Pax Romana

2018-04-03
2018-04-03
9788380622043
Norbert Radomski

Aż dziw że po tylu latach tyle wiemy o tych czasach, w porównaniu do historii Polski z czasów przed Mieszkiem niewyobrażalnie wiele. Ta książka wiele mi dała. Pozwoliła mi zrozumieć jak współcześni postrzegali Świat.

Jest to moje druga po “Upadku Kartaginy” książka Adriana Goldsworthy’ego i mogę powiedzieć, że nie zawiodłem się. Bardzo solidne studium przyczyn i skutków zjawiska Pax Romana. Dużym plusem jest ułożenie narracji o poszczególnych zagadnieniach w chronologię, co ułatwia czytelnikowi zapoznanie się z całą książką.

naprawdę rzetelna pozycja. Wszystko jasno i logicznie przedstawione. W sensowny sposób de-popkulturyzowanie wizji Rzymu. Zero dowcipkowania, jak to teraz modnie. Może być dla niektórych nudnawo, ale tutaj treść jest sama w sobie ciekawa i książka się broni, bez przykrycia twittero-humorem. Warta przeczytania.

Dwa w jednym: książka rzetelna naukowo i bardzo zajmująco napisana. Rzymianie chlubili się wprowadzeniem na olbrzymich obszarach pax romana - no tak, ale po bezwzględnym podboju i tłumieniu buntów i powstań. Ale znowu - stworzyli wspaniałą cywilizację. No, ale właśnie, za jaką cenę...Kwadratura koła. Autor udatnie próbuje z niej wybrnąć, pokazując zarówno nagą siłę rzymskiej armii, jak i siłę przyciągania rzymskiej cywilizacji. Dobra anegdota: cesarz Hadrian publicznie poprawił pewnego wybitnego oratora, który "w odpowiedzi zażartował w gronie przyjaciół, iż 'najbardziej wykształcony ze wszystkich jest ten, kto ma trzydzieści legionów". Dla zainteresowanych historią i mechanizmami polityki - naprawdę, bardzo ciekawe.

Rewelacyjnie napisana, oparta na źródłach, odkryciach i archeologi synteza zjawiska zwanego "Pokojem Rzymskim". Autor nie wysuwa teorii niemających poparcia w faktach białych plam nie zapełnia legendami świata rzymskiego i rzymian nie przedstawia przez pryzmat świata dzisiejszego. Znakomita praca. Sięgnę po wszystko tego Autora co zostanie wydane w Polsce. POLECAM

Republika, a potem Imperium Rzymskie to nie tylko wielkie bitwy i podboje, to również handel, warowne obozy, życie zwykłych mieszkańców i obywateli Imperium. To właśnie o Pax Romana jest ta książka. Czyli o tym wszystkim o czym nie mówi się w szkolnych podręcznikach do historii. Autor przybliża nam jak wyglądała organizacja armii w czasach pokojowych, pokazuje nam zarządzanie prowincjami, przedstawia zawiłe polityczne decyzje. To jest opowieść o tym co działo się wewnątrz Imperium Rzymskiego ze wszystkimi jego plusami i minusami życia w ówczesnym świecie.

Sam tytuł i wstęp rozbudzają niemałe oczekiwania względem lektury, ale dopiero zagłębienie się w treść uświadamia, jak bardzo rozległy jest temat, który Adrian Goldsworthy zdecydował się poruszyć. Mimo wszystko Pax Romana omówiony jest w chyba każdym możliwym aspekcie.

Pierwsze rozdziały są prawie w całości rysem historycznym dwóch epok (republika + początki pryncypatu). Przytaczane są tu wątki poruszane w podobnych pozycjach - relacje Cezara, Cycerona i Pliniusza w kontekście sprawowania władzy w prowincjach to chyba klasyk - i kiedy już pojawia się lekki zawód z tym związany i świadomość, że cała reszta będzie tu tylko tłem, autor przechodzi do esencji swojego wywodu.

Na pewno jest to pozycja na długie godziny czytania, ma swoje lepsze i gorsze momenty, niewątpliwie jej mocną stroną jest omówienie wielu aspektów władzy,
polityki i sposobów zarządzania imperium. Zasób wiedzy jest spory i unikalny, można tu znaleźć wiele ciekawostek a miłośnik-amator świata starożytnego może dosłownie odkryć tu Rzym na nowo.

Przyznam, że nieco się męczyłem podczas lektury. Przeczytałam w między czasie dwie inne książki, ale i tak polecam bardzo. Historia fajnie płynie.

Największą zaletą tego opasłego, acz rewelacyjnego tomidła jest uczciwość. Starożytny Rzym potrafi sobie zjednać zarówno fascynatów jak i krytyków, którzy często albo stawiają imperium romanum w świetle tyranicznego hegemona, albo w świetle nosiciela cywilizacji. Prawda jest taka, że imperium rzymskie było jednym i drugim i być może dlatego do dziś tak różnią się osądy na jego temat.

Bardzo dobra pozycja. Wiele informacji z różnych dziedzin historii świata rzymskiego podanych w sposób ciekawy i łatwy w czytaniu. Polecam.

• Starożytność
  • Historyczne