Schiff Classic Extra 1: Bismarck - Triumph und Tragik

Okładka książki Schiff Classic Extra 1: Bismarck - Triumph und Tragik praca zbiorowa
Okładka książki Schiff Classic Extra 1: Bismarck - Triumph und Tragik
praca zbiorowa Wydawnictwo: GeraMond Verlag GmbH Seria: Schiff Classic Extra militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Schiff Classic Extra
GeraMond Verlag GmbH
2021-01-01
2021-01-01
niemiecki
Kriegsmarine okręty wojenne niemieckie okręty Trzecia Rzesza pancernik druga wojna światowa

Na półkach: , , , , , , , , ,

To pierwszy numer nowej serii czasopisma „Schiff Classic”, poświęcony legendarnemu pancernikowi Kriegsmarine.

Autorzy zebrali różnorodne informacje o okręcie, poczynając od planowania, poprzez konstrukcję i wyposażenie oraz trening załogi na wodach Bałtyku. Dodatkowo poświęcono nieco miejsca na krótkie portrety ważniejszych oficerów. Główna część poświęcona jest operacji „Rheinübung“, czyli atlantyckiemu rejsowi „Bismarcka“ i „Prinza Eugena“ w celu ataku na alianckie konwoje. Całość kończy historia ratowania rozbitków z tonącego okrętu, powojenna percepcja historii „Bismarcka” w massmediach i w kręgach wojskowych RFN oraz relacja z poszukiwań wraku.

Numer zawiera wiele ciekawych zdjęć oraz kilka bardzo dokładnych rysunków w technice 3D, które doskonale uzupełniają tę monografię. Minusem zeszytu jest jednak nieco chaotyczne prowadzenie narracji oraz stosunkowo niewielka objętość poszczególnych artykułów.

Autorzy szczerze i krytycznie podchodzą do mitu otaczającego ten okręt. Pamiętają o tym, że fascynacja techniką oraz dramatycznymi wydarzeniami jedynego rejsu tego olbrzyma nie może przesłonić faktu, że była to po prostu gigantyczna maszyna (także propagandowa) na usługach Trzeciej Rzeszy.

• II. Wojna Światowa
  • Czasopismo