Wyprawa Endoasa

2019-07-07
2019-07-07
56 min.
Baśń Wyprawa Dla dzieci Wyprawa Endoasa Baśń o perle

Rzeczywistość Krainy jest niemalże utopijna. Dobry władca, szczęśliwe, choć może nie najbogatsze społeczeństwo. Wszyscy są radośni, serdeczni dla siebie, pracowici. Dobro, wiara w drugiego człowieka, przekonanie o tym, że każdy może się zmienić, zdolność do wybaczania, to chyba najważniejsze wartości bohaterów tej książki.

Dobro stoi po stronie tych, którzy w nie wierzą, pomaga im, wspiera i nagradza. Jednak to nie świat idealny; świat pozbawiony zła. Bohaterowie napotykają na swojej drodze nieprawości, trudności, zmagają się z dylematami, podejmują decyzje.

“Wyprawa Endoasa” to kontynuacja “Baśni o perle”; po części znamy już postacie, ale widzimy je w zupełnie innych sytuacjach, rolach. Wyprawa po Amidę jest osią tej historii. Okazuje się, że bycie dobrym nie zapewnia świata usłanego różami. Nie sprawia, że zawsze będzie świecić słońce.

Prosta, jasna historia z głębokim przesłaniem, zrozumiała dla każdego dziecka, może stanowić punkt wyjścia do rozmowy o wartościach, o tym kim powinniśmy być i co powinno być dla nas ważne.

Na zmianę, książkę, rozmowę nigdy nie jest za późno.

Dobro stoi po stronie tych, którzy w nie wierzą,...

Dziś przedstawiam Wam kontynuacje baśni Anny Gibasiewicz „Wyprawa Endoasa”, dzięki której poznajemy dalsze losy bohaterów „Baśni o Perle”
Szczęśliwa małżonka Elwika wraz ze swym ojcem wiedzie spokojne życie u boku męża króla Atina w nadmorskiej Krainie Wschodu. Jednak do całkowitego zadowolenia brakuje jej obecności niani z którą kobieta była bardzo zżyta i w momencie opuszczania jej rodzinnego domu złożyła obietnicę, że ktoś się po nią zjawi. Elwika martwi się o to, że niania czuje się bardzo samotna i być może jest narażona na niebezpieczeństwa. Na prośbę króla Atina dzielny poławiacz pereł Endoas udaje się na wyprawę w celu sprowadzenia niani do jego posiadłości.
Baśń w której czytelnik ma okazję wziąć udział w niezwykle trudnej i wymagającej wyprawie. Razem z odważnym Endoasem stawia czoło niebezpiecznym wyzwaniom. Spoczywające zadanie na jego barkach bardzo wiele dla niego znaczy i mimo pojawiających się przeciwności losu młodzieniec mężnie mknie do przodu… Spotyka na swojej drodze wiele wspaniałych osób, dzięki którym wyprawa staje się choć trochę łatwiejsza.
Opowieść, dzięki której uczymy się jak wielką siłę stanowi przyjaźń i bezinteresowne wsparcie drugiego człowieka. Historia, która naprowadza, że zawsze należy wierzyć w siebie i w swoje pragnienia, że mamy w sobie pokłady siły o których prawdopodobnie nie zdajemy sobie sprawy.
Bardzo ciepła kontynuacja „Baśni o Perle”, magiczna i pobudzająca wyobraźnię, dużym atutem są piękne i malownicze ilustracje zawarte w książeczce.

„Wyprawa Endoasa” to kontynuacja „Baśni o Perle”. To kolejne spotkanie z bohaterami poznanymi wcześniej, ale też kolejna odsłona uniwersalnych wartości, z którymi powinniśmy zaznajamiać najmłodszych.

Autorka w niesamowity i ekscytujący wręcz sposób przenosi czytelnika do krainy baśni, serwując mu różnorakie emocje. Wskazując, co tak naprawdę ważne jest w życiu i czym należy kierować się, aby być dobrym człowiekiem. Duży nacisk w tej historii położony został na przyjaźń, na jej siłę i znaczenie w życiu każdego człowieka.

Autorka tak poprowadziła akcję książki, że w moim odczuciu może ona stanowić wspaniały wstęp do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem na temat prawdziwej przyjaźni, wzajemnej pomocy i wierności sobie oraz innym. Tak, aby obcowanie z tymi wartościami było dla dziecka czymś naturalnym.

„Wyprawa Endosa” wraz „Baśnią o Perle” to historie, na kształt tych, które kiedyś, dawno temu słyszałam z ust mamy czy babci tuż przed zaśnięciem. Obie utrzymane w niezwykłym i baśniowym klimacie i napisane czarownym językiem.

Przyjaźń, wiara w siebie, wierność, wzajemna pomoc- to wszystko znajdziemy w "Wyprawie Endoasa", a sama końcówka jest wielce zaskakująca, a zarazem przepełniona miłością.

Więcej w recenzji:

Więcej w recenzji:

Wracamy do losów bohaterów z Baśni o perle. Tym razem skupiamy się na podróży Endoasa, który ma misję do wypełnienia nadaną mu przez samego króla Atina. Jego wyprawa wcale nie będzie łatwa, ale on nie będzie miał zamiaru się poddawać. Jego wierność względem swojego pana mu na to nie pozwoli. Czy zatem dobrnie do celu podróży i wypełni wolę Atina?

Anna Gibasiewicz po raz kolejny pozytywnie mnie zaskakuje w swojej niewielkich rozmiarów historii. Już od samego początku czytając przeniosłam się w głąb powieści i wspólnie towarzyszyłam Endoasowi w czasie jego wyprawy, mocno zaciskając kciuki, by mu się udało. Myślę, że każde dziecko słuchające tej baśni zrobiłoby to samo.

Endoas to wierny poddany swego króla. Jest dzielny, nie poddaje się w trudnych sytuacjach, zawsze szuka jakiegoś wyjścia. Przyjaźń ma dla niego ogromne znaczenie, dlatego nie przerywa swojej podróży pomimo trudności. Podczas jej trwania napotyka różnych ludzi, którzy okazują mu zrozumienie i oferują pomoc.

Autorka w swojej książeczce pokazuje czytelnikowi, jak ważna jest w życiu przyjaźń, wierność i oddanie. Myślę, że udało jej się to przedstawić w 100 %. W naszym życiu te wartości również powinny być niezwykle ważne. Czytając historię Endoasa, można by zadać sobie pytanie: jak ja postąpiłabym na jego miejscu? Czy nie odpuściłabym dalszej wyprawy przy pierwszej trudności? Czy byłabym w stanie się poświęcić w imię przyjaźni? Czy to wszystko jest tego warte?
Każdy z nas może zadać sobie takie pytanie. Moim zdaniem to wszystko jest warte świeczki, gdyż właśnie w takich momentach możemy się przekonać, kto jest naszym prawdziwym przyjacielem, a kto tylko go udaje.

„Nasłuchujcie wtedy szeptu własnego wnętrza, rozważajcie i rozstrzygajcie, co dobre, a co złe. Zawsze idźcie za tym, co dobre, unikajcie wszelkich pozorów zła. Pokój, który będziecie mieć w sobie stanie się wskazówką do tego, co należy dalej czynić. Każdy z was musi sam rozstrzygnąć, czemu powinien się poświęcić i co dla niego jest najlepsze. Jeśli jednak czasem uznacie, że potrzebujecie porady, nie bójcie się o nią pytać tych, których los postawi wam na drodze, a którzy będą dla was życzliwi i dobrzy. Musicie też nauczyć się odróżniać tych, którzy chcą waszego dobra od tych, którzy chcieliby waszej zguby. – Po chwili dodał bardzo wyraźnie. – I pamiętajcie, nigdy nie szukajcie szczęścia kosztem innych.”

Ta niepozorna książeczka zawiera w sobie ogrom dobrych wartości. Pokazuje, że zawsze warto pomagać, bo dobro które czynimy wróci kiedyś i do nas samych. Ten kto ma serce pełne miłości jest w stanie przygarnąć pod swoje skrzydła każdego potrzebującego. Gdyby prawdziwy świat byłby podobny do tego przedstawionego w tej historii, zdecydowanie miałby w sobie mniej zła, a więcej dobra. Pomaganie jest ważne, sami nie wiemy kiedy możemy takiej pomocy potrzebować.

Spotkamy się tutaj ponownie również z Elwiką, którą w poprzedniej części poznaliśmy najpierw jako samolubną, a dopiero później obserwowaliśmy zachodzące w niej zmiany. W tej części nikt nie jest jej obojętny, martwi się o swoich bliskich, i chce nieść wszystkim pomoc.

"Wyprawa Endoasa" to książka, która pokazuje nam siłę prawdziwej przyjaźni, wierność jakiej może oczekiwać każdy z nas, oddania, którego nie powinniśmy się obawiać oraz poświęcenia dla drugiej osoby, które otwiera nasze serce na krzywdy innych. To historia idealna dla każdego malca i dorosłego. Gorąco polecam.

Anna Gibasiewicz po raz...

Książka jest kontynuacją Baśni o perle. To autorskie wydanie kupiłem sklepie inlabi.com. I tak jak czytając pierwszą część, znowu oczami wyobraźni przenoszę się do krainy, zaczynam razem z głównym bohaterem przeżywać wyprawę, ... czytając dzieciom, także one przeżywają - Piękna baśń o wartościach, doskonała do zakończenia dnia na dobranoc. Polecam

Dodaj cytat z książki Wyprawa Endoasa