Niezbędnik Inteligenta, Wielkie Post

7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Polityka, post prawda
czasopisma
cranberry

Jak żyć w epoce post-prawdy Post-prawda (post-truth). To w ocenie redakcji Słownika Oksfordzkiego najgorętsze słowo 2016 r. Dlaczego? Jest przyczyną i narzędziem złej zmiany, w której demokracja przepoczwarza się w autokrację, a język służy zakłamywaniu rzeczywistości i podziałom społecznym. Wpływa na politykę, zamieniając w wielu krajach dialog społeczny w rządowy monolog, w którym kluczową...

Jak żyć w epoce post-prawdy
Jest przyczyną i narzędziem złej zmiany, w której demokracja przepoczwarza się w autokrację, a język służy zakłamywaniu rzeczywistości i podziałom społecznym. Wpływa na politykę, zamieniając w wielu krajach dialog społeczny w rządowy monolog, w którym kluczową rolę odgrywają emocje oraz niezmienne motywy, np. zagrażający obywatelom Polski czy USA imigranci.
Post-prawda nie jest kłamstwem w klasycznym znaczeniu. To strategia – za którą najczęściej obarcza się internet i nowe media komunikacji społecznej – nadajaca prawdzie drugorzędne znaczenie.
Problem jest więc dość dobrze zidentyfikowany. Jak jednak żyć w czasach post-prawdy i czego właściwie można spodziewać się po przyszłości? O tym będzie nasz Niezbędnik.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl

źródło okładki: http://sklep.polityka.pl

• Będziesz na to patrzył
  • 41 dni nadziei
  • Pokuszenie
  • Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody
  • Oblubienica morza
  • Bałtyk. Historie zza parawanów
  • Labirynt Ognia
  • Łzy Mai
  • Łowca posagów
  • Revved
  • The Disaster Artist. Moje życie na planie The Room, najlepszego złego filmu na świecie
  • Strażnik rzeczy zagubionych
  • Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
  • Hashtag

8 (2 ocen i opinii)
Oblubienica morza
Michelle Cohen Corasanti , Jamal Kanj

8,68 (19 ocen i opinii)
Bałtyk. Historie zza parawanów
Aleksandra Arendt

7,83 (83 ocen i opinii)
Strażnik rzeczy zagubionych
Ruth Hogan

7,72 (32 ocen i opinii)
Mazel tow. Jak zostałam korepetytorką w domu ortodoksyjnych Żydów
J.S. Margot

Romain Gary

7,31 (284 ocen i opinii)
cranberry | 2017-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Dla kogoś, kto jak ja, nie ma wykształcenia w dziedzinie ekonomii, socjologii czy filozofii, Niezbędniki Inteligenta to często okazja do spojrzenia na świat z nieoczywistej perspektywy.
Tutaj próba opisu współczesności - z nasilającym się wrażeniem, że żyjemy w czasach wielkiej przemiany, znacznie większej niż tylko doraźne problemy polityczne, obejmującej całość funkcjonowania gospodarczego i cywilizacyjnego.
Jako że brakuje mi porządnych narzędzi określania tego, o czym czytam, kołatała mi się tylko po głowie popkulturowa fraza, że "żyjemy w cyberpunku".

snow_king | 2017-06-17
Przeczytana: 03 maja 2017