Making Music in Japan’s Underground. The Tokyo Hardcore Scene

Okładka książki Making Music in Japan’s Underground. The Tokyo Hardcore Scene Jennifer Matsue
Okładka książki Making Music in Japan’s Underground. The Tokyo Hardcore Scene
Jennifer Matsue Wydawnictwo: Routledge nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Routledge
2011-08-11
2011-08-11

To jest jedna z takich książek, przy których zastanawiam się, co zrobiłam nie tak, że nie mam kariery naukowej, skoro najwidoczniej żeby zacząć, nie trzeba wcale pisać wybitnych prac?

Nigdy jeszcze nie przeczytałam pracy z tak długim (25% książki) i nudnym wstępem. autorka dzieli włos na czworo, prezentując stan badań nad antropologią muzyki, etnomuzykologią, teorią kulturoznawstwa i tylko szczęściu zawdzięczamy to, że nie zaprzęgła do pompowania objętości wstępu jeszcze teorii fandomu i kultury fanowskiej.

Zanim więc dobierzemy się do tego, co jest tu cenne, trzeba się przebić przez piach. Niestety resztę książki najlepiej streszcza fragment reportażu (pióra autorki książki, a co) opisujący jeden z wielu undergroundowych, malutkich eventów, w których publiczności na widowni jest mniej więcej tyle, co muzyków na scenie.

Otóż każdy kolejny rozdział książki jest po prostu rozwinięciem kolejnego akapitu z reportażu: kim był który spośród kilku (mniej niż 10) opisanych w książce muzyków, jak przebiega event hardcorowy, czym charakteryzuje się hardcore jako muzyka oraz o czym traktują trzy piosenki (po jednej na zespół). Bardzo przykro czyta się pracę naukową, w której 25% zajmuje wstęp, a kolejne 15% szczegółowa analiza budowy wewnętrznej i tekstów bardzo złych piosenek.

Uważam, że to bardzo piękne, jeśli ludzie mogą swoją pasję uczynić przedmiotem studiów naukowych, ale kiedy efekt jest płaski, nudny i nic nie wnosi do wiedzy o danym środowisku, robi się trochę smutno. Na szczęście nie jestem podatnikiem finansującym te "badania terenowe", a osobom zainteresowanym polecam raczej "Quit your band".

• Japonia - kultura i życie codzienne

Dodaj cytat z książki Making Music in Japan’s Underground. The Tokyo Hardcore Scene