Theories of Personality
osobowość, charakterologia
Róża_Bzowa

Znakomity podręcznik akademicki teorii osobowości. Prezentuje przegląd wybranych teorii osobowości istniejących we współczesnej nauce światowej. Specyficzną cechą książki jest interesujący układ treści. Każdy rozdział zawiera zwięzłą, ale wyczerpującą charakterystykę jednego nurtu teoretycznego albo jednej teorii osobowości wraz z biografią twórcy bądź czołowych przedstawicieli. Omówione są...

Specyficzną cechą książki jest interesujący układ treści. Każdy rozdział zawiera zwięzłą, ale wyczerpującą charakterystykę jednego nurtu teoretycznego albo jednej teorii osobowości wraz z biografią twórcy bądź czołowych przedstawicieli. Omówione są też metody badawcze stosowane przez poszczególne kierunki, najważniejsze osiągnięcia i najczęściej wysuwane zarzuty.
Wszystkie teorie przedstawiono z dużym obiektywizmem i według tego samego schematu ogólnego, co ułatwia czytelnikowi porównanie i wyrobienie własnego poglądu o każdej z nich.

Ewusia Paliga | 2016-07-21

Kompendium wiedzy o teoriach osobowości. Średnia ocen na Lubimy wydaje mi się za niska jak na wartość tej pozycji. Jest naprawdę solidnie i przejrzyście napisana. Jeśli ktoś ciekaw tego działu psychologii - powinien bez namysłu sięgnąć po "Teorie osobowości". Mnie najbardziej spodobała się tzw. Wielka Piątka, idea, która mówi, że naszą osobowość można badać w oparciu o pięć cech i ich przeciwieństw. Są to bieguny takie jak ekstrawersja - introwersja, stabilność emocjonalna - neurotyczność, otwartość - zamknięcie się na doświadczenie, ugodowość - antagonizm i sumienność - niedbałość. Oczywiście takich teorii, idei i hipotez jest tam multum. Gorąco polecam zainteresowanych tematem! ...choć pewnie nie jestem zbyt obiektywna, bo na rynku są jeszcze przynajmniej dwie znane mi a prawdopodobnie godne uwagi książki w tym typie, a ja jeszcze po nie nie sięgnęłam, jednak patrząc na dzieło trzech naukowców w oderwaniu od wspomnianych tytułów, mogę spokojnie powiedzieć i tak, że jest to...

kamila | 2013-06-17

Bardzo szczegółowo omówione poszczególne nurty, obszerne charakterystyki teorii. Pozycja dająca możliwość zapoznania się z podstawą wiedzą na temat psychologii osobowości jak i poszerzenia jej o wiele istotnych choć bardziej szczegółowych aspektów.

trycha | 2014-03-12

Bardzo dobry przegląd najważniejszych teorii psychologicznych i filozoficznych. Skonstruowany klasycznie - opisuje każdą teorię z osobna, wraz z systemem pojęciowym, teorią zaburzeń i strategiami terapeutycznymi (w ogólnym zarysie ma się rozumieć). Ciekawostką i niewątpliwą zaletą książki, jest poprzedzanie omawiania teorii biografią jej twórcy, co nadaje bezcenny kontekst i pomaga lepiej zrozumieć. Wraz z książką Olesia zabójcze combo.

bab007 | 2011-11-02

Bardzo solidna wiedza psychologiczna, dość ciężka w odbiorze ale zdecydowanie poszerzająca horyzonty wiedzowe.

Mych | 2016-10-12
MisiekMistrz | 2016-07-07