Powroty

Maria Tuszyńska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2024-02-08
2024-02-08

Wciągająca książka, w której autorka umieściła duszę swojej rodziny, opisując niełatwe życie swojej matki. Pani Maria swoimi opisami wciąga nas w rzeczywistość dawnego wiejskiego życia, pokazując codzienne wyzwania z jakimi musiała się mierzyć jej rodzina. Książka jest wstrząsająca, a nawet łamiąca serce kiedy autorka poznaje sekrety przeszłości. Warto zatrzymać się przy tej opowieści, poświęcić jej czas i zagłębić się w jej treść.

Przeczytałem zapowiedź wydawniczą i… postanowiłem przeczytać „Powroty” Mari Tuszyńskiej wydanej przez Wydawnictwo Novae Res. No bo i czasy wojenne, Roztocze, które kocham, Poznań i Wielkopolska oraz wspomnienia w czasach współczesnych wywołane pewnym mocnym impulsem. Sporo jest z tych elementów, które lubię, ale inaczej poukładanych niż ja wymyśliłem sobie to w głowie, To tak, jak z ciastkiem w cukierni, który smakuje inaczej, niż wydawało nam się, że powinien smakować. Pewnie zatem zastanawiacie się, czy książka zadowoliła mój czytelniczy apetyt. Tak, bo mimo początkowego rozczarowanie, że to nie to ciastko, w trakcie jedzenia mi zasmakowało i z wypiekami na twarzy dążyłem do ostatniego kęsa, do ostatniej strony.

Barbara nauczycielka, był dyrektorka szkoły z tych, które byśmy sobie marzyli, żeby uczyły nasze dzieci, postanawia zmienić otoczenia i wyprowadza się do bliżej nieokreślonej miejscowości nad jeziorem w Wielkopolsce. Tam zaczyna wieść spokojne, bardzo usystematyzowane życie, łącznie z przyjazdami rodziny na wakacje i jej wyjazdami na kanikułę.

No, ale jak to w życiu bywa, nagle wszystko się zmienia. Próbując przełączyć kanał telewizyjny, trafia na program o starej części cmentarza na wschodzie Polski, skąd pochodziła jej rodzina. Odżywają wspomnienia o przodkach i nieodparta chęć wyjaśnienia spraw, które zwykle zwą się tajemnicami rodzinnymi. Barbara wciela się w detektywa i wyrusza na poszukiwania. Odnajduje ślady swoich przodków, poznaje członków rodziny, o których nie miała nawet mglistego pojęcia, no i oczywiście rozwiązuje supeł tajemnych spraw związanych z jej familią, które jej mama chowała głęboko w swoim sercu. Kiedy Barbara skleja fakty, przychodzi czas na jej konfrontację oraz jej rodzeństwa z matką, która ma ponad 90 lat. Pojawia się pytanie, czy szperać w tym co było nieznane, by pozostawić to w sferze tego, co przez lata się usankcjonowało, czy uderzyć piorunem z nieba nie patrząc na konsekwencje. Jak zrobiła Barbara i co odkryła, znajdziecie na kartach tej książki, która została napisana wartkim językiem, momentami pachnącym literaturą sensacyjną, a przecież to tylko rodzinna opowieść, jakich wiele wśród nas, choć szczególna. Czy Wy też nie skrywacie, albo nie skrywają przed wami rodzinnych tajemnic…

Przeczytałem te książkę jako znajomy Autorki. Opowiadania o życiu matki w większości są prawdziwe- to niesamowite tak czytac o przeżyciach dawnej sąsiadki. Napisane pięknym językiem, że znajomością i kunsztem literackim, polecam serdecznie każdemu kto chciałby poczytać o czasach naszych rodziców którzy po wojnie zmagali się z trudami powojennych czasów.

Przeczytałem. Poruszająca, wzruszająca, opowieść. Autorka umiejętnie przedstawia życie bohaterki, jej matki, bliskich. Trudno znaleźć książkę, która w tak realistyczny sposób przedstawia codzienność biednej wiejskiej rodziny, zarówno w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Przedstawienie życia w skrajnej biedzie, życiowych tragicznych decyzji Julii, wstrząsających wydarzeń, na których wpływ miała wojna, codzienność życia w komunistycznej rzeczywistości. Autorka pięknie opisuje otaczającą rzeczywistość bohaterów powieści. Piękne, wręcz poetyckie opisy przyrody. Bardzo polecam, piękna opowieść. Brawo Pani Mario.

Ciekawa opowieść rodzinna o przeszłości i ukrywanych tajemnicach. Barbara podróżuje w przeszłość swoich przodków, wspominając smutek, utratę wielkiej miłości i biedę, którą ciężko pojąć w naszych czasach. Bardzo polecam osobom zainteresowanym kulturą wsi z XIX i XX wieku, a także każdemu kto czuje potrzebę szukania swoich korzeni. Książka jest wciągająca, momentami wzruszająca i dość ciężko się od niej oderwać.

Wstrząsająca opowieść o wojnie, miłości i wybaczeniu

Rodzina Barbary, dyrektorki szkoły się rozpadła, nie łatwo jest się podnieść po takim zdarzeniu. Chcąc zacząć od nowa przeprasza się w inne miejsce i zaczyna uczyć w technikum.

Stara się żyć szarym, codziennym życiem, aż po obejrzeniu pewnego programu wracają do niej wspomnienia z trudnego dzieciństwa, biedy po wojnie czy agresywnego ojca. Choć jest już dorosła, daje się że nie przepracowała jeszcze tym ran i traum.

A na to nigdy nie jest za późno, więc udaje się do miejsca pochodzenia bliskich i próbuje odkryć prawdę na temat rodziny.

To historia o rodzinie, o tym jak wydarzenia z przeszłości na nas wpływają, że czasem jest dobrze poznać prawdę i lepiej zrozumieć przeszłość. Oraz, że nigdy nie jest na to za późno.

Wstrząsająca opowieść o wojnie, miłości i wybaczeniu

Mam już za sobą lekturę kolejnej powieści Pani Marii Tuszyńskiej „Powroty”. Główna bohaterka, Barbara, pracuje w szkole. Autorka chętnie odwołuje się do tego środowiska, gdyż sama była nauczycielką.
Przypadkowe zdarzenie wywołuje w Barbarze wspomnienia z dzieciństwa. Na przykładzie tych wspomnień czytelnik może poznać życie repatriantów przybyłych na Pomorze z okolic Tomaszowa Lubelskiego w pierwszych latach po wojnie. Skrajna bieda była wtedy codziennością, a przymus kołchozów, dorabianie się z niczego i choroby piętrzyły problemy w rodzinie. Jednak ich źródeł upatruje Barbara w przeszłości, i to właśnie skłania ją do poszukiwania prawdy o losach przodków. Dlatego wyjeżdża w Lubelskie, skąd jej rodzice pochodzą, i udaje się jej odkryć tajemnicę ich zawiłych losów, na które wojna odcisnęła swoje piętno, a prawda okaże się wstrząsająca.
Przy okazji bohaterka odkrywa piękno Roztocza, okolic Tomaszowa Lubelskiego, poznaje życzliwych ludzi, i wszystko to będzie miało wpływ na jej przyszłe życiowe decyzje.
Akcja dzieje się współcześnie. Przeszłość i współczesność, wpływają na siebie, wyznaczając dramat losów bohaterów, szczególnie matki Barbary, która z heroizmem znosi przeciwności losu. Książka jest momentami bardzo wzruszająca i smutna, ale też nie pozbawiona optymizmu i zadumy nad tym, na ile człowiek jest w stanie wybaczyć drugiemu.
Pani Maria posiada ogromny dar wciągania czytelnika w świat przeżyć bohaterów, świetnie oddaje ich emocje. Dlatego czyta się i czyta, i żyje się życiem Julii, Barbary, Marianny, Wojtka, i nie daje się przerwać czytania aż do ostatniej strony.
Należy docenić bardzo ładny i poprawny język powieści. Nic też dziwnego, Autorka jest polonistką, a jej bohaterowie kochają książki.
Koleje ich życia umiejętnie splecione są z prawdziwymi wydarzeniami, przez to mamy wrażenie, że wszystko dzieje się naprawdę, obok nas.
Tak modne jest w naszych czasach poszukiwanie informacji o naszych przodkach, kreślimy drzewa genealogiczne, jeżeli jeszcze ktoś tego nie zrobił, po lekturze tej książki natychmiast się do tego zabierze. Historia każdej rodziny kryje jakieś tajemnice.
Dla mnie to piękna i dojrzała książka, polecam.

• Samodzielne
  • Empik audio powieści