Corvus Corax

Książka zawiera 39 bajek, podań i opowieści tatarskich i krymskotatarskich, kazachskich, baszkirskich, czuwaskich, uzbeckich, azerskich, tureckich, turkmeńskich, kirgiskich, czacharskich, maryjskich i inguskich. Bajki są różne, opowiadają o: dobrych i złych ludziach, zwierzętach, czarownikach i nieczystych siłach. Ukazują często zmaganie dobra i zła, walkę z wewnętrznymi słabościami,...

Bajki są różne, opowiadają o: dobrych i złych ludziach, zwierzętach, czarownikach i nieczystych siłach. Ukazują często zmaganie dobra i zła, walkę z wewnętrznymi słabościami, wykpiwają chciwość i podłość, piętnują skąpstwo.

Oprócz historii związanych z tatarskim folklorem i tradycjami, są też te o uniwersalnej, ogólnoludzkiej wymowie, m.in. „O biedaku i dwóch bajach”, „Głuchy, ślepy i beznogi”, „Jak głupek rozumu szukał”, „Słowik”, „Mądra żona”.

Wyboru bajek dokonał Musa Czachorowski.

źródło opisu: bibliotekatatarska.pl

źródło okładki: bibliotekatatarska.pl