9 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-907553-6-X
Karodziejka

Koń został udomowiony 4-6 tysięcy lat temu jako jeden z ostatnich gatunków. Dla człowieka stał się jednak bardzo szybko niezastąpionym partnerem w pracy, na wojnie, w sporcie i rozrywce. Mimo długiej historii związków człowieka z koniem dopiero ostatnie lata jednak przyniosły wiele nowych informacji o reprodukcji tego gatunku. Nastąpiła wręcz eksplozja zainteresowania rozrodem oni i konstruowania metod pozwalających na wpływanie na przebieg procesów z tym wiązanych.

Wiedza o rozrodzie koni została więc w istotny sposób rozszerzona i do praktyki weszło szereg nowych metod, z których najważniejsze to: rozpoznawanie terminu owulacji, diagnoza wczesnej ciąży, sterowanie rują i owulacją, konserwacja nasienia w niskich temperaturach i przenoszenie zarodków. Okazało się też, że ze względu na topografię narządów płciowych klaczy, ultrasonografia jest szczególnie przydatną metodą diagnostyczną.

Ta książka to syntetyczne ujęcie obecnego stanu wiedzy o rozrodzie koni.

Książka akademicka, ale w przystępny sposób opisująca zagadnienia z zakresu rozrodu koni.

Omówione są narządy płciowe klaczy i ogiera, ich fizjologia, metody oddziaływania na przebieg rui u klaczy, ciąża, poród, okres porodu i poporodowy, konserwacja nasienia i inseminacja, a także badania, jakie powinny przechodzić konie przed dopuszczeniem do rozrodu oraz zaburzenia w rozrodzie.

Do tego dołożona została część skupiająca się na organizacji rozrodu w Polsce - struktury stad ogierów i stadnin klaczy matek, hodowla terenowa, przepisy związane z prowadzeniem rozrodu czy funkcjonowanie punktów kopulacyjnych.

Amara_Nomad | 2011-11-09
Przeczytana: 2010 rok

Doskonały i dokładny podręcznik akademicki, świetnie wprowadzający czytelnika w zawiłe zagadnienia rozrodu koni. Znajdzie tu dla siebie potrzebne informacje zarówno lekarz praktykujący w terenie, hodowca, jak i po prostu uczący się student. Opracowanie jest dokladne i rozległe, a książka stanowi podstawę nauczania rozrodu konii na weternarii. Jednak dla nieco "mniej wtajemniczonej" osoby może okazać się nie do końca jasna i wymagać sięgnięcia do innych pozycji, w celu objaśnienia przyczyn i szczegółów i dokładnego zrozumienia tematu.

Monika | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013