Eksperymentalna sieć leksykalna języka polskiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Inne
PaSeb2k7

Eksperymentalna sieć leksykalna języka polskiego jest empirycznym modelem systemu leksykalnego tegoż języka. Powstała jako rezultat cyklicznie przeprowadzonego testu swobodnych skojarzeń słownych, w którym uczestniczyło 900 osób, a użyto 322 bodźce. Uzyskana eksperymentalnie sieć leksykalna zbudowana jest z 10 448 węzłów sieci (leksemów) oraz 35 170 powiązań między węzłami. Analiza jakościowa powiązań zachodzących między leksemami (węzłami sieci) pokazuje, że zbudowana doświadczalnie sieć leksykalna ma strukturę słownika. Zależności, które ujawniła analiza jakościowa, wskazują, że hiponimia i meronimia w jednakowym stopniu organizują strukturę słownika. Relacje leksykalne pozwalają zinterpretować zaledwie połowę bezpośrednich powiązań między leksemami (węzłami sieci). W celu analizy jakościowej powiązań między leksemami (węzłami w sieci) Izabela Gatkowska zbudowała wyznaczniki jakości powiązania. Klasyfikacja jakościowa powiązań pozwala wykryć eksperymentalne modele znaczeń. Dołączona do książki płyta CD zawiera grafy podsieci znaczeń omawianych w monografii węzłów. Owa sieć dostarcza także danych o znaczeniach preferowanych przez rodzimych użytkowników języka. Książka powinna zainteresować językoznawców, psychologów, kognitywistów, antropologów kultury, a także lingwistów komputerowych.

?Pracę uważam za wartościową pod względem metodologicznym, teoretycznym i materiałowym jako rozszerzenie stosowanego dotychczas opisu struktury semantyczno-leksykalnej współczesnej polszczyzny o eksperymentalne badania kompetencji językowej różnych grup jej użytkowników na podstawie skojarzeń jednych leksemów z innymi?.

Z recenzji prof. dra hab. Henryka Wróbla

Izabela Gatkowska ? językoznawca, neurolingwistka, adiunkt Katedry Lingwistyki Komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka monografii Diagnoza dyzartrii u dorosłych w neurologii klinicznej (WUJ, 2012), współautorka (wraz z M. Rudzińską, A. Szczudlikiem i E. Mirek) książki Choroba Parkinsona. Poradnik dla pacjentów i ich rodzin (WUJ, 2009), współredaktor (wspólnie z W. Lubaszewskim) pracy Interfejs dla osób z dysfunkcją wzroku. Model kognitywny i przykład dobrej praktyki (WUJ, 2013).

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa