Najpiękniejsze baśnie

Tłumaczenie: Agnieszka Piotrowska
Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza BGW
83-7066-214-5
la fontaine, baśnie, bajki, zwierzęta
Pablo

Bajki te, napisane prostym, czarującym stylem, jeszcze dziś uważane są za prawdziwe arcydzieła. Stworzył w nich La Fontaine żywy świat, którego postacie, mimo że są zwierzętami, dają wierny obraz ówczesnego społeczeństwa. Przed oczyma czytelnika przesuwają się mieszczanie i wieśniacy, dworzanie i kler - tworząc obszerny fresk. Spod egoizmy i podłości ukazuje się jednak obraz człowieka z jego...

Przed oczyma czytelnika przesuwają się mieszczanie i wieśniacy, dworzanie i kler - tworząc obszerny fresk. Spod egoizmy i podłości ukazuje się jednak obraz człowieka z jego samotnością, pragnieniem wolności, marzeniami o szczęściu. Wszystko zaś spowite jest subtelną ironią, charakterystyczną dla postaci zwierzęcych z tradycyjnej bajki Ezopa: typowe figurki skupiające w sobie dziwactwa i przywary ludzkości, tworząc wyrafinowaną kompozycję artystyczną. Współcześni pojęci znaczenie i nowatorstwo tych baśni i bardzo je cenili.

Gangsterra_Rosita | 2014-06-23

Nie rozumiem wysokich ocen tej książki.Moja książka ma tyle lat co ja.
Gdyby ktoś zapytał mnie czy swoim dzieciom będę ją czytać. Szczerze odpowiedziałabym - "nigdy w życiu" Dlaczego?
Ponieważ to najbardziej brutalne bajki jakie czytałam mając powiedzmy te 10 lat gdzie osiołek został powieszony przez resztę zwierząt dlatego że był wrażliwy i szczery. Albo mysz przez swoją naiwność została utopiona, czy o suczce ,która dała schronienie ciężarnej a morał mówił jasno , żeby nie być głupim i nie pomagać. Rozumiem idee tego pisarza chciał może naprawdę napisać jakieś opowiadania i miał dobre intencje. Ale te opowiadania powinny może trafić do starszej młodzieży. Ta książka czy na pewno jest dla dzieci? ja po tych bajkach oblewałam się gorączką miałam wielką wyobraźnie, nie mogłam zrozumieć tego. I tak samo jest dziś, tak rozumiem może autor wychowywał się całe życie w przekonaniu że tylko mocni przeżyją a słabi zginą. I chciał to samo zasiać w głowach dzieci od małego. Ale ja na to nie...

Aghnessa | 2015-11-09
delmastro | 2014-01-11