazująca aktualność i żywotność filozofii islamu, nieco ułatwiająca zrozumienie pewnych zjawisk, z którymi mamy do czynienia dzisiaj.

littlelesssweet | 2014-12-14
Przeczytana: 23 marca 2015