Bezsenność

Tłumaczenie: Stella Komorek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Biessonnica
Mini

Na odległą rosyjską wyspę Sachalin przyjeżdża młoda dziewczyna, Warwara. Uciekła z Moskwy w poszukiwaniu przygód i ideałów. Na miejscu spotyka ją wiele rozczarowań, ale także niespodziewane uczucie skierowane do dwóch mężczyzn. Którego wybierze Waria? Pełnego charyzmy nauczyciela Kolę, czy stonowanego inżyniera Wanię?! Jakiekolwiek podejmie decyzje, w pewną bezsenną noc będzie musiała przeprowadzić rachunek sumienia.
Napisana w 1971 roku "Bezsenność" nawiązuje do sachalińskich doświadczeń autorki ; na przykładzie bohaterki, Warwary, porusza Bielajewa zagadnienie relacji pomiędzy ideałem i rzeczywistością. Powieść o intrygująco zarysowanej fabule stanowi świadectwo specyficznego typu wrażliwości, właściwej twórcom literatury rosyjskiej i radzieckiej.

Mini | 2010-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2010

Na początku czyta się ją ciężko, to taki "generator myśli", przynajmniej dla mnie. Jednak w miarę upływu stron, retrospekcji książka wciąga i daje do myślenia. O uczuciach, własnym "ja", i o tym, do czego może doprowadzić bieda i ludzka obojętność.

Na początku ciężko jest przebrnąć przez strony opisujące jej życie i inne wydarzenia, które miały na nią wpływ, jednak jesteśmy ciekawi co naprawdę wydarzyło się tego wieczora, który jak się później okazuje był punktem kulminacyjnym w jej życiu,
książka pokazuje jak bardzo człowiek potrafi się zmienić i apomnieć o dawnych ideałach, pogrążyć się w wyścigu szczurów i stać się obojętnym i chłodnym na ludzkie cierpienia.

finnegan | 2016-04-24
Przeczytana: 30 kwietnia 2016