The Profiler: My Life Hunting Serial Killers and Psychopaths

Betoniarka

źródło okładki: https://www.goodreads.com/book/show/7841096-the-profiler

Betoniarka | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Już od samej okładki książka wprowadza w błąd. Pat Brown nigdy nawet nie stała obok seryjnego mordercy, chyba że przypadkiem i nie jest profilerką (jest w ogóle polski odpowiednik tego słowa?), choć zapiera się, że jest. Nie ma absolutnie żadnego wykształcenia ani doświadczenia, jest w sumie kurą domową, ale również samozwańczą profilerką o niesamowitej inteligencji i umiejętnościach nabytych przez czytanie. Ja bardzo doceniam czytanie, ale w przypadku rozwiązywania spraw związanych z morderstwami doświadczenie i praca w terenie są raczej kluczowe.

Ja nie do końca wierzę w profilerów. Wierzę w to, że dogłębna analiza wydarzeń może pomóc w złapaniu przestępcy, ale, przynajmniej medialnie, zawód ten jest przedstawiony bardziej na zasadzie nadnaturalnych umiejętności profilerów, a to już bardzo pomniejsza ich wiarygodność. Może rzeczywistość przedstawia się trochę inaczej, nie wiem. Przeczytałam kilka książek związanych z tym zawodem i nie jestem przekonana.

No i mamy naszą...