12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak radzić sobie z problemami

Okładka książki 12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak radzić sobie z problemami praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Papilon poradniki
poradniki
Papilon
2021-01-01
2021-01-01

To bardzo ważna książeczka, pokazująca że dzieci mają swoje problemy i są one równie poważne, co problemy dorosłych. Nie wolno ich bagatelizować. Świetna do przepracowania niektórych rzeczy indywidualnie z dzieckiem, albo na zajęcia w grupie. Opowiadania są napisane przystępnym językiem, bez zbędnego nadęcia. Myślę, że znajdą się dzieci, które będą się utożsamiać z konkretnymi postaciami.

Dzieciństwo nie jest łatwe. Nie jest całkiem beztroskie. Czasami o tym zapominamy i wydaje nam się, że istnieją tylko dorosłe problemy, a przecież dzieci mają swoje lęki, mają swoje małe końce świata.

"12 dziecięcych wyzwań. Polscy autorzy o tym, jak poradzić sobie z problemami" to kolejna odsłona książek z dwunastką w tytule. Tym razem wchodzimy w świat dziecięcych dramatów i niebezpieczeństw.

Jak poradzić sobie z tym, że nie możemy zrealizować najważniejszego w życiu marzenia? Jak w szkole rozmawiać o inności i o dzieciach, które wymagają specjalnego traktowania i dodatkowej pomocy? Czy agresją można się zarazić? Jak nauczyć dziecko odpoczynku i radzenia sobie z nadmiarem obowiązków? Czy można nauczyć dziecko mówić "nie"?

Szkoła jeszcze przed nami, ale z zaskoczeniem odkryłam, że te trudne niekiedy historie bardzo interesują moje dziecko i z ogromnym entuzjazmem czeka na kolejne opowieści. Napisane prostym językiem, z ciekawymi ilustracjami, w dużym formacie w twardej oprawie. Dodatkowo formuła opowiadań bardzo się sprawdza, zwłaszcza podczas czytania przed snem.

Ważne to i potrzebne historie, które pokazują że trudne sytuację mogą zdarzyć się każdemu, ale dzięki wsparciu przyjaciół i rodziny możemy wyjść z nich obronna ręką. I ogromny plus za piękne, przyjazne dzieciom ilustracje.

Wyzwania są niezwykle ważne w dziecięcym życiu. Dzięki nim nasze pociechy się rozwijają, uczą samodzielności. Trudne zadania, przed którymi stoi dziecko, to również lekcja z podejmowania decyzji. Wyzwania nie zawsze przynoszą sukces, a porażka jest dla małego człowieka kolejną, niezwykle ważną nauką. Czasem trzeba się odważyć, pokonać lęki, by przekonać się na własnej skórze do czego jesteśmy zdolni. Stanąć oko w oko z własnym strachem to niełatwa sztuka. Może być jednak powodem ogromnej radości i satysfakcji.
Dziś polecam wam ciekawą lekturę na ten właśnie temat.
W książce pt. "12 dziecięcych wyzwań" wydanej przez @centrum_edukacji_dzieciecej zawarto opowiadania dwunastu autorów m.in. Liliany Fabisińskiej, Agnieszki Frączek, Elizy Piotrowskiej i Marcina Przewoźniaka. Czytając je wspólnie z dzieckiem poruszymy wiele ważnych tematów, takich jak na przykład poczucie wartości, tolerancja, agresja, uważność, umiar, pasja, wysoka wrażliwość, manipulacja. Każde z opowiadań jest doskonałym fundamentem do rozmowy z dzieckiem na dany temat i sytuacji w jakiej znalazł się książkowy bohater. Bardzo cenię sobie takie historie, ukazujące realne, codziennie problemy i wskazujące sposoby ich rozwiązania.
Bohaterowie dwunastu historii uczęszczają do szkoły. Nam to jednak nie przeszkadzało podczas lektury. Mimo, że docelowo książka dedykowana jest dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, śmiało można przeczytać ją również z przedszkolakiem, czego jesteśmy przykładem. Sporą ilość tekstu przedzielają barwne ilustracje doskonale obrazujące sytuację. Zobaczycie w nich całą paletę emocji. Bardzo Wam polecam ten zbiór opowiadań. Mam nadzieję, że przypadnie do gustu Waszym dzieciom. Książka ważna i z pewnością godna uwagi.

• ..DO CZYTANIA Z LIDUSZKĄ
  • Dzieci/ młodzież