czasopisma
Dawid J

Jacek Napiórkowski, *** (Pamiętasz tę dziką zatokę…) Wojwodina: Tomasz Kwoka, Wojwodina nad Dunajem Ottó Tolnai, Co będzie ze mną, Pieśń dodatkowa do wiersza Co będzie ze mną, Pierwszy raz, Trzy gwoździe, I znalazłem jeszcze jeden artykuł, Lód z jaguara, Gdzieś nad adriatykiem, Kako je djed, Między obrazem matki boskiej a portretem tity, Grube cipy w futrach (przeł. Anna Górecka) Maciej...

Jacek Napiórkowski, *** (Pamiętasz tę dziką zatokę…)

Wojwodina:
Tomasz Kwoka, Wojwodina nad Dunajem
Maciej Libich, Świat-kłącze, dzieło-kłącze. Kilka uwag wokół Poety ze smalcu Ottó Tolnaiego
Borisz Kucsov, Lęk i odraza w Szabadce. Dramat komiksowy (przeł. Daniel Warmuz)
Między snem a rzeczywistością. Z Boriszem Kucsovem rozmawia Daniel Warmuz
Andrzej Sadecki, Węgrzy z Wojwodiny. Historia pewnej mniejszości
Ladislav Čáni, Bez znaczenia, Człowiek którego nie ma, Wizja, Jak kamień, Alea iacta est, Udumbara, Noc, Wyzwalanie krwi (przeł. Miłosz Waligórski)
Staram się unikać pustej formy. Z Ladislavem Čánim rozmawia Marta Součková (przeł. Izabela Zając)
Patrycja Chajęcka, Między topograficznym konkretem a przestrzenią mityczną. O Ogrodzie, popiele Danila Kiša
Radek Bruch, Terytorium smutku i inspiracji. Danilo Kiš i Wojwodina
Ksenia Olkusz, Horror filmowy po serbsku
Vitomirka Trebovac, w australii, nigdy nie zapomnę, o starości, zorica, cisza, rowerem przez życie, życie (przeł. Miłosz Waligórski)
Ottó Tolnai, Bojan Bem (przeł. Karolina Wilamowska)
Igor Marojević, Schnitt (fragment) (przeł. Dorota Jovanka Ćirlić)
Teatr nie zna granic. Z Milanem Novakoviciem rozmawia Anna Stępień
Aleksandar Zograf., Pocztówka z Pančeva (przeł. Klaudia Piwowarczyk), Gaj (przeł. Anna Stępień), Ivanovo (przeł. Klaudia Piwowarczyk), Uzdin, Subotica (przeł. Katarzyna Gronkowska)
Radek Bruch, Chevrolet w krainie traubisody
Miłosz Waligórski, Nowy Sad, pożegnanie

poezja:
Andrzej Kopacki, [Siedział na przystanku], [Samotna pod stuletnim], [Rano za tylnym], [Otrzepał pióra], [Widzieliście reklamówkę], [Odkąd spadł], [Spowszedniały talerze], [– a przecież], [Na końcu języka], [Tylko co czwarta]

ze szkicowników:
Marta Zelwan, Śnienie świata

z Hanoweru:
Dariusz Muszer, Największa w bloku piwnica

krytyka literacka:
Marek Czuku, Co dalej? (Zbigniew Chojnowski, Widny kres)
Jarosław Błahy, I tylko ten wiatr (Ewa Frączek, Reorientacja)
Anna Łozowska-Patynowska, Wszystkie drogi prowadzą do tekstu (Stefan Jurkowski, Spacer do siebie)
Ewa Sonnenberg, Raport z oblężonego bytu (Michał Kozłowski, Nie myśl o mnie źle)
Leszek Szaruga, Pro / za i przeciw. 18 (Tatev Chakhian, Dowód (nie)osobisty, Miljenko Jergović, Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, István Kemény, Programy w labiryncie)
Damian Romaniak, Matka i duchy (Cezary Harasimowicz, Saga czyli filiżanka, której nie ma)
Jarosław Błahy, Nihil novi (Ryszard Lenc, Ostatni ogród)
Anna Łozowska-Patynowska, Bez ciebie, beze mnie (Jolanta Jonaszko, Bez dziadka. Pamiętnik żałoby)
Patrycja Chajęcka, Odcienie starości (Elizabeth Strout, Olive Kitteridge)
Beata Patrycja Klary, Gorące bułki 4 (Anne B. Ragde, Ziemia kłamstw, Szymon Hołownia, Święci pierwszego kontaktu, Pierre Lemaitre, Trzy dni i jedno życie, Kara Thomas, Mroczne zakamarki, Ks. Józef Tischner, Krótki przewodnik po życiu, Danny Penman, Sztuka oddechu. Sekret świadomego życia, Regina Brett, Kochaj. 50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi, Roman Habdas, Ludzie i rzeki, rzeki i ludzie, Bogdan Prejs, Objawy pierwotne, Sabina Waszut, Zielony byfyj)

komiks:
Jarosław Kozłowski, Z bibliotecznej teki. 11
Marcin Bałczewski, Wehikuł czasu zapomnienia (Waldemar Andrzejewski, Wehikuł czasu i inne opowieści)

nadesłano

muzyka:
Rafał Wawrzyńczyk, Muzyka na biegunach
Adam Mańkowski, Z marokańskich bazarów do Torunia (Hati & Mazzoll, Teruah)
Radek Bruch, Elektroniczne rytuały (Powidok, Statek szaleńców)

stałe felietony:
„poniewczasie” – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Niżyński Marian Ludwik, Jerschina Stanisław Marian, Żernicki Janusz, Zielińska Teresa
„dlaczego nie jestem malarzem” – Małgorzata Południak, Z niższości
„esoesy” – ADL, Trzynaste
„poza mainstreamem” – Izabela Fietkiewicz-Paszek, Użycza głosu tym, którzy sami nie mogą się wypowiedzieć. Maria Borcz
„bez przesady” – Edward Balcerzan, Badacze „wyklęci”

numer ilustrują: Bojan Bem / Csaba Hatos / Danilo Vuksanović

źródło opisu: http://www.wforma.eu/elewator-24-(2-2018)-wojwodina.html

źródło okładki: http://www.wforma.eu/elewator-24-(2-2018)-wojwodina.html

• Wkręceni
  • Chłopak, którego nie było
  • Mój rok relaksu i odpoczynku
  • Tylko dla dorosłych
  • Kiedyś się odnajdziemy
  • Tabu
  • Ceremonia
  • Szczury Wrocławia. Szpital
  • Nasze miejsce
  • Pokuta
  • Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
  • (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
  • Wybór Julianny

8,57 (7 ocen i opinii)
Chłopak, którego nie było
Elżbieta Rodzeń

8,55 (115 ocen i opinii)
Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh

7,43 (7 ocen i opinii)
Pokuta
Anna Kańtoch

7,1 (51 ocen i opinii)
Lego. Jak pokonać kryzys, zawojować świat i zbudować potęgę z klocków
Niels Lunde

8 (1 ocen i opinii)
(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Natasza Socha

7,73 (276 ocen i opinii)
Jej drugie życie
Manula Kalicka

9,33 (3 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!