Zwierzęta architekci

2017-04-26
2017-04-26
32 min.
Andrzej Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska
zwierzęta fauna literatura przyrodnicza przyroda architektura architekci dla dzieci ilustrowana

Książka, która byłaby bardzo ciekawa i pouczająca, gdyby nie pewne drobiazgi. Jakie? Brak fotografii omawianych zwierząt. Zastępują je rysunki, które nie do końca odpowiadają rzeczywistości. Nie ma też zdjęć budowli, a ilustracje nie oddają w pełni obrazu małej architektury tworzonej przez zwierzęta. Autorzy omawiają konstrukcje pobieżnie i schematycznie. Skupiają się na tym, aby uzupełnić tabelki zamiast podkreślić istotne cechy budowli. Ot, choćby taka informacja, że pajęczyna zbudowana jest z lepkiej nici oraz tej nieklejącej się, po której porusza się pająk jest do wyczytania pomiędzy wierszami, a już zupełnie nie wiadomo, które to są nici jeśli popatrzy się na schemat pajęczyny. Moje odczucia – rozczarowanie.

Teoretycznie jest to książka dla dzieci. Praktycznie nawet dorosły może się z niej tyyyyle dowiedzieć!

Nie sądziłam, że niektóre zwierzęta to aż tacy konstruktorzy różnych dziwnych rzeczy. Na przykład taki chruścik buduje swój dom i chowa się w nim aż do osiągnięcia dorosłości a jeden z ptaków żyjących na sawannie buduje podwieszane gniazdo z włókien roślinnych dla swojej rodziny. On jest dopiero bohaterem domu! Termity tworzą natomiast zamknięte luksusowe osiedla a pani "koliberkowa" ma swoją mikrokawalerkę. No genialne po prostu!

Pochłonęłam tę książkę jak szalona.

Przy każdej historii najmłodsi znajdą ciekawostki na temat życia danego zwierzaka, tego czym się żywi oraz opis materiałów budowlanych, których używa. Mnóstwo wiedzy przekazanej w interesujący i zachęcający sposób. Kolorowe ilustracje także robią tu dobrą robotę. Polecam nawet jako prezent dla swoich pociech!

Autorzy książki pokazali, że nie tylko ludzie potrafią budować, ale zwierzęta także świetnie sobie z tym radzą. Ich budowle są często zaskakujące, oryginalne, funkcjonalne i co istotne zbudowane bez specjalistycznych narzędzi i rąk. Zwierzęcy budowniczowie wykorzystują do swoich konstrukcji różnoraki budulec, a jako narzędzia służą im dzioby, pyszczki, zęby lub kończyny.

Autorzy opisują kilku wybranych architektów występujących w przyrodzie i ich różnorodne podejście do budownictwa.

W książce znajdziemy ptaki, które z pomocą dziobów i najprzeróżniejszego materiału: patyków, trawy, kamieni tworzą gniazda o zaskakujących kształtach i rozmiarach. Żaby które wykorzystują do swoich niezwykłych budowli śluz. Owady, które przy pomocy wydzieliny, znalezionych liści, ziemi, resztek roślin budują skomplikowane korytarze, wieże, kokony lub sieci. Ssaki, które wykorzystują drewno, liście, kamienie.

Konstrukcja opisu jest usystematyzowana z ciekawymi ilustracjami, podpisami, odniesieniami. Dokładnymi opisami zwierzęcia i jego zwyczajów budowlanych. Barwne ciekawie wkomponowane w treści obrazy.

Książka zawiera oczywiście promil ciekawych konstruktorów, ale i oni pokazują jakaż różnorodność budowlana panuje w przyrodzie. Pozycja, która może pobudzić ciekawość i zachęcić do dalszych poszukiwań.

Są to niesamowite historie o budowniczych w świecie zwierząt. Książka składa się z 14 rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innemu zwierzęciu i jego architektoniczno – konstrukcyjnym zdolnościom. Czytelnik może poznać tajniki budowy termitiery, podziemnych ogrodów mrówek liściarek czy mikrokawalerek zbudowanych przez kolibra. Zwierzęta zadziwiają swoimi umiejętnościami konstrukcyjnymi, manualnymi oraz materiałami jakich używają do budowania. Śmiem twierdzić, że człowiek powinien chylić czoła przed pomysłowością zwierząt.

• Dla dzieci
  • Przyrodnicze dla dzieci
  • Rozczarowanie
  • Serie
  • Literatura dziecięca
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Zwierzęta architekci