Przemytnicy

reportaż
HARDE Wydawnictwo
2021-07-28
2021-07-28

Niestety, warsztat autorki nie jest najlepszy. Podczas czytania miałam wrażenie, że obcuję z czyjąś pracą licencjacką - taka kompilacja luźno powiązanych wątków, dużo prostych statystyk ("w miejscu A osobie podróżującej z B do C zarekwirowano X papierosów o wartości Y"),a wszystko nakreślone pobieżnie. Oczekiwałabym bardziej pogłębionej analizy. Do tego chaos - najpierw autorka pisze kolejne rozdziały dokonując podziału na środki transportu stosowane do przemytu, potem są rozdziały o konkretnych kategoriach przemycanych "towarów" - siłą rzeczy część zagadnień się zazębia i powtarza. Żeby to chociaż były dwie wyodrębnione części książki - nie, to są po prostu kolejne rozdziały. W książce brakuje też spisu treści, zdarzają się literówki, a do tego ilustracje są czarno-białe, przez co czasem nie do końca wiadomo, na co się patrzy (i też nie zawsze są umieszczone w odpowiadającej im partii tekstu). Styl jest bardzo prosty. Większy potencjał miały końcowe rozdziały, te dotyczące nielegalnej imigracji i handlu ludźmi, gdzie miejscami oddano głos osobom, które to bezpośrednio dotknęło. Niestety, nagle książka się urywa - nie ma żadnego podsumowania.
No szkoda, bo temat jest naprawdę ciekawy.

Sama już nie wiem, czy to sam temat tak mnie zanudził czy forma jego podania. Dawno tak nie męczyłam reportażu, który powinien szokować i powalać treścią.

Historie o przemytnikach w Polsce troszkę można było podejrzeć w programie telewizyjnym o straży granicznej, która codziennie odkrywa co to znaczy przemycanie kreatywne. Książka ta jest bardzo ciekawa i dokładnie opisuję to z czym mierzy się każdego dnia straż graniczna, czy inne jednostki zwalczające przemyt. Momentami książka mnie przytłaczała, ale mimo to uważam że dobrze że ją przeczytałam.

Książka niezwykle ciekawa. Pokazująca pracę celników .
Jak się okazuje ludzka pomysłowość nie zna granic a Straż graniczna ma pełne ręce roboty.
Każdy rozdział dokładnie przybliży dany problem przemytu od narkotyków, po pieniądze, podróbki czy zwierzęta.
Dodatkowo książka opatrzona jest w ilustracje dla lepszego zobrazowania.
Mnóstwo przykładów, mnóstwo historii z życia wziętych . Dla mnie na plus .

Książka niezwykle ciekawa. Pokazująca pracę celników .
Dodatkowo książka opatrzona jest w ilustracje dla lepszego zobrazowania.
Mnóstwo przykładów, mnóstwo historii z życia...

Ciekawa książka ale wolałbym żeby było mniej wątków ale były one bardziej rozbudowane

Dobra i ciekawa książka o tym, co próbuje się wwieźć do naszego kraju, a zarazem o tytanicznej pracy Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. Czyta się błyskawicznie. Polecam!

Taka książka o wszystkim co celnik może znaleźć, w jakiej ilości i gdzie. Ogólnie nieco nudnawa przypominajaca program na Discovery, natgeo o lotniskach celnikach i przemytnikach. Nic nowego.

Bardzo fajna książka - możemy się z niej dowiedzieć wielu ciekawych aspektów dotyczących pracy zarówno celników jak i przemytników. Wszystko opisane bardzo krótko i zwięźle co wydaje mi się, że w tym przypadku stanowi dużą zaletę tej pozycji. Na ogromny minus natomiast trzeba zaliczyć ilustracje - te są czarnobiałe i niewiele na nich widać. Tutaj wydawca dał ciała po całości i znacząco wpływa to (negatywnie) na odbiór całości.

#156#33#2021

• Legimi - Reportaże