Dziewczyna z bidula

Justyna Typańska Wydawnictwo: Oficynka literatura obyczajowa, romans
Oficynka
2021-07-29
2021-07-29

Temat nawet ciekawy, lecz napisana w sposób bardzo infantylny. Kontynuacji nie przeczytam, szkoda czasu.

"DZIEWCZYNA Z BIDULA" - JUSTYNA TYPAŃSKA
Książka zaczyna się bardzo zaskakująco, dziewczyna próbuje uciec z przyjaciółką z domu dziecka. Okazuje się, że są one wykorzystywane sexualnie, niestety udaje się uciec tylko Jagodzie, Basi jej przyjaciółce nie udaje się.
Na szczęście Jagoda trafia na parę Tomka i Joannę, którzy postanawiają jej pomóc. Tak zaczyna się nowe życie Jagody. Wyjeżdżają razem z Torunia
do Środy Wielkopolskiej. Tam zaczyna pracę
w gazecie, ale czy uda się jej uciec od przeszłości... przeczytajcie...naprawdę warto... Ta książka wyciska łzy, budzi różne emocje, od wściekłości po współczucie. Koniec szokuje... bardzo polecam.
Ta pozycja jest jeszcze lepsza niż poprzednia książka tej autorki. Cieszę się, że trafiłam na te pozycje, szczególnie na tę książkę. Czekam z niecierpliwością już na następne książki tej autorki.

OCENA 10/10
36/23 ( 9/04)
ilość stron: 278
data wyd: 29.07.2021
czas przewidziany czytania: około: 6 h 56 min.
Czas słuchania 7 h. 13 min.
lektorzy empik : Puchalska Katarzyna
Anastazja
Skończona 20.04.2023 (słuch)

"DZIEWCZYNA Z BIDULA" - JUSTYNA TYPAŃSKA

przerażające ile w domu dziecka stało sie okropnych rzeczy... Na szczęście na świecie są ludzie anioły którzy potrafia uratować życie... Odbudować ludzka psychikę... Brdzie druga część nie mogę sie doczekać...

Całkiem ciekawa książka.

Całkiem ciekawa książka.

Dość dobrze napisana książka, choć momentami według mnie zbyt płaska i naiwna, oczywista. Mimo to nie można nie zaznaczyć,że jest ciekawa i w jakiś sposób wciąga. Odpowiada historię o przeżyciach i traumach młodej dziewczyny, która wychowywała się w domu dziecka i przeżyła tam bardzo trudne chwile. Pokazuje jak usiłuje się w tym odnaleźć i zacząć nowe lepsze życie. Mimo, że uczucia mam mieszane ciekawa jestem kontynuacji.

,, Historia rodem z Romea i Julii. Joasię zaciekawiła zjawa dziewczyny krążąca wokół pałacu. Chciała pojechać nocą i sprawdzić, co tam się dzieje. Uwielbiała takie opowieści."

Powiem wam, że ta pozycja coś w sobie takiego ma, że czasem coś nam tutaj nie daje spokoju, a czasami tak nas wkręca we wszystko, że nie jesteśmy w stanie jej odłożyć na bok. Zaczyna się dość szybko, widzimy okropną sytuację wykorzystywanej dziewczyny i strzał w oddali, który kończy pewien etap w jej życiu. Jednak to tylko połowa zmartwień, które im dalej czytamy, tym mnożą się coraz bardziej przybierając czasami bardzo smutny widok. Cóż z tego, że jest piękna, skoro pech i kłopoty wciąż stają jej na drodze? Co z tego, że pewien mężczyzna będzie bardzo starał się o jej względy, skoro jest obawa, że gdy pozna jej przeszłość od razu wygoni ją z własnego życia, a może i z pracy. Co z tego, że po tylu latach odnalazł się wreszcie ktoś bliski, skoro żal do niego jest głębsza niż uczucie, którym powinna go darzyć? To zaledwie skrawek wydarzeń, które sprawią, że koszmary nocne będą się nasilać. I choć sama uparcie będzie twierdziła, że wszystko jest dobrze, nic się nigdy nie wydarzyło, to jednak zamknięcie oczu powoduje, że przeszłość powraca. Jej wróg wciąż jej szuka i nie spocznie, póki nie uciszy ostatniego ogniwa. Jej...
Książka potrafi zaciekawić i wciągnąć. Może nie zawsze rozumiałam postępowania bohaterów, ale trzeba było im przyznać, że sama nie wiem jak bym się zachowała w takiej sytuacji. Niewątpliwie główna bohaterka przeszła prawdziwe piekło i teraz uczy się asertywności. Być może czasami myli się w swoich odczuciach i nie zawsze traktuje inne postacie tak jak na to zasługują, ale to życie ją zmieniło. Dostała bolesną nauczkę, by nie wierzyć w szczęśliwe zakończenia. Jednak wciąż pojawia się ktoś, kto może jej świat odmienić. Pytanie tylko, czy da mu szansę?
Książka jest naprawdę niezła i sama nie wiem, dlaczego upieram się, że czegoś mi tu zabrakło. Wiem natomiast, że chętnie będę czytał inne książki tej autorki:-)

"Dobro zawsze powraca
Jest noc, przerażona Jagoda ucieka przed swoimi oprawcami w nieznane. Po długim biegu znajduje kryjówkę i zasypia tam, znużona. Rano znajdują ją przypadkowi ludzie. Co przytrafiło się młodziutkiej dziewczynie? Przed kim ucieka? I najważniejsze – czy uda się jej pomóc?
„Dziewczyna z bidula” to opowieść o dramatycznym losie zagubionej mieszkanki domu dziecka i ludziach, którzy bezinteresownie wyciągnęli do niej pomocną dłoń."

Niestety "Dziewczyna z bidula" zupełnie do mnie nie przemawia. Na tak małą objętość za dużo tu się dzieje, w dodatku opisane jest zbyt powierzchownie. Wątki są nierealne, a bohaterom brakuje charakteru. Jak już kiedyś wspomniałam, nie ma znaczenia czy bohater jest pozytywny czy negatywny, ale mnie ważne jest ukazanie głębi postaci. Bardzo mi przykro, ale tej książki nie mogę polecić.

"Dobro zawsze powraca

„Dziewczyna z bidula” Justyny Typańskiej jest powieścią obyczajową, opowiadająca o bardzo ciężkich i traumatycznych doznaniach głównej bohaterki, ale i o sposobach radzenia sobie z trudnymi przeciwnościami losu.

Jagoda jest wychowanką domu dziecka. W tajnej części placówki dyrektor zmusza młode wychowanki do prostytucji, a klientami są wysoko postawieni ludzie. Po kolejnym razie Jagoda postanawia uciec, zabierając ze sobą swoją najlepszą przyjaciółkę, Basię. Niestety podczas pechowej ucieczki Basia zostaje zastrzelona, a Jagoda, zmęczona psychicznie i fizycznie ukrywa się w ogródkach działkowych, gdzie pomaga jej para: Tomek i Joasia. Zabierają oni Jagodę ze sobą do innego miasta. Pracują w gazecie i podstępem sprawiają, że ich szef zatrudnia Jagodę, ale ten przeczuwa, że podwładni, a prywatnie przyjaciele, nie mówią mu prawdy. A to dopiero kilka stron książki...

Jagoda, przez lata upokarzana i pozbawiona poczucia własnej wartości, o której charakterze z początku niewiele wiemy, okazuje się być bardzo bystrą młodą kobietą, zafascynowaną historią. Właściciel gazety poznał się na jej talencie i pozwolił jej prowadzić własny segment w gazecie, gdzie pisze o historii, a także opowiadania oparte na swoich przeżyciach. Te ostatnie są przez nią fabularyzowane, żeby nikt nie dowiedział się, że tak naprawdę piszę o samej sobie. Osobnym wątkiem opisywanym przez Jagodę jest historia nieszczęśliwej miłości dwojga młodych ludzi, o której dowiadujemy się więcej z pamiętnika znalezionego przez nowego właściciela dworku. Prywatne śledztwo doprowadzi do ciekawych wniosków, w jaki sposób historia oddziałuje na teraźniejszość.

Poznajemy też prywatne skomplikowane relacje Jagody z jej ojcem, który o niej nie wiedział, przeszłość matki czy rozterki sercowe Jagody z pracownikami w gazecie. A także reakcje środowiska na jej trudną przeszłość. Czego tu nie ma! Liczne przeprowadzki, mieszkanie w spadku i duża suma pieniędzy… Skala zamieszania w życiu Jagody jest naprawdę ogromna.

„Dziewczyna z bidula” jest mocną i smutną historią, ale dającą nadzieję. Okazuje się, że nawet w trudnej sytuacji można polegać na ludzkiej dobroci i życzliwości, odnaleźć przyjaźń, a nawet miłość.

Książka jest studium psychologicznym ofiary. Okazuje się, że nie wszystkie one chcą zeznawać na policji w sprawie wydarzeń w domu dziecka, z którego uciekła Jagoda. Są zastraszane, upokorzone, a zeznania powodowałyby rozpoczęcie traum od nowa. Jagoda nie ufa nowo poznanym mężczyznom i wszędzie porusza się w obecności kogoś znajomego.

Pomimo ciężkości tematu, powieść jest napisana świetnym językiem i czyta się ją błyskawicznie. Szkoda że tak szybko się skończyła, ale to dopiero pierwszy tom i na resztę opowieści trzeba jeszcze poczekać. Ode mnie książka otrzymuje mocne 10/10 za emocje, które wywołuje podczas czytania.

Dom - miejsce, do którego chętnie się wraca, gdzie czujesz się bezpiecznie. Niestety, w przypadku dwudziestoletniej Jagody tak nie jest. Mieszka w domu dziecka, gdzie w tzw. „różowej części” dyrekcja zorganizowała miejsce rozpusty dla miejscowych prominentów. Jednej nocy dziewczynie udaje się uciec, niestety jej koleżanka ginie z rąk dyrektora placówki. Przerażona dziewczyna znajduje schronienie w domku działkowym, gdzie rano odkrywają jej obecność właściciele – małżeństwo dziennikarzy.Bezinteresownie ofiarowują jej pomoc! Zaczyna się dla niej nowe życie, a Jagoda dostaje propozycję pracy w lokalnej gazecie! Czy zagubiona dziewczyna wykorzysta szansę daną przez los? Czy teraz będzie wiodła życie pod szczęśliwą gwiazdą? Czy proceder w domu dziecka zostanie ukrócony i zakończony? Czy Jagoda pójdzie na współpracę z policją i wskaże winnych?

Książka zaczyna się mocno. Włos jeży się na głowie, że w domu dziecka dochodzi do wykorzystywania dziewczyn. W dalszej jednak części jest już znacznie spokojniej. Nie jest to bowiem mroczny kryminał, a powieść obyczajowa z domieszką romansu, która snuje się przyjemnie, a Jagodę spotyka nieprawdopodobne szczęście z wielu stron. Można by się spodziewać, że cała historia zakończy się happy endem, ale nie będzie tak kolorowo! Jest ktoś kto namiesza w szczęściu dziewczyny! A jak, tego dowiemy się w kolejnym tomie.

Dziewczynę z bidula" Justyny Typańskiej to powieść obyczajowa bardzo przyjemna w odbiorze, ale i dająca do myślenia.

Fabułę książki stanowią perypetie młodej dziewczyny z domu dziecka, która po tym jak przelała się czara goryczy, podejmuje się brawurowej ucieczki z ośrodka, w którym od lat, podobnie jak jej koleżanki, padała ofiarą wykorzystywania seksualnego. Erotyczne kontakty wychowanek z bogatymi mężczyznami o różnych skłonnościach, stały się dla dyrektora placówki prawdziwą żyłą złota. Nic dziwnego, że wpada w szał, kiedy Jagoda i jej przyjaciółka podejmują ucieczkę - skuteczną tylko w przypadku tej pierwszej, co na długo obciąży sumienie bohaterki. Dziewczyna trafia pod skrzydła dobrych ludzi, ale musi się ukrywać, bo prześladowcy zrobią wszystko, by uniemożliwić jej ujawnienie skandalicznego procederu. Jak potoczą się losy Jagody i czy bolesna przeszłość pozwoli jej otworzyć się na miłość, doczytacie już sami.

Jak wspomniałam, powieść dawała do myślenia, budząc szereg emocji - od oburzenia i zniesmaczenia w odniesieniu do kadry ośrodka, po współczucie dla sytuacji dziewczyny (której odebrano poczucie własnej wartości i godność) oraz nadzieję, że jeszcze wszystko się ułoży, że jeszcze może być pięknie i bez oglądania się z lękiem za siebie.

Bardzo podobał mi się wątek pewnej romantycznej historii sprzed lat, na którą natknęła się Jagoda i dzięki której mogła rozwinąć skrzydła swojego talentu. Równie zajmujące było odkrywanie przez nią prawdziwego pochodzenia, dostrzeganie analogii w życiu swojej matki i własnym, a tym samym budowanie na nowo tożsamości.

To zatem książka o odkrywaniu siebie, o walce z własną przeszłością i poczuciem winy, o prawdziwej przyjaźni, dzięki której miejsce upadków zajmują wzloty i o miłości, której każdy z nas w głębi serca przecież pragnie.
Finał powieści zapowiada, że to jeszcze nie koniec tej historii, nie wiem jak Wy, ale ja będę chciała ją poznać, jak tylko to będzie możliwe. A tymczasem gorąco pozdrawiam 😘

• 52 w 2023
  • Obyczaj
  • BookBeat
  • Sluchane
  • Top lista
  • Mam książkę 📖📚

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z bidula