Luminous = Blue

2020-08-27
2020-10-01
Amelia Lipko
dramat romans girls love

Jednatomówka z rodzaju school life i girls love. Główna bohaterka Kou Tarumizu rozpoczyna naukę w nowym liceum. Jej pasją jest fotografowanie, dlatego też postanawia od razu dołączyć do szkolnego klubu. Klubu, który został zdegradowany z powodu za małej liczby członków. Pragnąc jego reaktywacji dziewczyna postanawia wziąć udział w konkursie, W poszukiwaniu inspiracji na zdjęcie idealne zaprzyjaźnia się z Nene i Akane, które zgadzają się dla niej pozować. Z każdą kolejną fotką Kou dowiaduje się o skoplikowanych relacjach łączących te dwie uczennice. Przez wsystkie strony mangi pasja miesza się z ambicją oraz poplątaną miłością. Bardzo lekka tematycznie pozycja. Szybko się czyta i pomimo wielu łez wylanych przez bohaterki dominuje w niej entuzjazm oraz afirmacja życia.

Nowy rok zaczynam bardzo sympatycznym tytułem spod znaku Białej Lilii.
Licealistka, zapalona miłośniczka fotografii miesza się w życie uczuciowe swoich dwóch modelek, a jednocześnie koleżanek z klasy. Okazuje się, że te były kiedyś parą, ale z pewnych przyczyn rozstały się z zakończeniem gimnazjum. Czy ingerencja ekspresyjnej Kou coś z tym zmieni?
Cóż, życia ten tytuł nie zmieni, ale rozrywką był zacną i sympatyczną. Bohaterki mają rozterki typowe dla licealistek, więc uprzedzam, niektórych mogą zirytować, ale mnie nieszczególnie przeszkadzały (chociaż jeden z powodów całego "dramatu" rozłożył mnie na łopatki). Zakończenie, muszę przyznać, zupełnie mnie zaskoczyło. Niekoniecznie pozytywnie, raczej mocno neutralnie. Nie mniej zaskoczenie było.
Za to kreska jest cudna i śliczna. Strasznie delikatna, kobieca, wręcz uwodzicielska. Fotografia jest ważnym elementem zarówno fabuły, jak i grafiki. Ujęcia zdjęć naprawdę przejmują pięknem i można zrozumieć, dlaczego bohaterki się nimi zachwycają. Co ciekawe, są tła! I to miejscami bardzo szczegółowe. Nietypowe jak na shojo. Niestety, postacie poboczne wypadają zdecydowanie słabiej graficznie - nie jest ich dużo, naliczyłam raptem dwie bohaterki dorosłe (szefowej kółka fotograficznego nie liczę, jest również licealistką i jest utrzymana w konwencji) - są boleśnie sztampowe. Postaci męskich nie zauważyłam.
Podsumowując, nie jest to dzieło przełomowe w swoim gatunku, ale jeżeli szuka ktoś odprężającego, lesbijskiego romansu w szatach szkolnej historii to polecam. Ja bawiłam się dobrze, ale z racji kilku wad ocena jest jaka jest.

Nowy rok zaczynam bardzo sympatycznym tytułem spod znaku Białej Lilii.
Cóż, życia ten tytuł nie...

Na początku mangi poznajemy główną bohaterkę(Kou) , która uwielbia fotografować i właśnie zaczyna naukę w liceum. Jednak jest rozczarowana , bo okazuję się , że klub fotograficzny zastał zamknięty , a także poznaję dwie dziewczyny z klasy : Amane i Aono i bohaterka zauważa , że są sobie blisko , bo Amane ciągle ją tuli , ale nagle Aono się odsuwa i , gdy zostają same mówi Amane by się do niej tak nie kleiła. A Kou spotyka przewodniczącą klubu fotograficznego , którą podziwia i okazuję się , że dziewczyna już od dawna nie zrobiła zdjęć i Kou proponuję by razem wystartowały w konkursie i ta się zgadza , a w domu Kou myśli jakie zdjęcia robić i nagle myśli o Amane i Aono i następnego dnia prosi ich by były jej modelkami i ostatecznie się zgadzają , a Kou robi im zdjęcia jak wspólnie jedzą loda i po chwili Amane i Aono zaczynają się śmiać. Następnie Kou pokazuję zdjęcia przewodniczącej i ta jest zaskoczona widząc na zdjęciach Amane i Aono i mówi bohaterce , że te w gimnazjum były parą , ale zerwały i Kou jest w szoku i od tamtej pory nie robi im zdjęć. W końcu idą na plażę i wychodzi na jaw , że Kou wie i mówi , że nie myślała o tym co dziewczyny czują i nagle Amane mówi Aono , że wciąż ją kocha , ale ta jest zła i zaczynają się kłócić i wtedy Kou krzyczy by się nie kłóciły i lepiej będzie jak przestanie robić zdjęcia , ale Aono mówi , że wszystko jest w porządku i , że Ona i Amane zawsze tak się zachowują i mówi też , że w razie czego powie Kou jeśli coś będzie nie tak. I po tych słowach zaczynają się wygłupiać na plaży i dobrze się bawią , a następnie siedzą na przystanku i Kou śpi , a Amane mówi Aono , że chcę ją pocałować , a ta mówi , że w porządku i się do niej przysuwa , ale dodaję , że jeśli to zrobią to ją znienawidzi i będzie to koniec ich przyjaźni i wtedy Amane ją odpycha i mówi , że tak nie chcę. Następnie Amane musi zostać w szkolę na poprawkę i Kou i Aono wracają razem i idą pod jedną parasolką i Kou myśli o tym , że Aono pięknie pachnie i opowiada , że w poprzedniej szkolę robiła zdjęcia z dwoma koleżankami , ale jedna z nich zakochała się w drugiej , ale była to nieodwzajemniona miłość i każda poszła w swoją stronę i Aono pyta czy nigdy nie była zakochana , a Kou mówi , że nie bo zawsze patrzy w aparat i wtedy Aono się do nie gwałtownie przysuwa i patrzy jej w oczy , a ta szybko odskakuję i wtedy Aono coś proponuję. I następnie widzimy jak Amane rozmawia z przewodniczącą klubu(znają się od dziecka) i rozmawiają o relacji Amane i Aono i nagle przewodnicząca nachyla się nad nią i mówi , że zawsze była piękna. A w międzyczasie Aono proponuję randkę Kou. I nadchodzi czas randki i idą do studia fotograficznego , gdzie Aono pozuję jako modelka i na randkę wprosiła się też Amane , a szefowa studia mówi Aono by się nie uśmiechała , bo to jej nie pasuję. A po sesji Amane musi iść do pracy i dziewczyny zostają same i Kou mówi , że Aono jest słodka i ta jej dziękuję , ale mówi , że to i tak nie prawda. Potem spędzają czas na randce i w pewnej chwili oglądają zdjęcia Aono i Kou mówi , że woli ją uśmiechniętą i wtedy jest ładniejsza i nagle Aono ją przytula i pyta czy jest ładniejsza od Amane i wygląda jakby miały się pocałować , ale nagle Kou panikuję i ucieka. I spotyka przewodniczącą. I wtedy cofamy się do tyłu i widzimy bohaterki przed randką. Kou zastanawia się co założyć. Aono wybiera perfumy i ma nadzieję , że zapach spodoba się Kou , a Amane jest zła , że jej nie zaprosiły i myśli o tym , że nie wybaczy tego Kou i zastanawia się jak dawno Ona i Aono były na randce. I wracamy do teraźniejszości i przewodnicząca mówi , że Kou zachowuję się źle umawiając się z Aono za plecami Amane , ale po chwili stwierdza , że żartuję i odchodzi , a Kou wraca do Aono i idą razem i nagle Aono łapię ją za rękę , a Kou się nie sprzeciwia. Następnie przewodnicząca prosi Amane by przejrzała jej zdjęcia i pyta ją czemu przyszła do niej zapłakana po zakończeniu gimnazjum i Amane opowiada , że wtedy Aono z nią zerwała i Amane poprosiła ją o przyjaźń , bo nie chciała całkiem jej stracić. I nagle Amane widzi zdjęcie Kou i Aono jak się przytulają i jest załamana i zaczyna płakać , a przewodnicząca ją tuli i mówi by nie płakała , ale tak naprawdę myśli o tym by płakała , bo dzięki temu jest tylko jej i uśmiecha się. A potem widzimy jak Kou i Aono są na dachu i trzymają się za ręce. A po lekcjach Kou proponuję Amane by wróciły razem do domu , ale Ona mówi , że ma pracę i ucieka i Kou wraca z Aono i dziewczyna w pewnej chwili mówi , że nie chcę by Kou przestała robić zdjęcia i mówi też , że chcę by robiła zdjęcia tylko jej i wyznaję jej miłość i mówi , że Amane nie ma nic do tego i przysuwa się blisko Kou i ich serca biją bardzo szybko i wtedy Aono proponuję by ta została jej dziewczyną na czas wakacji , a jak na jesieni już tego nie będzie chciała to wrócą do bycia przyjaciółkami. I Kou się zgadza. Potem widzimy Amane w pracy(kawiarnia) i nagle przychodzą Kou i Aono na randkę i dziewczyna ciągle ich obserwuję. A , gdy wychodzą Kou mówi Amane , że ślicznie wygląda w tym stroju , ale Aono ją odciąga i gdy odchodzą Amane pyta czy są parą i Aono potwierdza i Amane mówi , że wszystko gra , ale gdy odchodzą zaczyna płakać i Kou to widzi. Później widzimy jak Kou i Aono spędzają razem czas i w pewnej chwili są w pokoju Aono i Kou prawie ją całuję , ale w pewnej chwili stwierdza , że Aono tak naprawdę wciąż kocha Amane , ale ta zaprzecza jednak widać , że kłamię i opowiada Kou o tym , że od dziecka wszyscy jej mówili , że ma się nie uśmiechać i dopiero w gimnazjum Amane powiedziała jej , że ma wspaniały uśmiech i lubi widzieć jak się uśmiecha. I w pewnej chwili Aono dowiedziała się , że przewodnicząca robi zdjęcia Amane i była zazdrosna , bo chciała by Amane uśmiechała się tylko do niej i wtedy też pomyślała , że Amane powinna urodzić się brzydka i właśnie wtedy wszystko zaczęło się psuć i mimo , że kochała Amane to nienawidziła jej urody i dlatego też zerwała z nią. I teraz mówi Kou , że do niej też coś czuję i musi znienawidzić Amane , a Ona musi znienawidzić ją , ale Kou się nie zgadza i mówi , że jeśli ich zdjęcie wygra to Aono ma powiedzieć Amane co do niej czuję i Aono się zgadza. Następnie dowiadujemy się , że Kou wygrała i zauważa też , że przewodnicząca nie wysłała swojego zdjęcie i biegnie do niej każąc Amane i Aono zaczekać. I przewodnicząca jej mówi , że kocha Amane , ale przegrała i proponuję by Ona i Kou stworzyli na nowo klub. Następnie Kou wraca do Aono i okazuję się , że Amane poszła i obie jej szukają. W końcu ją znajdują i Aono ją przeprasza i mówi , że ją kocha i znów do siebie wracają , a po chwili proponują Kou by była na zawsze ich fotografką i Kou wyobraża sobie jak robi im zdjęcia na ślubie i w pewnej chwili Amane pyta czy Kou i Aono zerwały , a One są zawstydzone i , gdy Aono chcę zerwać to nagle Amane wpada na pomysł by spotykały się we trójkę i obie są w szoku , ale Amane ich przekonuję , że to najlepsze wyjście , bo każda będzie szczęśliwa i się ostatecznie zgadzają i do Kou dociera , że kocha je obie i widzimy zdjęcie całej trójki na ślubie , a na sam koniec Amane pyta czy już się całowały , a One zawstydzone mówią , że nie i Amane tym razem proponuję by cała trójka to zrobiła i chcę zacząć , ale Aono jej nie pozwala i to Ona chcę pierwsza pocałować Kou i zaczają się o to kłócić i po chwili Aono prawie całuję Kou , ale widać , że Amane jest zazdrosna i nagle wpycha się do nich i zarówno Aono jak i Amane całują Kou w policzek i Amane , mówi , że ciąg dalszy też zrobią we trójkę i bohaterki się tulą do siebie. Manga była naprawdę świetna i szkoda , że jest to jednotomówka. Chętnie bym przeczytał dalsze losy bohaterek. Na minus w sumie postać przewodniczącej. Ciągle mnie denerwowała choć po koniec się ogarnęła. Za to samo zakończenie , gdy bohaterki tworzą związek we trójkę nieźle mnie zaskoczył. Nie spodziewałem się takiego końca. Jednak nie jest to złe zakończenie , a nawet bardzo fajne , a ta scena z kłótnią o całowanie Kou jest rewelacyjna i ten ostatni tekst Amane , że ciąg dalszy też będą robić razem. Szkoda tylko , że nie było więcej scen między Kou , a Amane. Na końcu niby Kou mówi , że ją kocha i Amane też to mówi , ale przez to , że bohaterki nie miały więcej scen sam na sam to trochę naciągana ta ich miłość i właśnie dlatego szkoda , że bardziej się nie skupiano na ich relacji , ale mimo tego koniec mi się podobał. Nieźle się rozpisałem:D Jednak zawsze jak piszę opinię jakiejś mangi to streszczam całą fabułę:)

Bardzo kompetentna rzecz. Polukrowane rysunki, dające się polubić postaci i sporo naiwności. Dostałem to czego oczekiwałem.

2021

Seria jednotomówek wydawnictwa Waneko, dość regularnie się powiększa o nowe tytułu. Nie tak dawno do tego cyklu dołączyła manga Luminous=Blue, zaliczana do grona dosyć szeroko pojętego gatunku „okruchy życia”. Pozycja intrygująca potencjalnego odbiorcę już samą grafiką na obwolucie, która świadczy o tym, że we wnętrzu komiksu można spodziewać się zarówno urokliwej oprawy graficznej, jak i sporej dawki emocjonalności.
Jedną z głównych bohaterek dzieła jest nastolatka Kou. Dziewczyna zakochana w fotografii do tego stopnia, że ogląda ona cały świat przez obiektyw aparatu. Kiedy oddaje się swojej pasji, zapomina ona całkowicie o całym otaczającym ją świecie. Czytelnik poznaje ją w momencie przenosin do nowej szkoły, gdzie z miejsca postanawia ona wziąć udział w organizowanym konkursie talentów. Obiektem jej „cudownych” fotografii, które mają wszystkich zachwycić, stają się dwie nowo poznane koleżanki - Amane i Nene. Dziewczyny się niebywale piękne i doskonale nadają się jako modelki. Łączy je jednak coś więcej niż tylko przyjaźń, ale to musi zostać odkryte przez nastolatkę wraz z rozwojem ich znajomości.
Fabularnie tytuł nie jest nazbyt specjalnie odkrywczy, na pewno nie można jednak nazwać go złym. Historia opowiedziana jest bardzo poprawnie, powielając wiele schematów z innych tytułów, zapewniając tym samym czytelnikowi porcję sprawdzonych emocji. Bohaterki tytułu z każdą kolejną spędzoną ze sobą chwilą, odkrywają przed czytelnikiem swoje wnętrze. Autorka stara się dość dobrze zaprezentować każdego bohatera, włącznie z postaciami drugoplanowymi, ukazując ich relacje uczuciowe, którą potrafią być mocno skomplikowane. ..

Cała recenzja na:

Było tak dobre, że przeczytałem w mniej niż godzinkę. Bardzo mi się podobała warstwa wizualna.

2081

Bardzo przyjemnie sie czytalo, trojkacik yuri w milutkim stylu ;) tak mnie wciagnelo, ze przeczytane w jeden dzien ^.^

W OBIEKTYWIE APARATU

Jednotomówki Waneko to linia wydawnicza zdominowana głównie przez obyczajowe opowieści. Tutaj nawet, kiedy dostajemy fantastykę (jak w wydanym niedawno „Halu”),rządzą przede wszystkim życiowe elementy, a nieliczne odejście do tego schematu – jak choćby w znakomitej „Wypaczonej” – wydają się być tylko wyjątkami potwierdzającymi regułę. Nie inaczej jest z „Luminous=Blue”, kolejnej opowieści typu okruchy życia, która może nie wszystkim przypadnie do gustu, niemniej swój urok ma i jeśli lubicie jednotomowe mangi, nie pożałujecie lektury.

Poznajcie Kou, licealistkę, która poza fotografowaniem nie widzi świata. Dosłownie. Kiedy poświęca się swojej pasji, potrafi tak bardzo zapomnieć o otaczającej ją rzeczywistości, że aż ją samą ten fakt martwi. Do tego w nowej szkole poznaje dwie dziewczyny – Amane i Nene –wydające się być idealnymi modelkami do jej zdjęć na konkurs fotograficzny, który Kou chciałaby wygrać. Nie wie jednak jeszcze co łączy obie dziewczyny…

W OBIEKTYWIE APARATU

Uwaga lekkie spoilery, jeśli chcesz poznać moja opinie, czytaj do końca!
🌸Książka opowiada o historii dziewczynie o imieniu Kou, która robi zdjęcia 2 koleżankom aby wygrać konkurs. Któregoś dnia dowiaduje się o czymś, czego dziewczyny jej nie mówiły (nie zdradzę bo manga nie będzie tak ciekawa). Później jedna z dziewczyn, Amane dowiaduje się o "tajemnicy" jaką skrywała Kou i Nene (2 koleżanka). Dopiero później Nene zaczyna rozumieć, co właściwie czuje I wyjawia to Kou. Kiedy Kou wygrywa konkurs, Nene chce powiedzieć o swoich skomplikowanych uczuciach Amane. W tym momencie Kou dowiaduje się, co czuje wobec dziewczyn.
🌸Manga naprawdę fajna i ciekawa. Fabuła też dobra, w koniec według mnie mógłby byc bardziej rozwinięty. Manga jest LGBT więc nie każdy ją zrozumie. Jednak jest naprawdę spoko. 🌸
Pozdrawiam wszystkich przyszłych czytelników
Wariatka_otaku ~

Uwaga lekkie spoilery, jeśli chcesz poznać moja opinie, czytaj do końca!

• Manga
  • Mangi