Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła

W drodze
2023-08-28
2023-08-28
Justyna Grzegorczyk

Nie wystarczy zastanawiać się, dlaczego ludzie porzucają wiarę katolicką (zatrważają statystyki informujące o ilości, zwłaszcza młodych odwracających się od Kościoła): konkretne rady oraz praktyczne strategie naprawcze oferuje "Powrót", tłumacząc, szczególnie rodzicom, "Co robić, gdy dzieci odchodzą od Kościoła".

Stanowiące treść "Przedmowy" spostrzeżenia Roberta Barrona (biskup pomocniczy Los Angeles) zachęcają do działań całościowych (choć i długofalowych),wymagających nie tylko wytrwałości, ale przede wszystkim odpowiedniej argumentacji przemawiającej za powrotem do Kościoła. Trzy części ("Zrozumieć problem", "Strategia działania" oraz "Najważniejsze zastrzeżenia") pozwolą w pierwszej kolejności zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie odchodzą z Kościoła. Brandon Vogt zaznaczając, że po odejściu połowa z nich zasila krąg „nieprzynależących” a pozostali dołączają do grup protestantów, mormonów lub Świadków Jehowy, omawia profile byłych katolików (kulturowi, wzruszający ramionami, duchowi ale nie religijni, moralni buntownicy, zmieniający religię, sceptycy) oraz odsłania pięć wielkich mitów na temat odchodzących katolików.

Zdając sobie sprawę, jak trudno jest przyciągnąć młodych z powrotem do Kościoła, autor prezentuje obfitujący w skuteczne taktyki plan działania: przestrzega przed strategiami niepożądanymi (zmuszanie do udziału w Mszy Świętej, krytykowanie stylu życia, zrzędzenie, odrzucanie zastrzeżeń, podejmowanie decyzji za dziecko),wylicza progi nawrócenia (początkowe zaufanie, duchowa ciekawość, duchowa otwartość, duchowe poszukiwanie, świadome bycie uczniem),zachęca do modlitwy w intencji swojego dziecka (zwłaszcza Różaniec, nowenny, godzinna adoracja przed Najświętszym Sakramentem, Koronka do Bożego miłosierdzia),podkreśla wartość postu, ofiary, religijnego dialogu oraz budowania więzi. Analizuje przeszkody (konkubinat, aborcja, rozwód, powtórne małżeństwo),wylicza kroki prowadzące do pełnej komunii z Kościołem (kontakt z kapłanem, spowiedź, sakramenty, wspólnota parafialna),a także omawia dwadzieścia konkretnych zastrzeżeń, z powodu których młodzi ludzie porzucają wiarę katolicką (zarzuty osobiste, obiekcje moralne i teologiczne).

Książkę "Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą od Kościoła" z powodzeniem można uznać za doskonałe narzędzie w rękach rodziców, którym zależy, by ich dziecko jak najszybciej powróciło do Kościoła (choć autor opiera się na środowisku amerykańskim, poruszona przez niego problematyka dotyczy również Polski). Czytać należy ją rozdział za rozdziałem, nie pomijając żadnego z nich, gdyż analiza kolejno następujących po sobie zagadnień pozwoli obrać najlepszy sposób działania, odkrywając przy tym skuteczne sposoby prowadzące do stworzenia – na powrót – osobistej relacji dziecka z Bogiem. Zamieszczona na początku książki czarno-biała ilustracja obrazująca powrót syna marnotrawnego do domu ojca (obecnie owo pełne tajemniczości i duchowości dzieło Rembrandta znajduje się w zbiorach Państwowego Muzeum Ermitażu w Petersburgu) pokazuje ważność poruszonych w lekturze kwestii, które łatwiej zrozumieć posiłkując się nauczaniem Magisterium Kościoła, wypowiedziami świętych, refleksjami teologów, filozofów i apologetów oraz wynikami wieloletnich badań psychologów, socjologów i analityków. Cytowane fragmenty biblijne opatrzono siglami, wyjaśniono pojęcia teologiczne. W treść wplecione zostały przykłady z życia konkretnych osób oraz opisy skutecznych działań misjonarzy ewangelizujących studentów. Nie brakuje wyników sondaży, danych statystycznych, argumentów i pozytywnych alternatyw, wskazówek, wypunktowań, podkreśleń, wytłuszczeń, zestawień, twierdzeń, sugestii, pytań oraz podpowiedzi. Pomocą służą przypisy (bibliograficzne i wyjaśniające) oraz przydatna w zgłębianiu tematu literatura (polsko- i obcojęzyczna).

"Powrót"– jako poradnik dla rodziców pragnących powrotu swoich dzieci na łono Kościoła – uczy, jak znaleźć drogę powrotną, by na nowo spotkać Chrystusa, pokochać Go i Mu zaufać. Właśnie dlatego przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,11-32) wciąż bliska jest milionom rodziców.

Stanowiące treść "Przedmowy" spostrzeżenia Roberta Barrona...

• Katolickie
  • 👁: ★★★☆☆
  • Polecają ogłoszenia duszpasterskie
  • Religijne
  • 🎓 Polecone przez wykładowców

Dodaj cytat z książki Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła