Purpurowe serca

2022-11-09
2022-11-09
2017-04-25
Katarzyna Agnieszka Dyrek
romans PTSD muzyka żółnierz wojsko ekranizacja

Na filmie zawsze płaczę. Książka natomiast nie plasuje się specjalnie wysoko jednoczenie nie odbiega zbytnio od swojego gatunku. Uwielbiam Cassie zarówno tę książkową jak i filmową i śmiało mogę powiedzieć, że jest jedną z moich ulubionych bohaterek z tego typu opowieści. Autorka mam wrażenie bardzo świadomie stosuje odpowiednie proporcje opisu do dialogu przez co książkę czyta się po prostu dobrze. Tam gdzie akcja powinna być spowolniona dodaje więcej emocji, a tam gdzie musi być wartka skupia się na najważniejszych rzeczach. Nie robi nic na siłę co zdecydowanie wpływa na odbiór. Myślę, że jeszcze wrócę do tej historii.

Książka od pierwszych stron bardzo mnie wciągnęła. Choć też od samego początku w głowie pojawiały mi się myśli porównujące film i książkę. Mimo to, cieszę się, że nie odebrało mi to radości z czytania. Widziałam trochę różnic - przede wszystkim sporo zmieniono w filmie, ale zdecydowanie wyszło to na plus dla ekranizacji.

Jeśli chodzi o postacie to uważam, że zostały dobrze wykreowane. Zarówno Cassie, jak i Luke mieli wady, zalety, problemy. Nie są zdecydowanie postaciami wyidealizowanymi, a wręcz prawdziwymi. Nie czułam, jakby byli też tylko papierowymi bohaterami, co również uznaję za plus. Pokazują nam, że życie nie jest usłane różami, a walka na froncie nigdy nie jest łatwa. Wyjeżdżając, nie wiesz, co może cię tam spotkać. Udowadniają również, że granica między prawdą a kłamstwem naprawdę jest cienka i z każdym dniem coraz bardziej się skraca.

Historia wiele razy ścisnęła mnie za gardło, nawet miałam łzy w oczach. Było mi naprawdę tak bardzo żal Luke’a. Zdecydowanie jest moim ulubionym bohaterem w tej historii.

Narracja również dobrze poprowadzona. To też jedna z książek, w której znalazłam naprawdę mało błędów. A szczerze mówiąc ostatnio znajduję sporo błędów stylistycznych, interpunkcyjnych itd.

Historia sama w sobie jest dopracowana, dobrze przemyślana. Autorka unika zbędnych opisów, a rozdziały same w sobie są dość krótkie. Styl autorki jest lekki i przyjemny. Nawet jak na trudne tematy, które porusza.

Książka skradła moje serce, ALE mimo wszystko film wciąż pozostaje na pierwszym miejscu!

Jeśli chodzi o postacie to uważam, że zostały dobrze...

Książkę kupiłam przy okazji jakieś promocji w Empiku. Byłam jej bardzo ciekawa- zaczęłam od filmu, który przypadł mi do gustu. Porównując film i książkę kilka faktów zostało zmienionych i moim zdaniem na plus dla filmu właśnie. Gdybym najpierw sięgnęła po książkę to nie wiem czy obejrzałabym propozycję od Netflixa.
Niestety- Cassie strasznie mnie denerwowała- w ogóle jej nie polubiłam, wręcz miałam ochotę zwyczajnie ją ochrzanić. Tutaj zdecydowanie wygrywa Luke, chociaż też nie kryształowy to jednak jego postać wywołała we mnie jakiś tam pozytywny odbiór.

Niestety- Cassie strasznie mnie denerwowała- w ogóle jej...

Książka poprawna, nie miałam dużych oczekiwań co do niej i w żaden sposób się nie przeliczyłam. W sam raz na wieczór, nie wykrzesała ze mnie jakichś wielkich emocji, gdzie po opisie czułam, że mogę zapłakać. Ale zupełnie nic nie czułam, czytając ją. Jedynie Luke sprawił, że trochę mu współczułam. Ale jakoś to wszystko tak szybko szło, nie zdążyłam się zakumplować z bohaterami, a to jednak nie mało stron, więc coś tutaj nawaliło. Mam wrażenie, że końcówka pisana na szybko z myślą, że musi być happy end i koniec kropka. Nie do powtórzenia. Plusem jest to, że bardzo szybko się ją czytało, nie męczyła i wciągała.

Początkowo sceptycznie do niej podchodziłam,ale stwierdziłam,że będzie idealnie „lekka pozycja na lato” …
„lekka pozycja” okazała się takim targającym emocjami tomem,że o matulu ! Nie spodziewałam się po tej opowieści tylu emocji naprawdę ! Myślałam że to będzie typowe romansidło a tu proszę,zaskoczenie i to jakie 😳!
Ileż tam było emocji !
Kończąc książkę miałam pokruszone serduszko i łezkę w oku🥹a u mnie to zdarza się wyjątkowo rzadko🤌🏻.
Zdecydowanie jest to pozycja,która trafia na półkę z książkami do których będę wracać co raz i z sentymentem na nią spoglądać.

Ileż tam było emocji !
Kończąc książkę miałam pokruszone...

Po raz kolejny podeszłam do książki ze zbyt wielkimi oczekiwaniami :( Była dobra, ale chciałam więcej i się przeliczyłam.

Między filmem a książką jest moim zdaniem kolosalna różnica. Jedynie główny wątek jest podobny ale większość fabuły jest kompletnie inna. Film podobał mi się o wiele bardziej.
Oceniając jednak samą książkę - spodziewałam się czegoś lepszego ale była to przyjemna książka do poczytania wieczorem lub tak jak w moim przypadku przesłuchania w wersji audiobook.

Marniutko. Książka słabsza od filmu, a przyznam, że zaczęłam od filmu właśnie i już nie mogłam się doczekać aż zacznę książkę i…. się zawiodłam. Szkoda. Wszystko w sumie tak szybko idzie, mało w tym wszystkim emocji, ciężko po prostu było momentami się wczuć w całą sytuację, historie. Trochę się czuję, jakbym czytała streszczenie filmu. Bardzo ubogie streszczenie.

Świetna pozycja, daje do myślenia. Gorąco polecam

Świetna pozycja, daje do myślenia. Gorąco polecam

Całkiem ok, ale końcówka niezbyt przypadła mi do gustu. Czasem bohaterowie byli irytujący, ale całość była naprawdę fajna.

• Romans