Krótka historia filozofii

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
A Little History of Philosophy
filozofia i etyka
Gwyn

W czterdziestu krótkich rozdziałach tej fascynującej książki poznamy wielkich myślicieli europejskich i najciekawsze idee dotyczące świata oraz tego, jak w nim żyć. Dowiemy się o frapujących, często wręcz kuriozalnych historiach z życia największych filozofów, począwszy od tych, którzy działali w antycznej Grecji i debatowali na temat wolności i duszy, aż po Petera Singera, rozważającego najbardziej niepokojące etyczne problemy naszych czasów. Prześledzimy historię ludzkich przemyśleń na temat rzeczywistości i kondycji człowieka.

Ta książka sprawia, że filozofia staje się zrozumiała i przystępna, a nawet pełna humoru. Inspiruje do myślenia, dyskusji, argumentowania i stawiania pytań. Nigel Warburton, filozof, znany przede wszystkim jako pełen pasji popularyzator filozofii w internecie (www.philosophybites.com, www.virtualphilosopher.com) i w realu (Open University w Londynie, kursy estetyczne w Tate Modern, programy radiowe BBC). Autor wielu niebanalnych książek popularyzujących filozofię.

źródło opisu: Woblink

źródło okładki: Woblink

Jeśli książka trafia jednocześnie na półkę "miłe i przyjemne" jak i "naukowo" to znak, że jest to naprawdę dobra pozycja. Przybliżenie poglądów wybitnych myślicieli poczynając od Sokratesa a kończąc na Singerze, zawsze z nakreśleniem realiów w jakich ów filozof żył i tworzył, z poczuciem humoru i niesamowitą lekkością przekazu. Zdecydowanie wciąga. Godne polecenia :)

almos | 2017-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Wprowadzenie do filozofii dla laików: autor przedstawia krótkie biografie największych myślicieli i omawia ich poglądy. Wszystko to raczej pobieżne i po łebkach, niemniej czytelnik dostaje pewne pojęcie o różnych teoriach filozoficznych, o rozwoju dyscypliny i jej ewolucji. Wybór autora jest mocno subiektywny, zwłaszcza jeśli chodzi o wiek XX, niemniej książka stanowi dobrą podstawę do dalszych lektur (których niestety autor/wydawnictwo nie przytaczają).

Książka jest jedną z wielu pozycji będących wprowadzeniem do filozofii (wspomnijmy chociażby 'Świat Zofii') ani lepszym ani gorszym od innych, niemniej dobrze, że się ukazała, popularnych książek omawiających filozofię nigdy mało. Przedstawiając sylwetki największych myślicieli, autor omawia ich poglądy, raczej skrótowo i pobieżnie, ale czytelnik dostaje ogólne pojęcie o rozwoju dyscypliny.

Przy okazji lektury pojawiło mi się parę uwag. I tak, omawia Warburton główne nurty filozofii zachodniej, ale nic nie pisze o ważnych...

czytający | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Poszukiwałem pewności i logicznego wytłumaczenia wszystkiego co mnie otacza. Jednak nie powinno nikogo dziwić, że tego nie odnalazłem. Przecież filozofia jest nauką, podczas której studiowania nie można uzyskać jednoznacznych odpowiedzi nawet na proste pytania. Badając naturę rzeczywistości, prowokuje do myślenia. Wręcz arogancko rozwiewa złudzenia. Tworzy przestrzeń do samodzielnego myślenia i stawia rozum w opozycji do emocji. Chociaż bardzo cenię emocjonalność to wiem, że w tym wypadku liczą się eksperymenty myślowe a nie uczucia. Tak więc z wielką przyjemnością chłonąłem paradoksy i śledziłem zależności pomiędzy pozorem a rzeczywistością. Głowiłem się nad systemem imperatywów kategorycznych i problemem zła. Robiłem wszystko, żeby móc sobie kiedyś udowodnić posiadanie żywego umysłu. Bo tylko takie umysły są w stanie sprostać trudnym wyzwaniom, jakie ze sobą niesie poznawanie filozofii.

Nigel Warburton jest zdania, że lepiej jeżeli poglądy będą obrazoburcze, niż miałoby ich...

Martins | 2018-03-15

Sięgałem do tej książki świadom swoich braków w omawianej materii i w sumie nie zawiodłem się bo jest to pozycja jakiej się spodziewałem a mianowicie przyjemnie i zgrabnie napisany krótki skrypt po historii filozofii. Autor każdemu z opisywanych myślicieli poświęca krótkie kilkustronicowe rozdziały, w których przedstawia podstawy poglądów i główne myśli. Ze względu na charakter książki i jej objętość (niespełna 250 stron) nie ma co się spodziewać fajerwerków a raczej zbyt dogłębnego potraktowania tematu. Ponadto zastanawia bardzo skrótowe potraktowanie niektórych filozofów (św. Tomasz) albo pominięcie innych(Heidegger). Generalnie jednak dla mnie była to dość przyjemna lektura, pozwalająca uporządkować niektóre kwestie w temacie, na który mam dość mocno ograniczone pojęcie.

keskese | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017

Przeczytałam na kilkanaście godzin przed maturą z tejże, skupiając się - z własnej ciekawości - na Kancie i, oczywiście, Schopenhauerze.

Książko, dziękuję.

Bardziej na poważnie - świetny, mocno humorystyczny podręcznik idealny do "pierwszego kontaktu" w przypadku trochę starszego odbiorcy; tym młodszym (ale nie tylko) polecałabym "Świat Zofii".

Wojsław | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Fajne wprowadzenie do historii filozofii. Książka z całą pewnością pozwala zdobyć podstawowe informacje o najważniejszych filozofach od starożytności do dnia dzisiejszego, zachęcając do dalszego pogłębiania wiedzy. Odejmuję jednak jedną gwiazdkę za nie do końca trafny wybór postaci (zdecydowanie zabrakło mi Bakunina oraz Heideggera – o pierwszym nie ma ani słowa, o drugim pojawia się tylko drobna wzmianka), a także dwie za... nielogiczne stwierdzenia, które udało mi się wyłapać podczas czytania. :)

Ciekawostki ze świata myśli filozoficznej, tak można by w dużym skrócie podsumować książkę. Jednak, to skrót, z którego wynika jakaś wiedza jednak i, każdy kto ma zaległości w tej dziedzinie, poczuje pewien rodzaj wypełnienia.

Tomek | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Fajnie i prosto napisane, idealne na krótki wstęp do historii najważniejszych filozofów. Szkoda tylko, że niektóre rozdziały są za krótkie i często brakuje wielu ważnych informacji (jak można przy Bertrandzie Russelu nie wspomnieć o jego czajniczku, serio?).

Agiti | 2019-01-10
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Bardzo ciekawa książka. Zwięźle napisana i w sposób zrozumiały tłumacząca poglądy różnych filozofów. Na pewno zachęca do dalszego zagłębienia się w świat filozofii.

Izabela | 2017-05-24

Książka odpowiednia dla każdego: doświadczonego czytelnika oraz młodzieży. Idealnie wprowadza w zagadnienia filozofii i co najważniejsze nie jest nudna. W humorystyczny sposób porusza nieraz trudne zagadnienia. Wielki plus za to dla autora!