Pięć dowodów na istnienie Boga

Okładka książki Pięć dowodów na istnienie Boga
Edward Feser Wydawnictwo: W drodze Seria: Apologetyka filozofia, etyka
filozofia, etyka
Apologetyka
Five Proofs of the Existence of God: : Aristotle, Plotinus, Augustine, Aquinas, Leibniz
W drodze
2022-11-01
2022-11-01
Małgorzata Wiertlewska
wiara nauka teologia filozofia

Książka Edwarda Fesera jest wyczerpującą, usystematyzowaną apologią pięciu dowodów na istnienie Boga - arystotelesowskiego, neoplatońskiego, augustyńskiego, tomistycznego i racjonalistycznego, jednak nie kończy się tylko na nich. Tak naprawdę to tylko połowa książki. Druga połowa to po prostu wnikliwa obrona całej teologii naturalnej, wręcz można powiedzieć, że jest to swoiste kompendium teologii naturalnej, wraz z opisem przymiotów Boga i szerokimi odpowiedziami na większość zarzutów ateistów, a jego zaletą jest z jednej strony uporządkowanie treści, a z drugiej zwięzłość i trafność argumentacji autora. Nie ma tu lania wody, książka jest "napakowana", chociaż przez to jest jednak wymagająca i z pewnością nie nadaje się na pierwszą książkę do przeczytania w tej tematyce.

Wydaje się też, że publikacja nie jest tylko dla katolików, czy chrześcijan - autor mimo tego, że odwołuje się często do tradycji arystotelesowsko-tomistycznej i jest katolikiem, to nie zakłada, że teologia naturalna może zdecydować ostatecznie, która religia monoteistyczna ma rację i książka ta nie służyć ma temu celowi - nie będzie więc tutaj o Zmartwychwstaniu (acz będzie trochę o cudach).

Do publikacji Edwarda Fesera warto wracać, dla pogłębienia zrozumienia przytoczonych tu argumentów - moim zdaniem lepiej i szczegółowiej zaprezentowanych niż w dotychczasowych książkach o apologetyce które przeczytałem. Atutem książki jest też to, że jest nowa (oryginalne wydanie 2018),przez co odwołuje się do wielu publikacji napisanych już w XXI wieku i odpowiada na nie - korygując lub zaprzeczając ich sądom (ciekawa polemika z Alvinem Plantingą na temat bożych własności).

Książka jak najbardziej warta polecenia dla każdego zainteresowanego apologetyką.

• Chrześcijaństwo
  • Zainteresowany