Największa tajemnica Guadalupe

Fronda
2020-04-20
2020-04-20
chrześcijaństwo sztuka sakralna Matka Boża kult maryjny Guadalupe Meksyk

Matka Boska koryguje konkwistę. Książka sprawia wrażenie drobiazgowej. Przyszło mi coś do głowy. Aztekowie w czasach przed Cortezem składali krwawe ofiary też Quetzalcoatlowi. Mimo, że w oryginale Quetzalcoatl był przeciwny ofiarom z ludzi. Czyżby jakieś wypaczenie ofiary ? Inna sprawa, to ta że konkwistadorzy nie postępowali wg zasad wytyczonych przez Grzegorza Wielkiego ! 50 procent katolików żyje w Ameryce Łacińskiej - tylko jacy to są katolicy ? Teologia wyzwolenia. Meksyk to narkotykowa zgroza, a reszta ?

"Największa tajemnica Guadalupe" Wincenty Łaszewski

Podboje plemion azteckich przez Hiszpanów rozpoczęły się w XVI wieku kładąc kres szerzącemu się kultowi krwawych bogów, którzy zsyłali na swój lud kary, jeśli Ci nie złożyli należnej im ofiary. Kiedy Cortes dotarł do Meksyku w imię Boże, poparty przez Królową Izabelę na miejscu zaczynają toczyć się krwawe boje o miasta azteckie, a w tej całej zawierusze pokornemu Aztekowi nawróconemu na chrześcijaństwo objawia się Matka Boża.
W swojej książce Łaszewski przedstawia nam całą historię objawień, aż do powstania obrazu, którego nie namalowała ludzka ręka, podczas badań nie wykryto ani jednego pociągnięcia pędzlem, co oznacza, że obraz prawdopodobnie został namalowany boską ręką. Najbardziej zadziwiające jest jednak to, że Maryja wybrała na namalowanie obrazu prosty płaszcz z włókien agawy, a nie wyszukany materiał. Autor całą swoją pracę popiera fragmentami Nican Mopohva, która jest jedynym dokumentem z tamtych czasów opisującym objawienia w tak szczegółowy sposób. Mamy również tu do czynienia z lekkim niedowierzaniem jakie okazywał na początku biskup Zumarraga. Rdzenni mieszkańcy Meksyku na obrazie odczytywali m.in. położenie wulkanów, jak i mapę konstelacji gwiazd na niebie. Myślę, że niezależnie od tego czy jesteśmy wierzący, czy też nie powinniśmy przeczytać tą książkę, ponieważ stanowi naprawdę świetną publikację naukową, inną niż wszystkie inne.
⭐6/10

"Największa tajemnica Guadalupe" Wincenty Łaszewski