Okładka książki Tybetańska księga mędrców: Opowieści o życiu oraz mądrości wielkich duchowych mistrzów Tybetu Sandy Johnson
Sandy Johnson Wydawnictwo: Limbus religia
religia
The Book of Tibetan Elders
Limbus
1997-01-01
1997-01-01
8371910118
Aleksandra Świetlik-Oszubska

Bardzo ciekawa książka! A w związku z tym, ze nie było jej na LC, pozwolę sobie napisać nieco dłużą opinię, może kogoś zachęcę :)

Autorka w latach 90. dostaje zlecenie napisania książki o Tybecie i buddyzmie tybetańskim, wyrusza więc w podroż i (od polecenia do polecenia) trafia na bardzo ciekawych rozmówców. Między innymi spotyka się z krawcem Dalajlamy XIII i XIV, rozmawia z Wyroczniami, z nauczycielami, z joginami, z uchodźcami, a także zwykłymi ludźmi, którzy na co dzień żyją Dharmą. Każde spotkanie jest osobnym rozdziałem.

Książka jest bardzo „zgrabnie” napisana :) wyważona i naprawdę warta uwagi. Niektórzy rozmówcy odpowiadają na pytania przez pryzmat nauk buddyjskich, dzięki temu można dowiedzieć się nieco o buddyzmie tybetańskim. Inni odnoszą się do wydarzeń z 1959 r. (czyli inwazji chińskiej na Tybet i moment ucieczki Dalajlamy),co daje bardzo ciekawy wgląd historyczny naocznych świadków. Do tego autorka przeżywa swoją duchową podróż, w efekcie której następuje pewna zmiana w jej życiu.

Ta książka przypomina mi trochę „Mistycy i magowie Tybetu” (Alexandra David-Néel),ale też „Jedz, módl się, kochaj” (Elizabeth Gilbert). Trafiłam na nią przez przypadek, jestem zaskoczona, że jeszcze nie zaistniała na LC. Szczerze mogę ją polecić wszystkim, którzy interesują się buddyzmem tybetańskim, Tybetem, Dalajlamą, książkami podróżniczymi, książkami z przesłaniem duchowym.

• Spirit