Le Ghetto
dla dzieci, II wojna światowa,
komiksy
giera

Jest to historia zwykłej kobiety, która zrobił coś niezwykłego, w nienormalnych warunkach, podczas straszliwego okresu. W 1939 roku wojska nazistowskich Niemiec zaatakowały Polskę. W Warszawie, Żydzi z całego miasta zostali zapędzeni do getta - całą dzielnicę otoczono murami. Każdy, kto próbuje uciec jest zabijany bez ostrzeżenia; jedynymi, którzy mogą wjechać są przedstawiciele wydziału...

W 1939 roku wojska nazistowskich Niemiec zaatakowały Polskę. W Warszawie, Żydzi z całego miasta zostali zapędzeni do getta - całą dzielnicę otoczono murami. Każdy, kto próbuje uciec jest zabijany bez ostrzeżenia; jedynymi, którzy mogą wjechać są przedstawiciele wydziału opieki społecznej. Wśród nich jest Irena Sendlerowa, która codziennie przywozi jedzenie, leki i wsparcie dla tych, którzy są uwięzieni w tym piekle i cierpią z powodu chorób i niedożywienia. Irena jest wzorem odwagi: nie wahali się przeciwstawić strażnikom, aby zrobić więcej niż pozwalają okupanci. Punktem zwrotnym jest dzień, gdy na łożu śmierci, młoda matka powierza jej życie swego syna. Ten zwrot akcji i następujące po nim wydarzenia sprawiają, że Irena angażuje się w ratowanie dzieci z getta. Aby to zrobić, musi być gotowa zaryzykować życie.

Zmarła w 2008 roku, w 1965 roku uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, Irena Sendlerowa, działaczka ruchu odporny, był jedną z bohaterek II wojny światowej. Uratowała prawie 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

...pewnego dnia, czytając artykuł o Irenie Sendlerowej, Jean-David Morvan podjął decyzję, że opowie o jej życiu przy pomocy komiksu. Do projektu zaprosił Séverine Tréfouël i Davida Evrarda, a kolorami zajął się niezawodny Walter.

źródło opisu: https://www.gildia.pl/komiksy/336911-irena-1-getto

źródło okładki: https://www.gildia.pl/komiksy/336911-irena-1-getto

PolishPopkulturę | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Czytając, zastanawiałem się, czy jest to komiks dla dzieci, czy raczej komiks dla dorosłych stylizowany na pozycję dla dzieci. Pomysł, by o tak trudnych tematach opowiadać prostą kreskówkową kreską - to robi piorunujące wrażenie i tylko podkreśla bezsens oraz okrucieństwo wojny. Polecam bardzo - i dorosłym, i nieco starszym dzieciakom.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

zaczytanasowka | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Kochani powiem Wam tak szczerze że książkę kupiłam, ponieważ bardzo mnie interesowało w jaki sposób, tak trudny temat przekaże autor małemu czytelnikowi. I powiem Wam że jest bardzo ciekawa, chodź krótka. Ale kolejne tomy już są w przygotowaniu.
Dzieciaczki oraz dorośli znajdą tu coś dla siebie.
Piękna szata graficzna, ilustracje są cudowne cała książka jest fantastyczna.
Uważam że każdy powinien mieć ją w domu.
www.zaczytanasowka.pl

Michał | 2018-03-20
Przeczytana: 19 marca 2018

Komiks przybliżający młodszym czytelnikom postać Ireny Sendlerowej i ukazujący dramat Warszawskiego getta. Autorzy podjęli się trudnego zadania przedstawienia okrucieństwa wojny za pomocą subtelnej kreski, kojarzącej się z ilustracjami dla dzieci. Myślę, że w dużej mierze im się to udało. Przemoc przedstawiona jest w miarę delikatny sposób, choć nie obyło się bez paru dosłownych rysunków, ale chyba nie sposób inaczej opowiedzieć tej historii.
Komiks warto czytać razem z dzieckiem, aby na bieżąco wyjaśniać i tłumaczyć sprawy, które mogą być nie do ogarnięcia dla młodego umysłu.

Tonks | 2017-07-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks
Przeczytana: 28 lipca 2017

Doskonały komiks. Nie można oderwać oczu od plansz. Czytałam wielokrotnie i za każdym razem odnajduję coś nowego. Oby świat obfitował w więcej takich pozycji.

Troje francuskich twórców: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël i David Evrard podjęło się niełatwego zadania – stworzenia komiksu dla najmłodszych czytelników, który opowiada o tym, jak podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała od śmierci żydowskie dzieci uwięzione w getcie warszawskim. Nie jest to ścisła biografia polskiej działaczki, która w 1965 roku została uznana przez instytut Jad Waszem za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. W odautorskiej nocie możemy przeczytać: „Irena Sendlerowa rzeczywiście istniała. Jej historia nas zafascynowała (…). Dostępne materiały nie podają tych samych informacji, czasem nawet sobie zaprzeczają. Przyjęliśmy więc założenie, że nie tworzymy prawdziwej biografii, ale wykorzystujemy fikcję, aby jak najlepiej przekazać ducha walki Ireny”.

Rzecz pomyślana jest jako trzyczęściowa seria, pierwszy odcinek – o podtytule Getto – ukazał się niedawno w Polsce staraniem oficyny Timof i cisi wspólnicy. Akcja komiksu rozpoczyna się w marcu 1941 roku....

kosmito | 2018-10-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiks