Saturne

Seuil
2020-08-20
2020-08-20
francuski

Czy wiesz, czym są nagrody Goncourtów?
Le Prix Goncourt jest to francuska, prestiżowa nagroda literacka, corocznie przyznawana autorom prozy opublikowanej w danym roku. Pierwsza nagroda została przyznana w roku 1903. Od roku 1998 dokonujemy również polskiego wyboru Goncourtów, które dla autorów jest nie lada wyróżnieniem! Najpierw kierunki romanistyczne dokonują wyboru swojego faworyta, a następnie reprezentanci uczelni z całej Polski zbierają się w Krakowie (w tym roku odbyła się wideokonferencja),aby ostatecznie wybrać laureata polskiego wyboru nagrody.

Zanim dokonaliśmy wyboru naszej uczelni, miałam przyjemność przeczytać książkę „Saturne” Sary Chiche. Parę słów o niej.
Nie jest to łatwa książka – pełna jest emocji, nieraz sprzecznych, czy trudnych tematów. Ale równocześnie nie wydawało mi się, aby był to kandydat do samej nagrody (faktycznie, książka odpadła już w trakcie pierwszej selekcji).
„Saturne” dzieli się na dwie części. Pierwsza wydała się mi zbyt skomplikowana – pełna przeskoków czasowych oraz zmian miejsca, czy nawet narracji. To, w połączeniu z wciąż pozostawiającą wiele do życzenia znajomością francuskiego, sprawiło, że często traciłam wątek i nie potrafiłam się wciągnąć w powieść. Książka opowiada historię rodzinną, z Algierią i konfliktami w tle; narracja poprowadzona jest w pierwszej osobie. I to właśnie w pierwszej części wpływało negatywnie na książkę, jednak w drugiej części wypadło znaczenie lepiej, ponieważ ta skupiała się na emocjach głównej bohaterki i dała autorce możliwość opisów nieraz trudnych stanów umysłu z perspektywy osoby, która je przeżywa.
Tytuł nawiązuje do obrazu Francisco Goi „Saturn pożerający własne dzieci”. Dowiadujemy się o tym pod koniec książki, ale wydaje mi się, że warto o tym wiedzieć już na początku – może to pozytywnie wpłynąć na jej zrozumienie!
Czy książkę polecam? Sama nie wiem – mnie nie urzekła, jednak trudno mi tutaj określić, czy po prostu była słaba, czy jest to wina mojej nieznajomości języka.

Czy wiesz, czym są nagrody Goncourtów?

• Czytane po francusku
  • En français