rozwińzwiń

Prowincje ciemności

Okładka książki Prowincje ciemności Zbigniew Mikołejko
Okładka książki Prowincje ciemności
Zbigniew Mikołejko Wydawnictwo: Sic! filozofia, etyka
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Sic!
Data wydania:
2018-10-10
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-10
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365459206
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...
Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Ocena 9,0
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski, Wojciech Bonowicz, Nicholas Carr, Maciej Dobosiewicz, Andrzej Franaszek, Olga Gitkiewicz, Michał Heller, Tomek Kaczor, Dominika Kozłowska, Zbigniew Mikołejko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Filip Springer, Antonina Tosiek, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,7
ZNAK nr 793 Dezydery Barłowski,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
557
391

Na półkach:

Mierząc się z kolejnymi pozycjami profesora Mikołejki, odczuwam nieodmiennie i bojaźń, i drżenie. Oto stanięcie oko w oko z prawdziwym erudytą naszych czasów! To jak wzięcie w dłoń nowo odkrytego apokryfu biblijnego – przynajmniej ja tak mam. Dlaczego więc na LC jedynie pięciu czytelników tej pozycji i ani jednego słowa opinii (co to jest w ogóle? warto to czytać?)?! Czy nie moglibyśmy naszemu bodaj najlepszemu tropicielowi toposów, mitów i tropów kulturowych poświęcić choć ułamek tej atencji, jaką obdarzylibyśmy to samo dzieło, gdyby miast nazwiska Mikołejki wypisano na nim „Umberto Eco”?
Niestrudzony jest Mikołejko w tropieniu śladów i przemian naszej kultury. Z prawdziwą wirtuozerią przetwarza drobne anegdotyczne zdarzenia (jak to z wodą święconą w wiadrze na zakrystii remontowanego gotyckiego kościoła) w moraliety, filozoficzne przypowieści i robi nam z nich wykład podążając przez czas i przestrzeń. Zachwyciło mnie unaocznienie rozdźwięku nie tylko między chrześcijaństwem Wschodu i Zachodu, ale i samej przemiany zachodniego katolicyzmu, gdzie odchodzi się od tematów bólu, drżenia i lęków, jakie niesie gniewne oblicze tej religii na korzyść jej oblicza afirmacyjnego, radosnego, hipisowskiego i nieco anarchizującego może.
Profesor Mikołejko krąży zatem po obrzeżach kultury, owych prowincjach ciemności i przywraca do naszej świadomości owe jej przejawy, które tak skutecznie z niej rugujemy; przywraca owo „tremendum”, owe bojaźliwe drżenie. Religijności naszej – tym z nas, którzy wciąż jeszcze religijni pozostawać potrafimy – przywraca zachwianą proporcję: do aspektów chwalebnych, afirmacyjnych czy ekstatycznych odkopuje i przydaje również i te bolesne, i te grozą podszyte. Jak naszym przodkom, którzy nie żyli wszak w świecie jeno powszechnej szczęśliwości, a na co dzień doświadczali i jego grozy, i niszczycielskich sił…
Gdyby wnikliwie analizować wszelkie tropy, już wytropione i podane nam przez autora – lektura trwałaby wieczność. Tym nie mniej nie mogłem odmówić sobie przyjemności pozaglądania choć do niektórych obrazów wzmiankowanych w tej książce i zmierzyć moją wizualną wrażliwość z wrażliwością filozofa.
Co ciekawe, tych tropów kulturowych szuka autor nie jedynie w nobliwych dziełach wieków minionych, ale – gdy ma na to ochotę – kolejne eseje poświęca sztuce zupełnie nam współczesnej, a żeni w tych poszukiwaniach oczywistych krewnych, jak sagę Georga R. R. Martina z „pieśnią o Rolandzie”, dziełami Tolkiena, Pratchetta i Pullmana, doszukuje się jej związków bardziej wyrafinowanych (Bram Stoker, Goethe, Shakespeare),by w końcu poszukać w niej urzeczywistnienia renesansu mitologizmu i „inwazji symbolizmu” głoszonego przez samego M. Eliadego.
I wreszcie – lektura niniejszej książki skłania mnie do zainteresowania się poezją tak tu często cytowanego Józefa Czechowicza i robiącą na mnie takie wrażenie (to nie strach, to jakieś „drżenie”, jakaś metafizyczna bojaźń spływa na mnie podczas ich lektury)…

Mierząc się z kolejnymi pozycjami profesora Mikołejki, odczuwam nieodmiennie i bojaźń, i drżenie. Oto stanięcie oko w oko z prawdziwym erudytą naszych czasów! To jak wzięcie w dłoń nowo odkrytego apokryfu biblijnego – przynajmniej ja tak mam. Dlaczego więc na LC jedynie pięciu czytelników tej pozycji i ani jednego słowa opinii (co to jest w ogóle? warto to czytać?)?! Czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    28
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    7
  • Polska
    1
  • Filozofia/etyka
    1
  • Z autografem
    1
  • #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym
    1
  • Własne do przeczytania
    1
  • Moje, przeczytane
    1
  • Tamten rok
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prowincje ciemności


Podobne książki

Przeczytaj także