Richard Dawkins. Ewolucja myślenia

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Helion
Richard Dawkins: How a Scientist Changed the Way We Think: Reflections by Scientists, Writers, and Philosophers
978-83-246-1356-4
Dawkins, ewolucja, ateizm
Holmes

Richard Dawkins to bez wątpienia jeden z najbardziej wpływowych i zarazem kontrowersyjnych myślicieli naszych czasów. Śmiało głosi swoje poglądy, w każdej chwili gotów do racjonalnej polemiki. Kolejne publikacje jego autorstwa niezmiennie wywołują gorące dyskusje - bez względu na to, czy dotyczą zagadnień czysto biologicznych, czy kwestii filozoficznych lub religijnych. Jego śmiałe tezy miały niebagatelny wpływ na badania prowadzone przez wielu naukowców. Przede wszystkim jednak pobudziły intelekt milionów ludzi na całym świecie. Dlatego teraz, w trzydziestą rocznicę pierwszego wydania Samolubnego genu, ukazuje się ten niezwykły zbiór esejów. Najlepiej dowodzi on, jak idee jednego, wyjątkowego człowieka potrafią zmieniać nasz sposób myślenia o świecie.

Nikt nie jest dziś w stanie odnosić się z obojętnością do tez głoszonych przez tego naukowca. Nic więc dziwnego, że inni naukowcy, filozofowie i pisarze - wybitni intelektualiści - również chcą podzielić się swoimi opiniami. Celem niektórych z nich jest przybliżenie Czytelnikowi teorii tytułowego bohatera tej publikacji, a nawet ich wzbogacenie. Inni dążą do ich podważenia i wykazują słabości. To wszystko czyni z tej książki nie tylko wspaniałą ucztę dla umysłu i ducha, ale również obowiązkową lekturę zarówno dla gorących zwolenników, jak i przeciwników teorii Dawkinsa.

Kerszi | 2015-10-30
Przeczytana: 28 października 2015

Zbiór reporterzy chwalących dokonania Richarda Dawkinsa. W sumie liczyłem na więcej krytyki, a było praktycznie samo zachwalanie. Nawet głosy antyfalne były bardzo przychylne. Z książki się dowiedziałem jakich przyjaciół i fanów ma Dawkins, bo zbytnio nowych rzeczy to nie, ale i tak warto przeczytać. Książka w Polsce ukazała się w 2008 roku, dwa lata po edycji w Anglii i trzydzieści lat po samolubnym genie. Na obecny czas (2015 rok( bardzo ciężko ją dostać, w wersji elektronicznej nie ma, ale wyrwałem jakoś na allegro w zawyżonej cenie.

biedrona7 | 2016-09-11
Łukasz kruszewski | 2016-01-02