Lilla Weneda

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nasza Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
dramat, Gopło, Wenedowie
deana

Tragedia podbitego narodu Wenedów przedstawiona jest w utworze w stylistyce bliskiej mitologii celtyckiej, osjanizmowi i mitologii nordyckiej. W celu zdemaskowania postaw upadłych moralnie bohaterów utworu, instytucji i grup społecznych, poeta posłużył się elementami groteski (pomimo wierności zasadom budowania tragedii). Słowacki w tym dziele nawiązał do propagowanej wtedy przez historyków teorii podboju, która wyjaśniała źródła struktury narodu polskiego i dwoistość jego istoty. Powstał po upadku powstania 1830, z tej perspektywy poeta nadaje dodatkowe znaczenie ówczesnej sytuacji Polaków i ukazuje sens dziejów narodowych. Klęski dopatruje się w braku bohaterstwa, fatalizmie dziejowym, dwoistości ideowej narodu i jego oczekiwaniu na niezwykłe przemiany. Nadzieję poeta widzi jedynie w heroicznej ofierze.

źródło okładki: ceylonka - zdjęcie własne na potrzeby LubimyCzytac.pl

książek: 1991
kryptonite | 2012-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2012

Byłam sceptyczna co do tego dramatu Słowackiego - miałam za sobą 'Horsztyńskiego', a fabuła 'Lilli Wenedy' jest podobna do tej z 'Balladyny'.
Mogę teraz stwierdzić, że 'Lilla Weneda' to jak na razie jeden z najlepszych dramatów Słowackiego. Postaci i historia zupełnie jak u Szekspira, jednak napisane przez Polaka. Wspaniałe!

paulinkalinka | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Intrygująca opowieść o podbitych Wendedach i, prawdopodobnie, Polakach (wódz najeźdźców ma na imię Lech i ma brata Czecha, a jego synem jest m.in. Krak).
W "Mazepie" ważni byli mężczyźni, a w "Lilli Wenedzie" - kobiety.
Lilla Weneda jest córką podbijanego przez Lecha narodu Wenedów. Jej ojciec i bracia zostali pojmani. Dziewczyna postanawia uwolnić ich z niewoli. Jej upór, odwaga i miłość do ojca, barci i swojego ludu czyni z niej postać niezwykłą, zapadającą w pamięć.
Silną osobowością jest także Gwinona, żona Lecha. To ona podżega męża do walki, podbojów, zabójstwa bezbronnego jeńca i starca - króla Wenedów. Co więcej, uczy okrucieństwa i bestialstwa swoich synów.
W "Lilli..." pojawia się także Roza Weneda, siostra Lilli. W porównaniu do siostry, która przyjęła chrześcijaństwo, Roza jest pogańską wieszczką. Przepowiada ona przyszłość, grzebie trupy, zabija, by smarować się krwią trupów w celu uzyskania wizji.
A mężczyźni w "Lilli Wenedzie"? Jest ich o wiele więcej...

Marysieńka | 2011-09-27
Przeczytana: 1972 rok

W Krakowie na Plantach, u wylotu ulicy Łobzowskiej stoi Pomnik Lilli Wenedy, ustawiony tu z inicjatywy fundatora Henryka Jordana a wykonany przez Alfreda Dauna. Dramat "Lilla Weneda" naszego genialnego romantyka czytałam będąc chyba w VII klasie. Miałam wtedy wyjątkowe zamiłowanie do tej formy literackiej. Lilla Weneda to tragedia w pięciu aktach, która dzieje się nad brzegami jeziora Gopło w czasach przedhistorycznych a opowiada o wojnie między najeźdźcami Lechitami a Wenedami, którzy w trakcie walki ponoszą klęskę. Lilla Weneda jest jedną z córek króla Wenedów Derwida, ma siostrę Rozę Wenedę i dwóch braci, którzy nazywali się Lelum i Polelum.
Pomnik ufundowany w celu uczczenia Juliusza Słowackiego przedstawia Lillę Wenedę z harfą, wokół prawej ręki zawinął jej się wąż. Podobno dźwięki tej harfy oswajały i uspokajały węże...
Polecam Lillę Wenedę, polecam inne dramaty Słowackiego, polecam Romantyków!!!

Mam słabość do polskiego romantyzmu i przy utworach takich jak ten rozkwita ona w pełni. Wielkie słowa i wielkie czyny. Miłość, powinność, zemsta i wojna do ostatniej kropli krwi. Nieco za mało nawiązań do słowiańskiej mitologii, za to nadmiar nawiązań do mitologii greckiej i rzymskiej. Zapewne prosty skutek lat, w których powstał utwór :)

asajka | 2013-01-11

Jeden z najciekawszych dramatów Słowackiego pisany niezwykle barwnym językiem. Wspaniałe tło historyczne z elementami mitologii słowiańskiej sprawia, że akcja wciąga od pierwszych stron, a utwór czyta się jednym tchem. Fani "Balladyny" nie będą rozczarowani. Szczerze polecam, bo utwór na prawdę zasługuję na uwagę.

Pani Akne | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Wspaniałe dzieło! Lilla i Roza skradły cały utwór. Roza jako wieszczka fenomenalna, a okrucieństwo Gwinony po prostu zwala z nóg. Chylę czoła!

ledzwarta | 2016-01-16

Możliwe, że ta opinia trafi na jakąś prześmiewczą stronę facebookową, gdzie zostanę zdemaskowana jako troglodyta. Ale zaryzykuję.

Słowackiego zawsze uważałam za resztówki po Mickiewiczu. Taką tańszą wersję. W ramach tego nurtu swojej twórczości Słowacki radził sobie zresztą wyjątkowo sprawnie. Na pewno miał talent i na pewno zasłużył sobie na miejsce w historii literatury. Może nie na podium, ale z pewnością wśród wyróżnionych.

Ale ten jego pomysł na zostanie resztówkami po Szekspirze był nieudany. "Lilla Weneda" jest dobrym dramatem tylko w wątkach, które zostały przejęte od Szekspira. Ojciec król i waleczna, kochająca córka. Okrutna żona i mąż pod jej wpływem. Tragiczne wybory wojenne. Wszystko, co pochodzi od Słowackiego, całe to "usłowiańszczenie" z wątkiem harfy na czele jest za to zupełnie bez sensu. Nawet nie to, że słabe literacko i nienadające się na scenę. To jest po prostu nielogiczne.

Oczywiście, pewnym pocieszeniem jest fakt, że nie jest to najlepszy dramat...

sunjong | 2015-04-17
Na półkach: Studia, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2015

Cóż... nie podeszłam do tej lektury zbyt optymistycznie, lecz zdziwiłam się bardzo pozytywnie! Tematyka zupełnie inna od tej, z jakiej znamy Słowackiego. Tutaj nie ma jakiś improwizacji, kordianów, zastanawiania się pół lektury nad tym, czy iść walczyć, by w końcu ponieść sromotną klęskę.
W "Lilli Wenedzie" mamy konkret: wojnę zarówno fizyczną jak i słowną pomiędzy ludami Wenedów a Lechitów, walkę o honor. Książka mnie zaskoczyła. Co najważniejsze, posiada szybką akcję, którą tak lubię.
Gdyby nakręcono film na podstawie tej pozycji, myślę że zdobyłby szerokie uznanie nie tylko wśród polskiej publiczności. Słownictwo niemal współczesne! Polecam.

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: maj 2008

Ciekawa historia, motyw zaczerpnięty chyba z Króla Lira? Cóż, dramat romantyczny - nie można ani przekonywać ani zniechęcać, po prostu lubi się tę konwencję lub nie.

Gabrielle | 2013-05-27

To mój ulubiony dramat Słowackiego, w którym tragizm miesza się z komizmem, a nad wszystkim górują duże pokłady metafizyki. Plus bardzo ciekawe postacie bohaterów.