Wilno 1915. Dzień po dniu

Ośrodek KARTA
2023-10-12
2023-10-12
9788367820004

„Wilno 1915” to kilka miesięcy z życia miasta zebrane w formie wspomnień mieszkańców i ubrane w wyjątkową albumową formę. Opisywany okres to moment szczególny w historii miasta. Przez miasto przetacza się fala uchodźców z linii frontu oraz liczne zastępy uciekających wojsk rosyjskich. Cywile w tej zawierusze muszą odpowiedzieć na ważne pytanie czy pozostać w mieście, czy też uciekać w głąb Rosji. Kolejnym etapem jest już wejście wojsk niemiecki, po początkowej euforii i nadziei na lepsze jutro, pojawiają się obawy i niezadowolenie, przede wszystkim związane z brakiem podstawowych produktów żywnościowych, rosnącymi cenami czy podejściem żołnierzy do ludności cywilnej i jej dóbr.
Z książki wyłania się też niezwykły obraz miasta wielokulturowego, gdzie kilka narodowości żyje obok siebie, ale też zabiega o przywileje u nowych włodarzy miasta.
Sama narracja prowadzona jest przez bezpośrednich uczestników wydarzeń, a co za tym idzie tekst nie zawsze jest płynny, zmienia się stylistycznie. Jednak im dalej tym mniej zaburza to płynność lektury.

Czy warto sięgnąć po „Wilno 1915”? Myślę, że tak bo jest to unikatowy zapis burzliwych wydarzeń przedstawiony z perspektywy osób, które łączy przede wszystkim miasto, ich „mała ojczyzna”.

Gdyby miasto pisało pamiętnik, myślę, że właśnie tak mógłby on wyglądać.

Rok 1915,I wojna światowa- rok przełomowy dla Wilna, miasta, które wielu uważało za swoją własność: Polacy, Litwini czy też Rosjanie. Wilno znajdowało się od lat pod carskim panowaniem, wielokulturowa miejscowa ludność czuła się uciskana. Front wojenny, a z nim nowe panowanie- tym razem niemieckie zdawało się zbliżać nieuchronnie.

Ten pięknie wydany, wielkoformatowy album to zbiór dzienników pisanych na gorąco od maja do grudnia 1915. Nie brakuje w nim wachlarza emocji- strachu przed wojenną pożogą, wyczekiwania najgorszego, oburzenia na działania cofających się Rosjan, ogromnego zmęczenia niepewnym jutrem, rekwizycje i głód, ulga, gdy nowa władza nadeszła, nadzieja na spokojniejsze bytowanie i wreszcie zderzenie z nową, trudną rzeczywistością. Prawdziwy kalejdoskop myśli i zdarzeń ukazany nie tylko ze strony Polaków (spis autorów dzienników zamieściłam na ostatnim zdjęciu w poście),co poszerza horyzont zdarzeń. A wszystko to zilustrowane ogromną ilością archiwalnych fotografii!

Myślę, że ta pozycja zadowoli niejedne gusta, dlatego też serdecznie ją Wam polecam 💛

Gdyby miasto pisało pamiętnik, myślę, że właśnie tak mógłby on wyglądać.

Jestem świeżo po przeczytaniu „Wilno 1915. Dzień po dniu”. Co to był mniej więcej za okres? Przytoczę fragment z książki:

„Prawdziwy przełom w północnym sektorze Frontu Wschodniego nastąpił wiosną 1915, z początkiem wycofywania się wojsk rosyjskich z Galicji, Polski i Litwy. Historycy rosyjscy nierzadko nazywają je Wielkim Odwrotem. Nie mogąc się oprzeć naciskom doskonale wyregulowanej niemieckiej machiny wojennej, wojska rosyjskie oddawały jeden po drugim całe okręgi”

Znajdziemy tu wspomnienia Polaków, Litwinów, Rosjan a nawet Niemca. Wszystkie wydarzenia są ułożone chronologicznie. Dzięki temu łatwiej przyswoić sobie opisywane zdarzenia i emocje towarzyszące ludziom w tamtych dniach.

Przyznam, że rzadko sięgam po tematykę I wojny światowej. Ogólnie uważam, że jest ona mniej popularna niż II wojna światowa. A szkoda. Był to równie burzliwy i godzien uwagi okres, będę musiała trochę nadrobić 😉

Oprócz wartościowych relacji znajdziemy w książce dużo zdjęć, map, pocztówek. To wszystko tak pięknie się komponuje! Jakość wydania książki jest rewelacyjna! Byłaby dobrym pomysłem na prezent dla siebie samego albo dla innych.

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wilno 1915. Dzień po dniu