Faszyzm, który nadchodzi

Okładka książki Faszyzm, który nadchodzi Przemysław Witkowski
Okładka książki Faszyzm, który nadchodzi
Przemysław Witkowski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2023-07-27
2023-07-27
faszyzm Polska antyfaszyzm polityka nienawiść

Sięgnąłem po książkę chcąc zrozumieć sygnały, zdarzenia, opisy bieżącej sytuacji, które powodują, że autor zdecydował się na tytuł jednoznacznie pokazujący, że jesteśmy u progu opanowania naszego świata, jaki znamy i raczej lubimy, przez nadchodzącą, ciemną erę faszyzmu. Czy otrzymałem taką odpowiedź?? Raczej nie, choć na siłę mógłbym wyłowić co poniektóre wątki i zinterpretować je właśnie w ten sposób. Ale tylko dlatego, że tych wątków poszukiwałem w każdym czytanym wersecie niż było to jasno i klarownie wyłożone przez autora. Dla mnie książka jest przeintelektualizowana, oczywiście pisana z mocno lewicowych pozycji i ciężka do strawienia przez przez niewyrobionego czytelnika. Co i rusz umieszczane były słowa, których znaczenie musiałem sprawdzać w słowniku PWN, co zdarza mi się niezmiernie rzadko. Mimo wszystko nadal będę poszukiwał pozycji, które wyjaśnią mi w sposób bardzie przystępny fenomen odradzającego się cyklicznie faszyzmu, jego powabu dla tak wielkich rzeszy ludzi, a tę książkę traktuję jako coś co warto przeczytać i trochę pogimnastykować umysł, ale na pewno nie jest to wydawnictwo dla masowego czytelnika.

Książka to zbiór wywiadów autora z różnymi ekspertami od historii, socjologii, społeczeństwa pod kątem szeroko pojętego faszyzmu, tego historycznego, który pochłonął miliony ofiar i tego współczesnego, który w niektórych formach tylko kiełkuje, a w innych bardzo dobrze sobie radzi. Książka pokazuje jak wiele form przyjmują dzisiaj ideologie, których fundamenty są podobne do tych, które do władzy doprowadziły Hitlera i jemu podobnych.

W książce są omówione podstawy historyczne faszyzmu w różnych krajach, dzisiejsze jego bardzo różne odmiany, ich cele, wrogów, skalę zagrożenia.

Nie jest to książka polityczna, ani propagandowa, wszystko jest omawiane na chłodno, bez straszenia poszczególnymi politykami, grupami, ale pojawia się też dużo konkretnych postaci i ruchów społecznych z Polski i całej Europy.

• Chcę kupić
  • Społeczeństwo i polityka
  • Jack
  • Niesamowite książki
  • Zakupy

Dodaj cytat z książki Faszyzm, który nadchodzi