LUDZIE i ludzie

2023-03-07
9788382027792
ludzie sztuka człowiek człowieczeństwo

Okładka książki Zygmunt Warczygłowa Adam Kochanowski, Mirosław Pawłowski
Zygmunt Warczy... Adam Kochanowski, M...
Okładka książki Andrzej Jeziorkowski. Retrospektywa Andrzej Jeziorkowski, Adam Kochanowski, Danuta Kudła, Mirosław Pawłowski
Andrzej Jezior... Andrzej Jeziorkowsk...

Książka Adama Kochanowskiego “Ludzie i ludzie"zmusza nas do wielu refleksji i zachwyca już od pierwszych stron. Autor zawarł w niej wiele cytatów, przemyśleń oraz faktów dotyczących natury człowieka. Publikacja ta jest przepięknie wydana, elegancka, w twardej oprawie, a znajdujące się w jej wnętrzu niesamowicie ciekawe i poruszające naszą wyobraźnię ilustracje Lecha Frąckowiaka, sprawiają wrażenie uczestnictwa w niezwykle wyjątkowym wernisażu.

Intrygujący przekaz Kochanowskiego już od początku zaznajamiania się z treścią książki wzbudzał we mnie ogromne zainteresowanie i chęć odkrywania kolejnych jego poglądów oraz tego, co zamierza nam przekazać. Autor trafnie wymienia cechy, jakimi można opisać człowieka oraz opisuje podział ludzi. To zaskakujące, iloma przymiotnikami można określić albo ile może pasować do jednego człowieka.

Bardzo podobało mi się również wyróżnienie oraz wymienienie przez Adama Kochanowskiego ważnych i odważnych kobiet na przestrzeni różnych czasów. Równie ciekawy jest sporządzony przez autora na końcu książki spis zbrodni, które niestety dotknęły ludzkość, sprawiając wielkie cierpienie a dodatkowo niosące za sobą ogromne zniszczenia i konsekwencje.

Nie da się ukryć, że z każdą kolejną przeczytaną stroną, książka wciąga na tyle, że nie chce się wprost oderwać od czytania. Nie bez znaczenia w tym stanie są rysunki, które można podziwiać w czasie czytania. Środek nie zawiera dużej ilości tekstu i być może można by przeczytać tę książkę od deski do deski w jeden wieczór, ja jednak preferuje odkrywanie tego, co znajduje się w środku strona po stronie, co pozwala mi delektować się literaturą, rozmyślać nad tym, co czytam, a w przypadku książki Adama Kochanowskiego rozmyślać o treści pod kątem moich bliskich, znajomych oraz ogółem ludzi i ich poglądami. Lektura pomoże nawet zajrzeć w głąb swojego prawdziwego „ja”i troszkę pofilozofować na dany temat. Z przyjemnością podzielę się z Wami jednymi z moich ulubionych spostrzeżeń autora zawartych w książce:
„Przyjaźń rodzi się tylko raz i odchodzi bezpowrotnie.”
„Gdy nikt nie widzi, uśmiechnij się do siebie przed lustrem.’’
„Gdy jesteś w dołku, poczekaj- nie próbuj się wygramolić byle jak.’’
„Robiąc sobie krzywdę- sprawiasz radość innym.”
„Przed snem krótkie myśli sprawiają radość- długie nie pozwalają zasnąć.”
„Nie do końca wiadomo, czy pastylki, które przyjmujemy, ratują nasze zdrowie czy budżet aptek.”
„Nie wszystko, co ma kropki, jest biedronką.”
„Kupując kota w worku, należy dyskretnie sprawdzić, czy czasami nie jest to kotka.”
„Życie staje się ZASTĘPCZE. Plastik udaje drewno, tworzywa marmur, szkło brylanty, szproty sardynki. Niedługo nas sklonują i sami się nie poznamy.”
„Człowieku, otwórz oczy i zobacz sam- nie słuchaj podpowiadających.”
„Miliony lat tworzony diament można dziś kupić za miliony dolarów wytworzone przez kilkanaście dni.”

Podsumowując: myślę, że książka była i jest dla mnie nowym doświadczeniem, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam możliwości zetknięcia się, ani z twórczością pana Adama Kochanowskiego, ani podziwiania tak inspirujących malunków (nadających pewną duszę książce) wybitnie uzdolnionego artysty Lecha Frąckowiaka. Fascynujące jak jedna książka z ogromem przemyśleń autora i rysunkowymi metaforami plastyka wpływa na nasze myśli, na naszą interpretację i być może jednych pocieszy, drugich czegoś nauczy, a dodatkowo zainspiruje na nowo oraz będzie udokumentowaniem naszych poglądów, chęci poznania człowieka z zupełnie innej strony.

Chcę wierzyć w dobro, jakie kryje się w drugim człowieku, jak również w to, że pomimo agresywnych zachowań ludzi, czy złych zdarzeń w historii, na mojej ścieżce życiowej spotykać będę jednak więcej dobrych ludzi, pełnych empatii, szacunki i serca. W końcu jak to ujął autor: „Na szczęście większość ludzi jest ludźmi.”

Kim jest człowiek? Z pozoru to takie proste pytanie. Wyobraźnia podsuwa wam kształt człekopodobnej istoty. Ale ludzie to nie tylko ciało i chemia, jaka się w nim dzieje. To emocje, to czyny, decyzje. To ogrom dobra i zła, które czynimy. Adam Kochanowski – literat i dziennikarz – napisał książkę o ludziach właśnie. Nie, nie powieść. To nawet nie jest esej. W takim razie, czym jest publikacja „Ludzie i ludzie”?

Czytelnik dostaje do rąk przepiękny egzemplarz, który wygląda, jak album. Otwiera go – na pierwszej lepszej stronie – i widzi kilka aforyzmów, a obok nich intrygujące grafiki (których autorem jest Lech Frąckowiak). W książce „Ludzie i ludzie” Adam Kochanowski zawarł swoje przemyślenia na temat różnych aspektów człowieczeństwa (?),nie to źle powiedziane. Raczej przymiotów człowieka i kształtu świata, który go otacza, który on kreuje.

Nie wiem, jaki macie stosunek do tzw. sentencji. Dla mnie są one „podpałką”. Nie do pieca, a dla mózgu. To nie są publikacje, które czyta się od deski do deski, a raczej szuka się w nich czegoś inspirującego. Przeglądając takie zbiory, zazwyczaj jest tak, że pewne stwierdzenia szczególnie przykuwają moją uwagę, bo są przyczynkiem do szerszej refleksji. Siedzę sobie z kubkiem herbaty, a w mojej głowie toczy się dyskusja, albo przeczytane przed chwilą zdanie rozwija się. Przyznam się, że uwielbiam od czasu do czasu zrewidować swoje poglądy, pomyśleć, albo spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy, a takie zbiory mi to umożliwiają.

Wrócę jeszcze na moment do ilustracji autorstwa Lecha Frąckowiaka. Bez nich nie byłoby tej książki. Wspaniale oddają pewną atmosferę wyłaniającą się z zebranych aforyzmów. One nie są tylko ozdobą, a równorzędnym z treścią elementem książki. Maja pewną przewagę nad tekstem, który trzeba przeczytać, ponieważ na rysunek patrzymy mimo woli i mimo woli rodzą się naszej głowie pewne skojarzenia.

„Ludzie i ludzie” czyli przepiękne albumowe wydanie aforyzmów, przemyśleń Adama Kochanowskiego wzbogacone o grafiki Lecha Frąckowiaka. Kiedy je pierwszy raz zobaczyłam pomyślałam sobie, że taka książka to wspaniały elegancki prezent. Ja, co prawda, mam już swój egzemplarz, ale już zazdroszczę wszystkim obdarowanym.

"LUDZIE i ludzie" Lech Frąckowiak, Adam Kochanowski

Cudowna książka, genialna forma i ta treść.
Bardzo oryginalna lektura, która niebywale przypadła mi do gustu.
Duet składający się z literata i dziennikarza przedstawi nam swoje spojrzenie na życie i ludzi.
Będzie do bólu szczerze i bez owijania w bawełnę.
Jakże trafne spostrzeżenia i wielce wymowne obrazy genialnie się uzupełniają tworząc piękny album.

Ten niezwykle osobliwy spis myśli, przemyśleń , spostrzeżeń jest niebywale trafny i niewygodnie prawdziwy.
Autorzy pokazują nam człowieka z tym wszystkim co ludzkie, nasze zalety i wady,
Dużo tutaj smutku, bezsilności i głupoty ludzkiej.
Lektura ta wywołała u mnie cały wachlarz emocje, wzruszeń, poruszeń.

Świetna lektura, którą warto przeczytać / obejrzeć i do której warto wracać.
Jestem pewna, że poruszy Was i zmusi do refleksji nad swoim życiem, nad samym sobą.
Może to będzie idealny moment, aby przypomnieć sobie kim jestem, jakim się stałem i jakie były moje marzenia, pragnienia, wartości.

"LUDZIE i ludzie" Lech Frąckowiak, Adam Kochanowski

Cudowna książka, genialna forma i ta treść.
Bardzo oryginalna lektura, która niebywale przypadła mi do gustu.
Będzie do bólu szczerze i bez owijania w bawełnę.
Jakże trafne spostrzeżenia i wielce wymowne obrazy genialnie się...

Zbiór wewnętrznych przemyśleń

Wybierając ten tytuł do lektury i recenzji nie podejrzewałam, że będzie on miał formę zbioru myśli, wewnętrznych przemyśleń na temat ludzi, świata, że będzie on stanowił swoisty dziennik autora, w którym dzieli się ze swoimi czytelnikami swoimi emocjami, uczuciami, wyrzuca z siebie to, co go uwiera, boli, rani.

"LUDZIE i ludzie" to bez wątpienia ciekawa książka, intrygujące połączenie myśli z obrazami. Kochanowski i Frąckowiak stworzyli album, który przykuwa uwagę, sprawia, że czytelnik zatrzymuje się i skłania go do przemyśleń, zastanowienia nad sobą, nad ludźmi, otaczającym go światem.

Myśli Adama Kochanowskiego poruszają, wzruszają, wywołują uśmiech, a także sprawiają, że w oku pojawia się łza. Ilustracje Lecha Frąckowiaka są prawdziwie specyficzne, oglądając je miałam wrażenie, że podziwiam obrazy Salvadora Dali czy Picassa. Te obrazy są oryginalne, nie są piękne ani ładne, ale wyjątkowe, tak, że skupiają wzrok i nie pozwalają go od siebie oderwać.

"LUDZIE i ludzie" to książka stanowiąca idealny przerywnik, wspaniałą odskocznię między zwykłymi, codziennymi lekturami. Jest to książka, która zaskakuje czytelnika w momencie otwarcia i rozpoczęcia lektury, jest to niezwykły duet pióra i pędzla, słowa i obrazu, myśli i emocji.

Szczerze, nie miałam zupełnie pojęcia jak mam napisać tę recenzję, co w niej zawrzeć, jak ją zacząć, bo ta książka jest inna, oryginalna, nie jest obyczajówką, kryminałem, thrillerem, poradnikiem czy tomikiem poezji, to książka szczególna, unikalna, niezwykła. Na pewno sprawi, że poczujecie się oczarowani, zahipnotyzowani, a także nieswojo, czy to przez kreskę pana Lecha czy myśli, które wypływają z wnętrza pana Adama. Nie często mamy do czynienia z takim połączeniem, taką mieszanką, z tym, że książka przemawia do nas nie tylko poprzez słowa, ale także i obrazy, ilustracje, rysunki. Każdy znajdzie coś tu dla siebie, coś, co skłoni go do zatrzymania i zastanowienia się nad otaczającym go światem i ludźmi, nad zmianą siebie i świata. Myślę, że ten zbiór wewnętrznych przemyśleń skrywa w sobie ogromną wartość i niesie wielkie przesłanie, które każdy inaczej odczyta i zrozumie.

Polecam, to wyjątkowa lektura ! Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka i portalowi nakanapie.pl.

Zbiór wewnętrznych przemyśleń

"LUDZIE i ludzie" to bez...

Do końca nie wiedziałam z czym będę obcować, ale wiedziałam, że chcę przeczytać tę intrygującą książkę. "LUDZIE i ludzie", to nie jest konwencjonalna literatura, to właściwie nie jest literatura, tylko pojedyncze myśli, które komentują rzeczywistość, a szczególnie jeden jej element - ludzi. Można w uproszczeniu nazwać ją zbiorem złotych myśli, ale nie jest to wyjątkowo trafne. I oczywiście nie dostajemy tu wyłącznie tekstu, ale i ilustracje, o których można wiele powiedzieć i na pewno nie można powiedzieć, że są banalne.
"LUDZIE i ludzie" Adama Kochanowskiego, to tak naprawdę album, który może być w pewnym sensie taką spowiedzią z egzaminu człowieczeństwa - egzaminu, który chyba ludzkość notorycznie oblewa. Bo jak inaczej nazwać świat, w którym 160 milionów dzieci zmuszonych jest do pracy? Lub świat, w którym 8 procent ludzkości włada połową majątku planety? No na pewno nie jest to szóstka, ale śmiem twierdzić, że i na dwóję nie zasługujemy.
Siłą tej publikacji są emocje, z jakimi pozostaje czytelnik. Przyznaję, że po lekturze "LUDZI i ludzi" czułam ciężar na piersiach i to jest właśnie wielka moc tej - na pierwszy rzut oka - poszatkowanej historii. Mrok i smutna prawda, jakie wyłaniają się się z tej książki przypominają, jak wiele powinniśmy poprawić i jak wiele w tym świecie "nie działa". Niby jesteśmy tacy wyedukowani, tacy światowi, ale czym właściwie jest ta światowość? Czyżby nie modą, która jak każda moda przeminie i po latach okaże się tandetą?
Adam Kochanowski ma wiele ciekawych przemyśleń i sądzę, że jest to bardzo osobista książka. Przelał w tych z pozoru prostych słowach moralność, którą się stara kierować. Pokazał swój system wartości i swoje święte oburzenie przeciwko głupocie i okrucieństwu - bo ludzie tacy są, głupi i okrutni... ale czasem zdarza się spotkać człowieka dobrego.
Jednak nie tylko Kwiatkowski stworzył tę książkę. Drugim autorem i to w moim odczuciu nie mniej ważnym, jest Lech Frąckowiak. To dzięki jego genialnym ilustracją, ze strony na stronę rozumiemy grozę, z którą wiąże się ludzka natura. Fascynujące obrazy zapadają w pamięć i rewelacyjnie podsumowują słowa Kochanowskiego.
Książka wygląda pięknie, elegancko. Świetny, albumowy papier, piękne kolory, dobry format, interesujący projekt okładki - wszystko działa. Może nie każda myśl mnie do siebie przekonała, ale warto poznać tę publikację. Jest to nie tylko treść, ale i rozkosz dla oka... i tak - są LUDZIE i ludzie.

LUDZIE i ludzie - to nie to samo
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Dodaj cytat z książki LUDZIE i ludzie