Sztuka polska. Tom 7. Sztuka XX i początku XXI wieku

Okładka książki Sztuka polska. Tom 7. Sztuka XX i początku XXI wieku Wojciech Włodarczyk
Okładka książki Sztuka polska. Tom 7. Sztuka XX i początku XXI wieku
Wojciech Włodarczyk Wydawnictwo: Arkady Seria: Sztuka polska Arkady sztuka
sztuka
Sztuka polska Arkady
Arkady
2022-01-01
2022-01-01
Sztuka polska malarstwo rzeźba architektura

„Sztuka nie ma żadnego celu, jest celem sama w sobie, jest absolutem, bo jest odbiciem absolutu – duszy”.

Stanisław Przybyszewski

Historia narodu kształtuje jego kulturę, sztukę, czy tradycję. Nie inaczej, jest z Polską gdzie na przestrzeni wieków, wpływ historii, polityki, oraz różnych zjawisk ekonomicznych, czy gospodarczych wpłynęły na dorobek kulturalny naszego kraju. Czas powstań, zaborów, walki o wolny kraj przyczyniły się do większej świadomości społecznej, a co za tym idzie do walki i buntu przeciwko naszym ciemiężycielom. Uprawiano ją na wszelkie dostępne sposoby, wykorzystując do tego także takie dziedziny, jak malarstwo, rzeźbę, czy literaturę.

Historia polskiej sztuki od początku XX wieku, to nie lada orzech do zgryzienia. Jednych ona gorszy, innych bawi, są także tacy, którzy wyciągają z niej naukę dla przyszłych pokoleń. Lata wojenne, zarówno pierwszej jak i drugiej wojny światowej, większa ilość mieszkańców wsi niż miast, analfabetyzm społeczeństwa, często brak perspektyw na życie, do tego przemiany polityczne, prześladowania, oraz wielkie wydarzenia historyczne dla naszego narodu, jak np. zryw NSZZ „Solidarność”, czy wybór Karola Wojtyły na urząd papieża, sprawiły, że modernizm, awangarda, abstrakcja stały się malarskim odzwierciedleniem zmian.

Zmiany kształtujące Polskę od roku 1900 możemy oglądać w dziełach takich, jak np. Pałac Kultury i Nauki, zbudowany w latach stalinowskiej świetności 1952-1955, mauzoleum z ziemią i prochami więźniów obozu koncentracyjnego część założenia pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku projektu Wiktora Tołkina lata 1968-1969, czy obraz Jacka Malczewskiego Moje życie powstałego w roku 1912.

Sztuka polska sztuka XX i początku XXI wieku Pana Wojciech Włodarczyka to już siódmy tom historii Polski nie tylko w obrazach, ale i w innych dziedzinach, jak np. architektura, czy rzeźba. Pisarz tym razem skupia się na latach od 1900 roku do czasów współczesnych. Obszerna pozycja opowiadająca o tym, jak na przestrzeni tych czasów kształtowała się świadomość Polaków, czego efektem było powstawanie coraz to bardziej lub mniej patriotycznych dzieł. Jeśli ktoś spodziewa się albumu, z największymi arcydziełami, to nie jest ten typ pozycji. Książka Pan Włodarczyka to opis kolejnych nurtów w sztuce, które wyniknęły ze zdarzeń głównie historycznych, a które opisywały dane momenty w kształtowaniu się wolnego narodu.

Pozycja ta, to także szczegółowy opis nurtów malarskich na przestrzeni dwóch wieków, opowieść o wielkich artystach, architektach z wyobraźnią, czy rzeźbiarzach, których prace możemy oglądać do dziś. Sztuka polska, to również niechlubne momenty z kart naszego kraju, barwne przedstawienie dzieł, które nigdy nie powinny powstać, krytyka tego, o czym kiedyś mówić nie wolno było, a także głębokie rozważania nad tym, co powinno zostać zniszczone.

Osobiście jestem tym tomem, zachwycona. Z całą pewnością, jest to raczej publikacja dla koneserów sztuki i miłośników historii, ale w dzisiejszych trudnych dla nas czasach warto się nad nią pochylić, aby poznać walkę artystyczną za odradzające się państwo.

Stanisław Przybyszewski

• SZTUKA