O zazdrości - o zawiści. Wypisy z ksiąg filozoficznych

Wydawnictwo: Znak
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
filozofia, etyka
Herald

Seria stanowiąca „zapis lektur filozoficznych” to fragmenty dzieł wybitnych i mniej znanych filozofów, zbierane, by uchronić przed zapomnieniem, myśli ważne i piękne, zagubione w natłoku skomplikowanych analiz.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,1645,O-zazdrosci-o-zawisci

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Herald | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Ciekawy zbiór myśli znanych osób na temat zawiści i zazdrości. Te uczucia to temat tabu, a jednak widzę wielokrotnie jak pojawiają się u innych, czasami również u mnie.
Najbardziej podobały mi się fragmenty J. Rawls o zawiści z "Teorii sprawiedliwości" oraz fragment "Bajki o pszczołach" B. Mandeville dotyczący zazdrości. To ciekawe jak czasami krętą drogą te uczucia prowadzą człowieka do niszczenia siebie i innych ludzi.
Jeśli człowiek nie dostrzega tego jak jest zwodzony poprzez te uczucia, kończy marnie. Sporo na tym świecie tragedii w postaci morderstw, uszczerbków na zdrowiu, niszczeniu własnego życia gdzie u podstaw tych działań można zobaczyć zawiść czy zazdrość. Natomiast ta niewielka książka daje duży wgląd w te destrukcyjne uczucia, dzięki czemu można je powstrzymać, zobaczyć że nie mają one sensu.