Eutanazja i wspomagane samobójstwo na świecie. Studium prawnoporównawcze

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0261-7
eutanazja, samobójstwo, etyka, prawo
Róża_Bzowa

Rozważania podjęte w tej książce dotyczą jednego z najbardziej fundamentalnych pytań współczesnych systemów wartości. Zasady: czy mamy moralne prawo decydowania o wyborze momentu własnej śmierci? Z roku na rok pytanie to stawiane jest z coraz większą intensywnością. Obecnie bardziej niż śmierci obawiamy się, że będziemy wegetować pozbawieni świadomości i godności, na łasce innych. W takiej sytuacji nieuchronne staje się pytanie o sens ludzkiego życia oraz o moralną dopuszczalność ingerencji w naturalną granicę, jaką stanowi śmierć. Odzew na ten dylemat społeczny nastapił zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i spolecznej.

Napisana w sposób jasny i zajmujacy dla czytelnika, książka imponuje ogromem zebranych przykładów uregulowań prawnych, orzecznictw, praktyk organów sądowniczych i medycznych w wielu państwach na świecie, a także i w Polsce. Dla znawców przedmiotu szczególnie cenna okaże się bogata bibliografia, zawierająca prace w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

[Universitas 2004]

Mniszka | 2013-10-07