Krótka historia ekonomii

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM
ekonomia
popularnonaukowa
Michał

Skąd bierze się bieda? Czy kryzysów ekonomicznych naprawdę nie da się uniknąć? Czy interwencje państwowe w gospodarce są przekleństwem czy też koniecznością? Odpowiedź na te podstawowe pytania powinna zainteresować każdego, jednak zniechęcać może nieprzyjazny żargon ekonomiczny. Właśnie dlatego ta jasna, zrozumiała i wciągająca książka okazuje się idealnym rozwiązaniem dla młodych czytelników dopiero poznających ekonomię oraz ludzi, którzy chcą lepiej zrozumieć historię gospodarczą oraz rządzące nią idee począwszy od starożytności, a na czasach współczesnych skończywszy.

Historyk gospodarczy Niall Kishtainy w krótkich rozdziałach ułożonych w porządku chronologicznym opisuje najważniejsze prądy i wydarzenia. Przy okazji przedstawia myślicieli takich jak Adam Smith, Karol Marx czy John Maynard Keynes. Wskazuje również punkty zwrotne historii, w tym wynalezienie pieniądza, narodzenie się kapitalizmu i Wielki Kryzys, oraz opisuje zjawiska przedsiębiorczości i nierówności, analizuje ekonomię behawioralną i kryzysy finansowe. Krótka historia ekonomii naświetla czołowe idee ekonomiczne, a także siły i dylematy kształtujące współczesny świat w czasach, w których wydają się ważniejsze niż kiedykolwiek.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl

źródło okładki: http://www.rm.com.pl

Basia | 2018-07-07

Druga książka z serii, niestety w moim odczuciu już nie tak przyjemna. W większości przytoczone fakty są dość dobrze znane a ciekawostek w niej dużo mniej. Czytałam z nadzieją, że się "rozkręci" i w pewnych momentach moja nadzieja nie okazała się płonna. Jeśli ktoś chce sobie uporządkować podstawowe fakty z zakresu historii ekonomii to polecam, jednak czytałam również podręczniki akademickie z tej dziedziny i zdecydowanie bardziej mnie wciągały...

Peace | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Zwięźle, prosto i w sposób ciekawy ekonomia pokazana w ujęciu historycznym. Autor opisuje różne punkty widzenia bez wskazywania palcem co jest dobre a co złe. Wskazuje popełnione przez ludzkość błędy, opisuje dotychczasowe dokonania, jak i pozwala przyjrzeć się nadal toczonym w świecie ekonomistów debatom. Świetna książka dla każdego kto chce poznać podstawowe zasady ekonomii, jak i dla każdego chcącego zweryfikować swoje poglądy gospodarcze. W końcu historia jest nauczycielką życia.

moneygrabbing | 2018-04-14
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Bardzo fajna książka, która w przystępny sposób tłumaczy zawiłości ekonomiczne.
Język jest prosty i zrozumiały.
Autor tłumaczy prawa ekonomi wraz z sylwetkami znanych ekonomistów począwszy od starożytnej Grecji do współczesności.
Polecam każdemu, kto chce dowiedzieć się na czym polega ekonomia i jaki ma wpływ na nasze życie.

Trochę więcej napisałem we wpisie na blogu: http://www.moneygrabbing.co.uk/poznalem-bylego-doradce-ds-polityki-gospodarczej-rzadu-wielkiej-brytanii/

Roman Brys | 2018-12-06
Przeczytana: 30 listopada 2018

Książka oferuje ciekawy przegląd podstawowych teorii ekonomicznych prezentując to w ujęciu historycznym, pokazując jak ewoluowały poglądy na ekonomię wraz z różnymi wydarzeniami, postępem technicznym, zmianami społecznymi. Dobra lektura dla osób, które chcą lepiej zrozumieć podstawowe mechanizmy w gospodarce, a także jak działa współczesny świat.

GZal | 2018-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2018

"Opisywane w tej książce ekonomiczne teorie – konkurencja doskonała, prawo popytu i tak dalej – są jedynie historyjkami, które naukowcy lubią opowiadać."

Zgrabna książeczka Nialla Kishtainy jest całkiem niezłym mini-podręcznikiem myśli ekonomicznej na przestrzeni wieków skierowanym dla laików. Krótka historia ekonomii jest próbą opowiedzenia w skondensowanej formie czym zajmuje się ekonomia, jak dochodziło do rozwoju (lub upadku) różnego rodzaju idei oraz tego, jak zmieniało się w ciągu dekad i stuleci postrzeganie tego, czym tak naprawdę powinna zajmować się ta nauka.

Ze względu na sam pomysł nie ma co się zżymać na pewne uproszczenia i pominięcia. Bardzo poleciłbym tę książkę tym wszystkim, którzy zachłystują się różnego rodzaju koncepcjami w stylu dochód gwarantowany, sprawiedliwa dystrybucja, a przy tym często chwalą się, że co prawda nie znają się na ekonomii, ale to wcale nie jest potrzebne, żeby zrozumieć proste fakty....

remix1313 | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

zmarnowana szansa na przedstawienie w sposób interesujący jednej z najważniejszych dziedzin nauki w codziennym życiu każdego z nas. Być może winą jest słaby warsztat literacki Pana Profesora.. samo przedstawienie teorii kolejnych naukowców jest bez zarzutu natomiast zabrakło otoczenia historycznego i opisu bohaterów choćby w sposób jaki zrobił to Bill Bryson w Krótkiej historii prawie wszystkiego.

jarekao | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Spodobała mi się. Szybko się czyta. Rozdziały są krótkie, napisane przystępnym językiem. Szkoda że tak mało w niej jest ciekawostek. No i dość szybko przeskakuje do XIX, XX wieku. Nie wiem czy sięgnę po inne książki z tej serii.

Piotr Ek | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Dobre podstawy, napisane w naprawdę zrozumiały sposób.

Mr_BC | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Książka raczej do studiowania niż czytania. Nie wiem czy to wina skomplikowanego języka czy też tłumaczenia ale nie czyta się jej prosto i lekko. Ramy historycznej ekonomii i teorie jej prekursorów zrozumiałem dzięki niej ale tylko mniej więcej. Przydałyby się ilustracje albo proste wykresy, które przyczyniłyby się do lepszego zrozumienia. Krótka historia ekonomii jak dla mnie mało przyswajalna.

Maciej Spica | 2018-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2018

Książka raczej dla osób które dopiero zaczynają się interesować ekonomią niż znają ją od podszewki.