Gorączka morska

Sea fever
marynistyka, przygoda
przygodowa
adamats

Oparta na faktach, autobiograficzna opowieść norweskiego żeglarza i marynarza. Barwny obraz epoki schyłku żaglowców na morzach i oceanach osadzona w realiach Północnej Europy z początku XX wieku.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: skan z oryginału

adamats | 2010-11-30
Przeczytana: 28 listopada 2010

Chciałem trochę odpocząć od Nesbo, od Skandynawii. Pomyślałem „popływam” trochę. I trafił mi się Norweg mieszkający w Christianii (dawna nazwa Oslo) w domu z widokiem na wzgórze Holmenkollen. Coś jest w tych potomkach wikingów, w tym co mają do przekazania... Coś co powoduje, że krew krąży szybciej, że myśl podąża tym samym śladem, że rozumiem grające w nich emocje. A Rasmussen to dodatkowo takie moje niespełnione alter ego. Zarażony opowieściami o katamaranach, latających rybach, wyspach pachnących cynamonem, owładnięty marzeniem o prawdziwej męskiej przygodzie, niepozorny – cherubinkowaty wręcz dzieciak w wieku czternastu lat zaciąga się na statek płynący z Norwegii do portów Wschodniej Anglii i daje się ponieść falom.
Nieporadna to momentami opowieść, ale tak bardzo nasączona prawdziwą pasją, namiętnością i chęcią zmierzenia się z sobą, że trudno się od niej oderwać. Przedstawiona w książce żeglarska rzeczywistość pozbawiona jest heroizmu i dętego patosu. Momentami wydaje się...

Jagoda | 2016-05-02
mroowkojad | 2015-12-28