Lilje

Wolne Lektury
2016-01-01
2016-01-01
9 min.

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Spoko zabiła męża 👍🏻

Spoko zabiła męża 👍🏻

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

✒️Mickiewicz w tej balladzie opisał historię funkcjonującą przez wiele wieków w tradycji ludowej. Opowieść przekazywaną ustnie z pokolenia na pokolenie. Może dzięki temu jeszcze o niej pamiętamy.
Zauroczenie folklorem, opowieściami o diabłach, demonach i upiorach, zainicjowane w epoce Romantyzmu, uratowało od niepamięci wiele podobnych historii w całej Europie.
📜Korzenie tej o liliach tkwią we wczesnym średniowieczu. Mąż głównej bohaterki, zanim został zamordowany, brał udział w wyprawie Bolesława Śmiałego na Ruś Kijowską w 1077 roku. Król wybrał się tam, aby obsadzić na tronie swojego protegowanego Izjasława męża ciotki króla niejakiej Gertrudy. Wyprawa miała charakter bratniej interwencji porządkowej. Sprawa była trudna, bo Rusini wciąż pamiętali krwawą jatkę urządzoną w Kijowie przez Chrobrego, więc rzecz trzeba było przeprowadzić sprytnie. Tylko niewielki oddział Polaków asystował Izjasławowi w zdobyciu stolicy i przejęciu władzy, w dodatku pod rygorem zakazu łupienia i mordowania. Stolica Rusi została zdobyta, ale wojów biorących udział w tej misji ogarnęło rozczarowanie z powodu braku łupów. Niektórzy postanowili więc króla nagle opuścić i wrócić do Polski. Rzekomo dlatego, że doszły ich słuchy o tym, jakoby żony podczas długiej nieobecności mężów, szukały pocieszenia w ramionach służby i czeladzi. Jak twierdził Wincenty Kadłubek, zemsta władcy na buntownikach i niewiernych żonach była okrutna. Pominę opisywane przez dziejopisa drastyczne szczegóły.
Chociaż relacja mistrza Wincentego jest zapewne ubarwioną i utkaną ze strzępków informacji wersją rzeczywistych wydarzeń, to jednak historycy nie odmawiają jej "ziarna prawdy".

⚔️Czy mąż zabójczyni też był dezerterem? Tego nie wiemy, ale to możliwe.
Jeśli zdezerterował, to czekała go śmierć z ręki władcy. Zapewne nie spodziewał się jej z rąk żony.

⚰️Lilie, będące symbolem niewinności, wierności i czystości, pojawiają się w tej balladzie trzykrotnie. Najpierw zostają zasadzone na grobie zamordowanego męża. Mają zamaskować zbrodnię i brak skruchy ze strony zabójczyni, która chce szybko zapomnieć o dokonanym mordzie. Drugi raz pojawiają się w wiankach ofiarowanych kobiecie przez szwagrów zabiegających o jej względy. Stają się tutaj dowodem zdrady jakiej dopuścili się bracia zamordowanego mężczyzny, którzy chcieli zagarnąć jego żonę i majątek.
Za trzecim razem lilie pojawiają się w miejscu cerkwi wchłoniętej pod powierzchnię ziemi wraz z morderczynią i braćmi-zdrajcami. Tutaj są symbolem sprawiedliwości. Dowodem na to, że zbrodnia i zdrada nie pozostaną bez kary.

👁️ O zbrodni, dokonanej przez kobietę, wie tylko ona sama i pustelnik, któremu ogarnięta paniką mężobójczyni zdaje relację ze zdarzenia, zaraz po dokonaniu mordu. Równocześnie kobieta odrzuca propozycję mnicha, który mówi, że mógłby naprawić jej błąd i wskrzesić zabitego małżonka. Pustelnik jest zaskoczony brakiem skruchy u kobiety, ale uspokaja ją obietnicą, że tylko zmarły mąż może wyjawić tajemnicę swej śmierci, a on jest przecież martwy.
💩I tak zaproszona zostaje do świata tej opowieści demonologia ludowa przystrojona wedle romantycznej modły.
Upiór w bieli przybywa do cerkwi i wyrównuje rachunki z żoną i braćmi.
Oczywiście jego nieskazitelna biel jest zupełnie nieuprawniona, ale nie bądźmy zbyt drobiazgowi. ;⁠-⁠)

Przeczytane ponownie w ramach lipcowego wyzwania LC: utwór o tytule na literę L

📜Korzenie...

Ballada, którą kiedyś z własnej nieprzymuszonej woli wykułam na pamięć. Mam do niej wielki sentyment.

spoiler - zabiła

spoiler - zabiła

Gdyby Mickiewicz pisał więcej dzieł w podobnym stylu, tzn. ciekawym, pełnym akcji, zrozumiałym i wciągającym to z pewnością nikt nie narzekałby, że jego dzieła są niezrozumiałe i musiał je czytać z przymusu.

• Poezja
  • Klasyka