Diagnoza dyzartrii u dorosłych w neurologii klinicznej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Inne
PaSeb2k7

To książka o diagnozie zaburzenia mowy - dyzartrii u dorosłych. Dyzartria jest zaburzeniem wykonawczej sfery mowy. W publikacji omówiono elementy języka: fonację, intonację i akcent, tempo mowy, płynność mowy, artykulację oraz ich uszkodzenie spowodowane dyzartrią. Wykazano różnice między afazją (dotyka wszystkich poziomów języka, ale są to innego rodzaju zmiany niż w przypadku dyzartrii) a dyzartrią (upośledza sferę wykonawczą mowy i ma inny charakter niż afazją).

Dyzartrię przedstawiono jako odrębne zaburzenie mowy. Omówiono rodzaje dyzartrii według klasyfikacji Darleya, a do książki dołączono płytkę DVD z nagraniami różnych rodzajów dyzartrii w chorobach neurologicznych. Opracowanie zawiera opis nowej metody diagnozowania dyzartrii - "Ocenę Stanu Dyzartrii" (OSD) Izabeli Gatkowskiej, nagrania DVD natomiast pokazują badanie diagnostyczne według tej metody.

Publikacja polecana jest specjalistom pracującym z pacjentami neurologicznymi: lekarzom, psychologom i logopedom.

Facebook Twitter
Diagnoza dyzartrii u dorosłych w neurologii klinicznej - Dodaj do schowka

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa