Tajniki Vaule at Risk - praktyczny podręcznik zastosowań metody VAR

Wydawnictwo: KE Liber
biznes, finanse

Tajniki Value at Risk w formie krótkich, łatwo przyswajalnych artykułów przedstawiają, jak w sposób praktyczny stosować metodę VAR. Książka ta zwraca się w kierunku dzisiejszej praktyki i jutrzejszych rozwiązań. Została napisana zarówno dla studentów specjalizujących się w zarządzaniu ryzykiem, jak i dla wprawnych praktyków w tej dziedzinie oraz traderów instrumentów pochodnych pragnących odświeżyć wiedzę na ten temat bądź ją poszerzyć. Oszacowanie potencjalnych strat, które mogą powstać w wyniku wystąpienia niepomyślnych zmian warunków rynkowych jest kluczowym elementem zarządzania ryzykiem. Dla instytucji finansowych i departamentów skarbowych przedsiębiorstw na całym świecie Value at Risk (VAR) wyłania się jako dominująca metoda precyzyjnej wyceny wartości narażonej na ryzyko. Jednak sposób podawania wiedzy na temat VAR i jego zastosowania jest jak sygnał, który ginie w szumie informacji. Nie istnieje bowiem ani intuicyjne pojmowanie VAR przez rynek, ani uznanie dla praktycznych implikacji jego wykorzystania czy ograniczeń. Tajniki Value at Risk zmierzają ku wyeliminowaniu tej luki. Osobom, które chcą poznać VAR została przedstawiona imponującą metrodologia. W przystępny sposób wyjaśniono co to jest VAR, jakie są jego zalety i ograniczenia oraz jak go rozważnie stosować w praktyce. Wśród omawianych tematów znajdują się : praktyczne wprowadzanie VAR, VAR jako narzędzie w regulacjach nadzorczych, zarys metod VAR, zastosowanie macierzy do obliczania VAR oraz porównanie metody wariancji-kowariancji z innymi podejściami, VAR przy kontraktach FRA (forward rate agreement), współczynniki wrażliwości opcji na ryzyko, zastosowanie zasad VAR w kontroli kredytowej.