Rzecz o etyce czyli jak można poznać prawdziwą etykę przy pomocy prawd zespolonych

Arcydzieło, bo nowatorska. Do tego nie przeciągana nadmiernie. A przy tym ładnie wytłumaczone myślenie autora i licznych filozofów.

Jan Kulma „Rzecz o etyce” Pedagogika

Szukasz sensu życia? Martwisz się brutalnością świata? Co byś powiedział na rozwiązanie Twoich rozterek przy pomocy filozofii – etyki? Wszystko skomponowane z pedagogiką, jako nauką zajmującą się rozwojem człowieka, a więc i jego życiem.

Dzisiaj zakończyłam przygodę z książką
Jana Kulmy „Rzecz o etyce”
. Wybrałam dla was kilka cytatów, tak żeby ta swoista recenzja nie wydłużyła się na cały artykuł. Będzie więc o Janie Kulmie i o życiu. Nie zabraknie oczywiście Urszuli Chęcińskiej.

Oglądałam niedawno serial, którego fabuła jest oparta o prawdziwe wydarzenia z 2006 roku. Jak podkreślają autorzy, w każdym odcinku - ze względu na szacunek zachowali tok wydarzeń. Chodzi o serial Fargo. W tym właśnie serialu jeden z bohaterów opowiada drugiemu bohaterowi przypowieść: był sobie człowiek, który idąc zobaczył żebraka i oddał mu wszystko co miał w tym momencie. Później przeczytał w gazecie o biedzie i zobaczył wychudzone dzieci i oddał cały swój majątek. Niestety jak wrócił i włączył telewizor to okazało się, że te jego miliony nic nie poradziły na panujące na świecie cierpienie.

Urszula chęcińska pisała o twórczości Joanny Kulmowej, że tworzy inny świat niż ten, którego doświadczamy (U. Chęcińska, Poetka i paidia. O muzie dziecięcej Joanny Kulmowej.). Ja bym powiedziała, że Jan Kulma tworzy etykę inną, niż ta, którą dostarcza nam nasze doświadczenie.

Jan Kulma pisze: „nie błąd jest grzechem, lecz lęk przed błędem”. -> (J. Kulma, Rzecz o etyce.).

Po więcej tego typu sentencji zapraszam do sięgnięcia do Jana Kulmy i „Rzeczy o etyce”.

więcej na moim blogu: http://elzbietarogalska.blogspot.com/

Elżbieta Rogalska

Jan Kulma „Rzecz o etyce” Pedagogika