Irena. Tom 1: Getto

Okładka książki Irena. Tom 1: Getto David Evrard, Jean David Morvan, Séverine Tréfouël
Okładka książki Irena. Tom 1: Getto
David EvrardJean David Morvan Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy Cykl: Irena (tom 1) komiksy
komiksy
2017-05-24
Małgorzata Fangrat-Jastrzębska
dla dzieci II wojna światowa

Okładka książki Armada. Tom 6 Philippe Buchet, Jean David Morvan
Armada. Tom 6 Philippe Buchet, Je...
Okładka książki Navis Philippe Buchet, Jean David Morvan, José Luis Munuera
Navis Philippe Buchet, Je...
Okładka książki Armada. Tom 5 Philippe Buchet, Jean David Morvan
Armada. Tom 5 Philippe Buchet, Je...

Okładka książki Nieumarły las Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Nieumarły las Tomasz Samojlik, Ad...
Okładka książki Jak schudnąć 30 kg? Maciej Pałka, Tomasz Pstrągowski
Jak schudnąć 3... Maciej Pałka, Tomas...
Okładka książki Umarły las Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Umarły las Tomasz Samojlik, Ad...

Czapki z głów dla twórców serii komiksów o Irenie Sendlerowej!

Nie spodziewałabym się, że za pomocą prostych obrazków i niewielkiej ilości tekstu można przekazać tak poruszającą historię i oddać przy tym tak wiele emocji.

Sięgając po ten komiks myślałam, że jest on skierowany raczej do dzieci, aby w prosty sposób przekazać im ten trudny fragment polskiej historii. Po przeczytaniu pierwszego tomu stwierdzam, że zdecydowanie nie jest on przeznaczony dla dzieci, raczej dla młodzieży czy nawet dorosłych.

Jestem zachwycona i niesamowicie wzruszona tym jak autorzy przedstawili wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej. Komiks jest bardzo dynamiczny, opiewa o wiele przeskoków czasowych, a mimo to wszystko jest bardzo płynne i spójne. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy!

Czapki z głów dla twórców serii komiksów o Irenie Sendlerowej!

Irena Sendlerowa była kobietą o wielkiej odwadze. Wątpię aby ktokolwiek miał czelność temu zaprzeczyć. Uratowała podczas II Wojny Światowej kilka tysięcy żydowskich dzieci, z terenów warszawskiego getta. Oczywiście pomagał jej w tym sztab ludzi, między innymi organizacja "Żegota". Dokładna liczba ocalonych nie jest znana, zaś sama Sendlerowa zawsze mówiła, że było ich za mało. Prowadziła też zaszyfrowaną kartotekę, gdzie zapisywała dane tych, którym udało jej się pomóc, wraz z datą oraz nową tożsamością. Większa część tego zbioru przetrwała wojnę, ukryta w butelkach i odnaleziona w 1945 roku po zakończeniu wojny. Dzięki niej udało się połączyć wiele rodzin, które wyjechały następnie do Palestyny albo utworzonego w 1948 roku Izraela. Trzytomowa seria komiksowa zatytułowana po prostu "Irena", opisuje działania tej niezwykłej osoby. Nie jest to jednak typowo biograficzna powieść. Z powodu braku pełnej dokumentacji i czasem sprzecznych relacji świadków, autorzy postanowili skupić się na pokazaniu działań Ireny Sendlerowej, posiłkując się nieraz fikcją. Mimo tego zabiegu, komiks mocno trzyma się wydarzeń jakie miały miejsce, jedynie czasem je trochę naginając, aby pokazać koszmar holocaustu i tego jacy potrafią być ludzie.

Komiks jest stworzony z myślą o dzieciach, ale w mojej opinii, skierowany zdecydowanie do tych starszych. Poziom brutalności jest tutaj czasem bardzo wysoki. Nie jestem osobą szczególnie wrażliwą, ale przypatrując się rysunkom getta, łzy same cisnęły mi się na oczy. Już na ósmej stronie zaczynało mną telepać, choć prawdziwym horrorem była scena opisująca czystki etniczne na Ukrainie na ludności żydowskiej. Od razu stanęła mi przed oczami słynna scena z czerwoną kurteczką, z filmu "Lista Schindlera", gdy Niemcy likwidowali getto krakowskie w marcu 1943 roku. Tu mamy podobny zabieg, tyle że zamiast kurtki jest pluszowy miś, na tle bosych stóp i masowych grobów. Dodawszy do tego tekst, scena wręcz poraża i dobrze, bo jest swoistą przestrogą, abyśmy nigdy nie doprowadzili do podobnej sytuacji.

Zresztą takich mocnych scen jest w całym komiksie znacznie, znacznie więcej. Sami autorzy zresztą podkreślają w przypisach, że było to działanie zamierzone, aby pokazać koszmar tamtych wydarzeń i wzmocnić wydźwięk działań Ireny. Przypisów mamy sporo i naprostowują wszelkie zmiany, jakich dopuścili się autorzy, z wyjaśnieniem, czemu to uczynili. Na samym końcu zamieszczona jet również bibliografia, zaś na początku komiksu krótki wstęp informujący o postaci Ireny Sendlerowej i projekcie tego komiksu. Za to ogromny szacunek z mojej strony.

Pierwszy tom, zatytułowany "Getto" skupia się głównie na roku 1941, aczkolwiek mamy też na chwilę przeskok do 1943, gdy Irena była przesłuchiwana przez Gestapo na Pawiaku. Zresztą sam obraz przedstawienia okupanta niemieckiego z podziałem na żołnierzy i nazistów, jest genialny. Widać to choćby po przedstawionej wyżej ilustracji, a w całym komiksie znajdziemy wiele takich sytuacji. W ogóle rysunek mówi tutaj niezwykle dużo i nie wybiela żadnej ze stron. Absolutnie żadnej. Mamy zatem policję żydowską pałującą bezbronnych żydów, przeciętnych Polaków, którzy odwracają wzrok od muru getta nie chcąc widzieć tego, co się za nim kryje, wywyższających się Niemców, traktujących mieszkańców Warszawy jak tanią siłę roboczą, czy skrajnie sadystycznych oficerów SS, których nie nazwałbym nawet ludźmi. To w sumie nie byli ludzie, a jeśli nawet to nie mieli duszy.

Obraz wojny i jej koszmaru jest zatem bardzo dobitnie pokazany. Czuć kontrast pomiędzy ulicami getta a resztą miasta, gdzie życie zdaje się płynąć spokojnie. Choć jak szybko zauważa to jedna z postaci - To tylko iluzja. Polacy są rasą niższą dla Aryjczyków. Tak. Ten obraz czuć tutaj na każdym kroku. Aż przypominały mi się sceny z takich filmów jak "Pianista" lub wspomniana już "Lista Schindlera". Mocno kontrastuje to z rysunkiem, skierowanym typowo pod młodszego odbiorcę, ale to dobrze. Takich komiksów nam potrzeba i warto aby przeczytali je również dorośli.

"Irena" to bardzo niezwykła seria, tak samo odważna w swym wydźwięku, jak działania tytułowej bohaterki. Nikogo nie głaszcze po głowie, nikogo nie faworyzuje, ani nie wybiela. Owszem, autorzy dorzucili trochę fikcji, którą naprostowują w przypisach, ale dzięki temu tylko uwypuklili piekło tamtych wydarzeń. Jeszcze przez wiele dekad rany po II Wojnie Światowej będą się goić, a wszelkiej maści politycy będą tamtą tragedię wykorzystywać do własnych celów. Miejmy tylko nadzieję, aby w tej swojej nienawiści nie zrobili zwykłym ludziom powtórki, przynoszącej Europie kolejną masową eksterminację wybranych narodów w imię chorych idei. Dlatego warto przeczytać ten komiks ku przestrodze.

Kiedy w styczniu pożyczałam  całą serię komiksów zatytułowanych po prostu "Irena", pani z biblioteki powiedziała, że to chyba zbyt mocne dla ośmiolatka. Pomyślałam sobie wtedy, że nie ma wieku, dla którego wojna byłaby tematem łatwym do przyjęcia. Nieważne, czy masz osiem lat, czy osiemdziesiąt osiem, agresja skierowana przeciwko drugiemu człowiekowi boli, szokuje i powoduje ogromny strach, który nieokiełznany urasta do monstrualnych rozmiarów. Szczególnie w głowie dziecka. Koniec lutego pokazał, że wojna to coś, z czym musimy się zmierzyć osobiście. "Irena" pokazuje ludzkie oblicze tej tragedii.  Autor, Jean-David Morvan, czytając artykuł o Irenie Sendlerowej, podjął decyzję, że opowie o jej życiu przy pomocy komiksu. Do projektu zaprosił Séverine Tréfouël i Davida Evrarda, kolory nałożył Walter. Cykl zamyka się w pięciu tomach.

1. Irena. Tom 1: Getto
2. Irena. Tom 2: Sprawiedliwi
3. Irena. Tom 3: Warszawa
4. Irena. Tom 4: Jestem z ciebie dumny
5. Irena. Tom 5: Życie po

Zwykła kobieta, która w nienormalnych czasach zrobiła coś niebywałego. Liczba uratowanych przez nią dzieci do dziś robi wrażenie, jeszcze większy podziw budzi fakt, że zdołała zachować ich prawdziwą tożsamość, a następnie przywrócić ją każdemu dziecku, które przeżyło wojnę.

Czytaliśmy ten cykl razem z bratankiem na głos, choć mnie momentami ten głos drżał albo się łamał. Jean-David Morvan absolutnie genialnie pokazał emocje ludzi, a także bezsens wojny. Pokazał jej cenę, i to te sceny łapią za gardło. Wśród zniszczeń, głodu i chorób Irena jest jak jasna iskierka, która, choć sama się boi, niesie dobro, robi to, co umie najlepiej. Pomaga jak może. Najcenniejszy dar, jaki oferuje każdemu potrzebującemu to wsparcie, trudno oszacować, jak bardzo jest ono cenne, w chwili, kiedy beznadzieja tłamsi duszę.

Zachęcam do wspólnej lektury, bo jestem pewna, że pomoże się ona odnaleźć w dzisiejszym świecie nie tylko dzieciom. Dobro wraca, a wdzięczność otula aż do grobu.

IG @angelkubrick

IRENA 1/3 GETTO
Jean David Morvan, Severine Trefouel, David Evrard

Komiks o Irenie Sendler.
To jest pierwsza część. Przede mną jeszcze dwie.
Smutna prawda o naszej przeszłości. Getto warszawskie, marzec 1941 rok. Szarość, smutek, łzy i głód. Irena Sendler wjeżdża ciężarówką do getta. Niemiec sprawdza dowód, niechętnie podnosi szlaban, grymasi niezadowolenia już wyżłobił mu na stałe rysy na twarzy. Bo Polka przyjeżdża z pomocą dla kogo? Dla Żydów? Obleśne to przecież, nikomu nie potrzebne... Żyd ma być głodny, chory, samotny i najlepiej skostniały. I ma szybko umierać.

Dorośli wiedzą kim była Irena Sendler, a dzieci dzięki temu wydaniu w formie komiksu mają możliwość ją poznać. Obrazki bardzo ułatwiają dzieciom śledzenie tego, co się działo. I choć dorosłemu łamie się serce i głos przy głośnym czytaniu, a dzieciom trzeba objaśniać dlaczego dzieci płaczą lub jedzą breję z misek, to jednak każda strona sprawia, że obopólne zaangażowanie w czytanie jest niewiarygodne. Dorosły inaczej aniżeli dziecko przyswaja treść czy obraz, dlatego tak cenne jest poznawanie przeszłości i naszej historii, choćby i w formie komiksu. Historii, która musi w nas trwać.

IRENA 1/3 GETTO
Jean David Morvan, Severine Trefouel, David Evrard

Komiks o Irenie Sendler.
To jest pierwsza część. Przede mną jeszcze dwie.

Komiks przybliżający młodszym czytelnikom postać Ireny Sendlerowej i ukazujący dramat Warszawskiego getta. Autorzy podjęli się trudnego zadania przedstawienia okrucieństwa wojny za pomocą subtelnej kreski, kojarzącej się z ilustracjami dla dzieci. Myślę, że w dużej mierze im się to udało. Przemoc przedstawiona jest w miarę delikatny sposób, choć nie obyło się bez paru dosłownych rysunków, ale chyba nie sposób inaczej opowiedzieć tej historii.
Komiks warto czytać razem z dzieckiem, aby na bieżąco wyjaśniać i tłumaczyć sprawy, które mogą być nie do ogarnięcia dla młodego umysłu.

Czytając, zastanawiałem się, czy jest to komiks dla dzieci, czy raczej komiks dla dorosłych stylizowany na pozycję dla dzieci. Pomysł, by o tak trudnych tematach opowiadać prostą kreskówkową kreską - to robi piorunujące wrażenie i tylko podkreśla bezsens oraz okrucieństwo wojny. Polecam bardzo - i dorosłym, i nieco starszym dzieciakom.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Więcej o komiksach piszę na...

Kochani powiem Wam tak szczerze że książkę kupiłam, ponieważ bardzo mnie interesowało w jaki sposób, tak trudny temat przekaże autor małemu czytelnikowi. I powiem Wam że jest bardzo ciekawa, chodź krótka. Ale kolejne tomy już są w przygotowaniu.
Dzieciaczki oraz dorośli znajdą tu coś dla siebie.
Piękna szata graficzna, ilustracje są cudowne cała książka jest fantastyczna.
Uważam że każdy powinien mieć ją w domu.
www.zaczytanasowka.pl

Dzieciaczki oraz dorośli znajdą tu coś dla siebie.
Piękna szata graficzna, ilustracje są cudowne cała książka jest fantastyczna....

Troje francuskich twórców: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël i David Evrard podjęło się niełatwego zadania – stworzenia komiksu dla najmłodszych czytelników, który opowiada o tym, jak podczas II wojny światowej Irena Sendlerowa ratowała od śmierci żydowskie dzieci uwięzione w getcie warszawskim. Nie jest to ścisła biografia polskiej działaczki, która w 1965 roku została uznana przez instytut Jad Waszem za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. W odautorskiej nocie możemy przeczytać: „Irena Sendlerowa rzeczywiście istniała. Jej historia nas zafascynowała (…). Dostępne materiały nie podają tych samych informacji, czasem nawet sobie zaprzeczają. Przyjęliśmy więc założenie, że nie tworzymy prawdziwej biografii, ale wykorzystujemy fikcję, aby jak najlepiej przekazać ducha walki Ireny”.

Rzecz pomyślana jest jako trzyczęściowa seria, pierwszy odcinek – o podtytule Getto – ukazał się niedawno w Polsce staraniem oficyny Timof i cisi wspólnicy. Akcja komiksu rozpoczyna się w marcu 1941 roku. Na pierwszej planszy widzimy ciężarówkę należącą do Wydziału Opieki Społecznej, która wjeżdża do warszawskiego getta. W chwili przekroczenia szlabanu wkraczamy w „inną” rzeczywistość: potworną, bezprawną, szarą, fatalną i przygnębiającą. Czytelnik ma okazję zobaczyć koszmar życia w tym miejscu oczami protagonistki. Wszędzie ruiny, budynki mają albo zamurowane okna, albo powybijane szyby. Ludzi jest całe mrowie, tłoczą się, zajmują każdy kawałek pustek przestrzeni. Noszą pocerowane łachmany, większość nie ma butów. Na tym tle Sendlerowa i jej współpracownicy wyglądają nadzwyczaj normalnie i godnie.

Podczas wizyty protagonistka rozmawia z umierającą kobietą, która błaga, aby Polka wywiozła z getta jej syna. Aż do następnej wizyty bohaterka bije się z myślami czy zaryzykować życie swoje i współpracowników, aby ratować żydowskie dziecko. (...)

Obok scenarzystów i rysownik miał niełatwe zadanie. Jak ukazać potworności życia w getcie, aby nadmiernie nie epatować realizmem? Aby zaintrygować, a nie odstraszyć? (...) Irena to komiks dla najmłodszych, dlatego na tak wielu kadrach ukazano dzieci, które biegają, bawią się z psem, grają w piłkę, rozmawiają, biją i szarpią – słowem zachowują się normalnie i zgodnie z oczekiwaniami.

Wrażliwość na cierpienie innych, hart i moralna niezłomność Sendlerowej stanowią wzorzec do naśladowania...

- - -
cały tekst do przeczytania tu:

Doskonały komiks. Nie można oderwać oczu od plansz. Czytałam wielokrotnie i za każdym razem odnajduję coś nowego. Oby świat obfitował w więcej takich pozycji.

2086

...i choć przeczytałam mnóstwo pozycji o II wojnie światowej i znam wiele opowieści wciąż żyjących ludzi z tamtych czasów to ta krótka pozycja mnie do głębi zasmuciła. Czym? Brutalną szarością, bo... ile było takich Iren a ilu było kolaborantów?

• Komiksy
  • Komiks