Dla mnie jesteś wszystkim

Okładka książki Dla mnie jesteś wszystkim Helen Monks Takhar
Okładka książki Dla mnie jesteś wszystkim
Helen Monks Takhar Wydawnictwo: Znak kryminał, sensacja, thriller
Precious You
Znak
2020-01-01
2020-01-01

Helen Monks Takhar pracuje jako dziennikarka, copiwriter i od roku 1999 jako redaktor czasopisma. Pracę zaczęła po ukończeniu szkoły w Cambridge. Karierę zawodową rozpoczęła w gazetach o tematyce finansowej, a następnie rozpoczęła pracę w takich gazetach jak The Time, The Observer i Daily Telegraph. Pochodzi z Southport a mieszka w Stoke Newington.

Dla mnie jesteś wszystkim (tytuł oryginału PRECIOUS MY) to thriller, który jest pierwszą powieścią tej autorki.

Katherine jest kobietą w średnim wieku, pracującą jako dziennikarka. Jest niezależna finansowo i związana z mężczyzną, którego kocha, chociaż nie do końca jest on jej pisany jako partner życiowy. Oboje jednak mają wspólny cel, żyć i dobrze się razem bawić. Katherine nigdy nie marzyła o rodzinie typu mąż, dzieci, wolała pozostać wolna od tych „obowiązków”. Pewnego deszczowego dnia zabiera z przystanku autobusowego do zamówionej przez siebie taksówki młodą dziewczynę. Jak się później okazuje, dziewczyna jest spokrewniona z nową szefową dziennikarki i… nieświadoma początkowo jej zamiarów, wpada w niezłe kłopoty. Dziewczyna osacza ją jak zwierzę w klatce i doprowadza do obłędu, zabierając prawie wszystko co do tej pory miało dla Katherine jakąś wartość. Co kierowało Lily, że postanowiła zemścić się na starszej koleżance? Jak bardzo zdeterminowana była robiąc rzeczy, które mogły zaszkodzić nie tylko Katherine? Kto wygra tę walkę na być albo nie być?

Do debiutów podchodzę dość ostrożnie, chociaż wiele razy mile zostałam zaskoczona. Myślę, że w przypadku tej książki również.
Jest to thriller psychologiczny, w którym autorka powoli, ale bardzo dosadnie buduje napięcie. Fabuła wciąga jak narkotyk i myślę, że nie tylko ja miałam takie wrażenie, że ta książka zniewala umysł, a jakaś dziwna siła nie pozwala na oderwanie się od jej stron.
(…) Wymiociny znowu podeszły mi do gardła. Chciałam rozpaczliwie powiedzieć mu, że nie masz na nazwisko Lunt, chciałam go wyrwać z orbity twojego przyciągania. Wiedziałam jednak, że najpierw muszę zdobyć dowody przeciwko tobie. Musiałam czymś poprzeć swoją wersję, żeby Iain nie uznał jej za paranoję lub coś gorszego. Musiał mnie widzieć silną. Prawdziwą. (…)
Specyficzna narracja w książce, wprowadza czytelnika w pewien sposób „zatrzymania się” na słuchaniu. Rozdziały z Katherine przeplatają się z rozdziałami dotyczącymi Lily. Rozdziały z Katherine mają narrację w pierwszej osobie czasu przeszłego, i dzięki takiej formie przekazu miałam wrażenie jakbym siedziała obok dwóch kobiet, z których jedna mówi drugiej o swoich emocjach jakie odczuwała kiedyś w jej towarzystwie.
(…) Poczułam przerażenie. Piłam i paplałam o sobie i swoim życiu, podczas gdy ty słuchałaś przytomnie i obserwowałaś, jak pochłaniam trunek i wyjawiam ci kolejny ze swoich trudnych sekretów zaprawiony sporą dawką intymnych szczegółów i wynurzeniami na temat Iaina. (…)
Rozdziały dotyczące Lily zostały napisane również w pierwszej osobie czasu przeszłego, ale czytając je miałam wrażenie, że Lily mówi do mnie o Katherine, dzieli się ze mną wspomnieniami chwil związanych z tamtą kobietą.
Autorka ciekawie przedstawiła osobowości swoich bohaterów, nie wiem, czy mimo wszystko potrafiłam określić, która z kobiet jest tą złą, a która dobrą. Według mnie obie były złe. Katherine miała osobowość alkoholiczki z obsesją mijającego czasu. Doświadczenia życiowe, czy zawodowe nie liczyły się dla niej tak, jak to, że ciało się starzeje.
Jak słabym trzeba być człowiekiem, żeby pozwolić na to, aby nałogi sterowały życiem i niszczyły wszystko co w człowieku jest dobre.
Jak silnym trzeba być człowiekiem, żeby niszcząc innych robić to tak, aby widzieli tylko dobrą stronę człowieczeństwa, nawet wtedy, gdy zło przewodzi wszystkim czynom niszczącym każdy nawet najmniejszy okruch czyjegoś życia.
Chociaż wątek dotyczący tajemnicy jaką skrywała jedna z bohaterek i to z jaką siłą psychologiczną działała na innych niszcząc ich, robiąc to z pełną premedytacją tak, aby widzieli tylko pozytywne strony jej osobowości był bardzo wciągający.
Moim zdaniem jednak, nie wszystko zostało w tej fabule wyjaśnione tak jak powinno, nie wiadomo czy autorka zrobiła to specjalnie, pozostawiając pewnego rodzaju niedomówienia jak na przykład w wątku dotyczącym dzieciństwa Lily. Autorka najpierw próbowała zaciekawić czytelnika przeszłością młodej kobiety, nie ujawniając jednak zbyt wiele by następnie zostawić wszystko w domysłach czytającego.
Trzeba jednak przyznać, że książka trzyma w napięciu. Momentami miałam wrażenie, że przeżywam fabułę niemal fizycznie, słyszałam wręcz przyspieszone bicie swojego serca i czułam dreszcze na całym ciele. Autorka świetnie potrafiła wzbudzić różne emocje, włącznie z emanującym wokół dreszczem grozy, jednocześnie skłaniając czytelnika do refleksji.
Ta książka jest jak narkotyk, odkładasz ją na bok ale wciąż nie potrafisz przestać o niej myśleć.
Dzięki niej jednak możemy zagłębić się w psychiki dwóch różnych kobiet, będących w różnym wieku, o różnych osobowościach i różnych potrzebach. Wręcz wyczuwa się to napięcie panujące między nimi graniczące wręcz z pewnego rodzaju jakąś dziwną chemią fizyczną.
Polecam tę książkę osobom o mocnych nerwach, chociaż przyznam szczerze, że dawno nie czytałam książki, z której promieniowałoby tyle zła.

Dla mnie jesteś...

Dzięki uprzejmości @wydawnictwootwarte miałam okazję przeczytać przedpremierowo książkę "Precious You" od Helen Monks Takhar. Bardzo dziękuję ❤️Tytuł po polsku oznacza "Dla mnie jesteś wszystkim", chociaż mi bardziej odpowiadałby tytuł "Wartościowa Ty", ale to tylko moja sugestia. Ale wracając do treści...
Bohaterkami książki są kobiety, dokładnie dwie. Jedną z nich jest Katherine, która ma 41 lat, jest kobietą w średnim wieku, jest redaktorką naczelną w wydawnictwie. Nad Katherine wiszą ciemne chmury. Tymi chmurami są depresja, alkohol, a nawet koka , ale stara się normalnie funkcjonować. Ma oddanego partnera Iaina, i jedynego przyjaciela o imieniu Asif,ktory czasem bywa jej kochankiem, za zgodą Iaina, pokręcone to, czyż nie?
Obok Katherine pojawia się również młoda, zdolna stażystka o imieniu Lily, która jest siostrzenicą właścicielki wydawnictwa... Rodzinne powiązania, o co w tym wszystkim chodzi? ... Kobiety poznały się pierwszego dnia w taksówce.. Czy to przypadek? Raczej nie... Co łączy Katherine z Lily? Powiem jedno... Te kobiety dużo łączy, ale i dużo dzieli... Mnóstwo tajemnic, mnóstwo sekretów, mnóstwo kłamstw... Obłuda bije po oczach... Katherine popełniła jeden błąd w przypadku Lily... "Trusting you was my first mistake", czyli "Zaufanie Tobie było moim pierwszym błędem"... Warto podkreślić, że Lily jest rywalką Katherine , podkopuje zawodowy, ale i prywatny autorytet kobiety, z jednej strony stara się być jej przyjaciółką , a z drugiej jest jej wrogiem, który chce zabrać wszystko... Dosłownie wszystko... "She's got your job. She wants your life".. Do czego jest zdolna młoda Lily? Co ukrywa Katherine? Jaką przeszłość ukrywają obie kobiety ? Po czyjej stronie jest Iain? Kim jest Ruth?
Otwarcie mogę powiedzieć, że książka należy do gatunku thriller psychologiczny z elementami kryminału i romansu.... Zakończenie zwali Was z nóg... W połowie książki będziecie myśleli, że wiecie już wszystko i zakończenie to tylko potwierdzenie tezy, którą zakładaliście ale nie... Tego się nie spodziewacie co na Was czeka .... Napewno to Wam do głowy nie przyjdzie ...
Książka jak to sama autorka napisała na koniec, ma za zadanie połączyć kobiety w jedną, spójna całość, żeby umiały się wspólnie wspierać niezależnie od wieku, od pozycji zawodowej. Żeby były sobie przyjaciółkami, nie wrogami. Żeby umiały ze sobą rozmawiać... Postać Katherine, czyli kobiety w średnim wieku udowadnia, że większość kobiet źle czuje się ze swoją metryką , że spychane są na boczny plan, że ich miejsce zajmuje młoda krew i młody potencjał,a przy okazji zarabiają mniej niż mężczyźni.
Książkę czytało się jednym tchem, napisana była z perspektywy obu kobiet. Rozdziały pisane w imieniu Katherine, ale i Lily... Podobała mi się ta narracja. W ten sposób mogłam w pełni poczuć co czuła Katherine, jak była oczerniana za coś czego nie zrobiła, co czuła gdy jej partner oddalał się od niej, a także co czuła Lily, jak była wychowywana pod skrzydłami apodyktycznej ciotki i właścicielki wydawnictwa. Obie kobiety w swojej przeszłości przeżyły trudne momenty, które niestety ukierunkowały je nie w tą stronę co trzeba. Podsumowując, po książkę warto sięgnąć jak pojawi się w sprzedaży.

Bohaterkami książki są kobiety, dokładnie dwie. Jedną z nich...

"(...) kim jesteś, Lily Lunt? I czego, do diabła, ode mnie chcesz? (...)
Jeżeli miałam się dowiedzieć, jak i dlaczego znalazłaś się w moim życiu, musiałam utrzymać tę bliskość".

"Dla mnie jesteś wszystkim", to debiut literacki brytyjskiej dziennikarki i copywriterki, Helen Monks Takhar. Ten thriller miałam okazję przeczytać przedpremierowo, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.  A że bardzo lubię thrillery, zwłaszcza te psychologiczne, oraz intryguje mnie "świeża krew" w pisarskim świecie, z ogromną przyjemnością zabrałam się do czytania.

Autorka, zdająca sobie sprawę z  upływu przemijającego czasu i urody, miała na celu ukazanie w swojej książce różnicy pokoleniowej pomiędzy odstawianymi na boczny tor, choć jeszcze mogącymi się poszczycić innymi atutami, kobietami w średnim wieku, a dwudziestolatkami, z tzw. pokolenia śnieżynek. Przewija się tu także temat zemsty.

Katherine, czterdziestojednoletnia redaktor naczelna magazynu "Leadership", niedoszła pisarka, od 20 lat jest w związku z Ianem, który kocha ją i wspiera w walce z depresją. Pomimo dbania o siebie, ma problem z zaakceptowaniem,  że młodość i uroda uciekają jej przez palce. Kiedy poznaje Lily,  młodą stażyskę zatrudnioną w tym samym czasopiśmie, a jednocześnie siostrzenicę nowej właścicielki "Leadership", myśli, że zdobywa przyjaciółkę. Obie podobne z wyglądu, z charakteru, stylu ubierania. Katherine nie zdaje sobie wówczas sprawy, że chwila, gdy Lily wsiadła do jej taksówki, stanie się początkiem końca takiego życia, jakie wiodła dotychczas.

"Jesteśmy dokładnie takie same, prawda, Lily? Na tym polega problem".

Jeżeli autorka wkracza z takim debiutem, to ja chcę więcej. To rewelacyjny, mega trzymający w napięciu thriller, który zaciekawia od pierwszej strony i nie odpuszcza aż do ostatniej. Nie pozwala czytelniowi odetchnąć i cały czas intryguje przez stopniowe oraz powolne odkrywanie kolejnych elementów. Będąc już w połowie książki nadal nie mogłam rozgryźć bohaterów, co świadczy o tym, że zasługuje na miało dobrego kryminału. Jest tajemnica,  która podsyca dreszczyk emocji, a sama końcówka szokuje.

Polecam.

"(...) kim jesteś, Lily Lunt? I czego, do diabła, ode mnie chcesz? (...)

Książka elektryzuje napięciem od pierwszego do ostatniego rozdziału. Nic tu nie jest oczywiste ani przewidywalne. Tematyka też niebanalna, zestawienie światopoglądu dwóch pokoleń - po jednej stronie kobieta w średnim wieku, po przejściach, trochę wypalona życiem, dla której praca to cały świat, po drugiej przedstawicielka millenialsów - młoda, piękna, zdeterminowana. Zazdrość przeplatana chęcią zemsty. Prawdziwa perełka dla miłośników thrillerów psychologicznych.

Bardzo dobrze napisany thriller przy którym nie można się nudzić.
Historia opowiedziana z punktu widzenia dwóch kobiet, których losy się splatają w pracy. Każda ma swoje życie i pragnie osiągnąć coś w pracy. Jednak jedna z nich Lily ma swój dodatkowy ukryty cel względem drugiej Katherine.
Katherine ma ułożone życie ze swoim partnerem Ianem, jest redaktorką w piśmie czytelniczym i pomału wraca do zdrowia po załamaniu nerwowym. Mają z partnerem ustalone, że nie chcą dzieci i póki co ślubu również nie. W momencie kiedy w jej pracy pojawia się tajemnicza Lily wszystko zaczyna się nieukladać. Pojawiają się problemy z szefową, jej związek dziwnie się zmienia i przestaje być tak szczęśliwy jak wcześniej. Katherine zaczyna się zastanawiać co z tym wszystkim ma wspólnego jej nowa koleżanka. Czym bardziej próbuje ją poznać i jej historię, tym coraz bardziej straszne rzeczy ją spotykają. Co skrywa dziwna Lily i dlaczego miesza w jej życiu? O co tak naprawdę jej chodzi i jaki ma ukryty cel?
Książka bardzo dobrze napisana. Przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu i co chwilę wprowadza kolejne zaskoczenia, nie pozwala się nudzić. Obydwie bohaterki, które ze swojej perspektywy przedstawiają historię są bardzo wyraziste, mają charyzmę i sprawiają, że chce się wejść w ich buty. Czytając książkę ma się cały czas z tyłu głowy szereg pytań o co tak naprawdę chodzi i analizuje się wątki i próbuje dojść do prawdy. Pod koniec dopiero zaczynałam podejrzewać całą prawdę a i tak nie odkryłam jej do końca.

Bardzo dobrze napisany thriller przy którym nie można się nudzić.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Biblioteka!
  • Przeczytane 2020
  • Posiadam :)
  • Beenar
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Dla mnie jesteś wszystkim