Myśli

Okładka książki Myśli Giacomo Leopardi
Okładka książki Myśli
Giacomo Leopardi Wydawnictwo: Oficyna Literacka Seria: Szara Seria filozofia, etyka
filozofia, etyka
Szara Seria
Oficyna Literacka
1997-01-01
1997-01-01

Na pewno nie są to takie złote myśli, które można na prawo i lewo cytować, i wpisywać do pamiętnika jako przyjemnie brzmiące aforyzmy.

Są to przemyślenia młodego człowieka uwięzionego przez swoje cechy osobowości i swój temperament w rzeczywistości, w której systemie wartości i zależności nie potrafi się on odnaleźć. Leopardi jest rozczarowany tym, jak prezentuje się i w jakim kierunku zmierza współczesny mu świat.

To taki Kafka przeniesiony do epoki romantyzmu, bo:
- jest zdominowany przez ojca, który tłumi jego chęć pójścia swoją drogą. Już w drugiej „myśli” Leopardi pisze: „młodzieniec, którego ojciec żyje, jest zwykle istotą nie dysponującą sobą swobodnie i skutek tego niezdolną niczego na świecie dokonać”,
- cechuje go wątłe zdrowie (umiera w wieku 39 lat),
- jest zagubionym w świecie introwertykiem.

Dowodem tego wszechobecnego w jego przemyśleniach rozgoryczenia niech będzie ta ponuro brzmiąca, przedostatnia, sto dziesiąta myśl:

„Ciekawe jest widzieć, że niemal wszyscy ludzie wielkiej wartości zachowują się z prostotą i że niemal zawsze owa ich prostota jest brana za świadectwo tego, że są niewiele warci”.

Smutne.
Jak większość przemyśleń Leopardiego.

Pozostawiam ten tytuł bez oceny.

Wskazówki praktyczne.
Warto czytać jedynie kilka myśli dziennie, by móc je dogłębnie rozważyć i zrozumieć. W dodatku nie czyta się ich gładko i ze swadą, dlatego przed sięgnięciem po „Myśli” należy rozpatrzyć, czy będziemy mieć na nie czas i cierpliwość, bo i czas, i cierpliwość są niezbędne w przypadku tej lektury.

WYZWANIE CZYTELNICZE VII 2023
Przeczytam książkę, której tytuł lub nazwisko autora zaczyna się na „L”

• Proza
  • (08) WYZWANIE LC 2023