Niech żyje tata Alberta!

Okładka książki Niech żyje tata Alberta! Gunilla Bergström
Okładka książki Niech żyje tata Alberta!
Gunilla Bergström Wydawnictwo: Zakamarki Cykl: Albert Albertson (tom 19) literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Albert Albertson (tom 19)
Hurra, för pappa Åberg!
Zakamarki
2021-08-31
2021-08-31
32 min.
Katarzyna Skalska

Albert urósł. Ma już 6 lat. Zbliżają się urodziny taty i chłopiec rozmyśla długo nad tym, co mu podarować. W głowie pojawiają się oczywiście różne pomysły, pytania, ale tata twierdzi, że niczego nie potrzebuje. Popielniczka do ulubionej tatowej fajki? Ładna miseczka? Nieeee, nic z tych rzeczy. W końcu tata wie już, co jest jego wymarzonym prezentem. Jest nim… grzeczne dziecko. Ciekawe, jak Albert poradzi sobie z takim marzeniem? Jeżeli ktoś myśli, że może to stanowić jakiś problem, to nie zna możliwości Alberta. A my towarzyszymy mu już od wielu lat – od maleńkości. Chłopiec ma niesamowitą wyobraźnię, jest kreatywny i na pewno zaskoczy Was swoim pomysłem. A może kiedyś zainspiruje kogoś do sprawienia rodzicom podobnego prezentu? Moim zdaniem ta historia to strzał w dziesiątkę. Zastanawiam się, czy Albert w tych książkowych opowieściach dojdzie kiedyś do wieku nastolatka. Chętnie skorzystałabym z jego pomysłów, podpatrzyła, jak radzi sobie z buntem nastolatka tata Alberta. Kolejna mądra i pouczająca opowieść o Albercie i jego ojcu. Można się z niej wiele nauczyć o relacjach rodzica z małym dzieckiem. Cieszę się, że lektura o takiej tematyce znalazła się na naszej półce. Uważny rodzic wyczyta wiele cennych informacji dla siebie pomiędzy wersami skierowanymi dla najmłodszych dzieci. Jak zwykle w historii Gunilli Bergstrom mamy do czynienia z minimalistycznymi ilustracjami, które przybliżają postać Alberta najmłodszym dzieciom. Prosta kreska stwarza duże pole do wyobraźni. Albert jest dla wielu dzieci postacią kultową, wiele maluchów wychowało się razem z nim:) A wielu rodziców czerpie z tych niepozornych książek inspiracje.

Bardzo dobrze rozumiem Alberta i jego lekką irytację, gdy tata po raz kolejny mówi, że nie potrzebuje żadnego prezentu na urodziny. Nic tak nie szarga nerwów, jak sytuacja, gdy bliska osoba ma wszystko, czego potrzebuje, a ty głowisz się nad wymyślnym prezentem dla niej. Znacie to?

Czy Albert odpuści niespodziankę dla taty? Bynajmniej! Tata ostatecznie stwierdzi, że życzyłby sobie „grzeczne dziecko”. Niby niemożliwe do spełnienia, bo co to w ogóle znaczy „grzeczny”? Ale Albert znajdzie sposób i na to. Rozbrajający sposób. Z pomocą babci, cioci, Miki i Wiktora przygotuje prezent, który tatę zaskoczy, a przede wszystkim rozbawi.

Książki Gunilli Bergström to seria historii cudownie prostych, zwyczajnych i codziennych. Urzekają dziecięcymi emocjami, przeżyciami i obserwacjami. Niezmiernie trafne i uniwersalne. Jeśli Wasze dzieci jeszcze nie poznały się z Albertem, to macie w czym wybierać, bo książek wydanych przez Zakamarki jest ponad 20!

Zapraszam tutaj, zajrzysz do środka książki :) https://mamabasiczyta.pl/niech-zyje-tata-alberta-gunilla-bergstrom/

Co można dać dorosłemu na prezent urodzinowy? Szczególnie takiemu, który nic nie chce? Przed Albertem trudne zadanie. Nadchodzą urodziny taty.
Właśnie swoją premierę miała najnowsza część naszej ulubionej serii. Albert towarzyszy nam od 3 lat. Książki Gunilli Bergström na stałe zadomowiły się na półce w Maćka pokoju, a z czasem robi się ich coraz więcej. Kilka dni temu dotarła do wszystkich smutna wiadomość o śmierci pisarki, a my postanowiliśmy powspominać jej postać lekturą.
Była już część, w której Albert miał swoje przyjęcie urodzinowe. Tym razem to tata świętuje. Synek chciałby coś mu podarować i pyta co tata chciałby dostać. Ale on nic nie potrzebuje. Marzy tylko o grzecznym dziecku.
I tak Albert rozmawia z babcią i ciocią, ale one też tylko wspominają o grzecznych dzieciach. Alle jak to? Przecież on chciałby tacie coś kupić, albo zrobić. Należy mu się upominek. Na szczęście jest jeszcze Wiktor i Mika. Razem obmyślają, a potem realizują plan.
Koniecznie sprawdźcie jaki prezent otrzymał tata Alberta. Zapewniam, że przy wspólnej lekturze będą się fantastycznie bawić zarówno dzieci, jak i dorośli.
Ta część, moim zdaniem jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców pod względem wieku. Myślę, że spodoba się zarówno 5latkom, jak i 7latkom, tak jak było w przypadku mojego syna. Mamy tu fajny element zaskoczenia, był humor wywołujący uśmiech na twarzy, ale też nie zabrakło waloru edukacyjnego. Mój 1klasista był zachwycony. Myślę, że już niedługo będzie czytał książki o Albercie sam 🙂
Polecam, jedna z najfajniejszych części, które czytaliśmy.

Tak prosto i lekko o tak ważnych sprawach. Genialna. Uwielbiamy z dziećmi. A pomysł Alberta na prezent - pierwsza klasa. Wielkie brawa.

• Biblioteka
  • Dziecięce przeczytane
  • Dla dzieci
  • Przedszkole
  • Przeczytane z Dziećmi

Dodaj cytat z książki Niech żyje tata Alberta!