Disappeared

Disappeared
Scholastic
2017-09-26
2017-09-26

Każdy rozdział trzymał w napięciu, na tyle silnym, że musiałem robić przerwy, aby serce nadążyło pompować krew

Zniknięcie najlepszej przyjaciółki, wybór między dobrem wyższym a uczciwością – takie problemy nie dotykają nas dziś zbyt często. Czyżby? Francisco X. Stork w swej książce „Disappeared” przedstawia nam rodzeństwo – Sarę i Emiliano, którzy w dzisiejszych realiach nie wyróżnialiby się z tłumu. Ona – młoda dziennikarka, zakochana w swej pracy, stawiająca pierwsze kroki na ścieżce kariery. On – nastolatek stający się mężczyzną, nie tak dawno jeszcze zagubiony przez rozwód rodziców, teraz obiecujący sportowiec i początkujący biznesmen. Myślę, że większość młodych ludzi utożsami się z nimi z łatwością. To jednak właśnie im przydarza się historia, której ani oni, ani nikt z nas nie mógłby oczekiwać.
Stork w swoich książkach porusza dylematy, które, choć nieraz brzmią zaskakująco, okazują się uderzająco bliskie naszym własnym. Porwanie przyjaciółki? Jak trudno czasem młodym ludziom dbać o przyjaźnie, zwłaszcza, gdy przyjaciele „znikają”, wyjeżdżając na studia, do pracy. Uczciwość a stabilność finansowa rodziny? W dylematach Emiliano i jego decyzjach czytelnik razem z nim rozważa swój własny wybór drogi życiowej. Miłość zdeterminowana, może jeszcze bardziej dzięki przeszkodom? Kogo nie dotyczy ta gorzko-słodka walka z samym sobą.
Nie za poważnie jak na książkę dla młodzieży? Może zbyt sentymentalnie? Absolutnie nie! „Disappeared” była jedną z tych książek, którą w wielu momentach czytałam w strachu. Bohaterowie nie należeli do ludzi naiwnych, których decyzje z góry można było przewidzieć, bo jak inaczej stworzyć wartką akcję? Nie. Autor połączył trudne rozważania moralne z dreszczykiem emocji i niepewnością przy każdym odwracaniu strony. Niespodziewane zakończenie otwiera ciekawą perspektywę kontynuacji. Czekam z niecierpliwością!

Dodaj cytat z książki Disappeared